Zažite Astrovlak – spojenie magickej sily nočnej oblohy s jazdou na historickej lesnej úzkokoľajke

Tip na výlet
0 /

Aj túto letnú sezónu bude vypravený obľúbený Astrovlak, ktorý spája pozorovanie hviezdneho divadla na nočnej oblohe v obkolesení čiernobalockých hôr Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline, s nostalgickou jazdou na legendárnej Čiernohronskej železnice cez lesnú úzkokoľajku.

Prázdninový Astrovlak

Tento zaiste výnimočný zážitok, ktorý spája výlet historickou úzkorozchodnou železničkou naprieč tajuplnou prírodou zahalenou pod rúškom noci s hviezdnym predstavením na nočnej oblohe, sa uskutoční počas letných prázdnin v dvoch termínoch, a to 20. júla a 17. augusta 2022, ktorý si je potrebné vopred zarezervovať na webovej stránke www.horehronie.sk. Preto dlho neváhajte a už teraz si rezervujte vstupenky pre sebe i svojich blízkych.

,,Astrovlak za krásami nočnej oblohy, bude vypravený už piaty rok po sebe. Veľmi sa tešíme, že každým rokom je o neho čoraz väčší záujem, pričom podujatie vždy láka veľké množstvo turistov nie len z Horehronia a jeho blízkeho okolia, ale aj z iných regiónov Slovenska,“

hovorí výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková.

Pozorovaniu hviezdneho divadla za pomoci profesionálnych ďalekohľadov, predchádza astronomická príprava v horárni, ktorá je súčasťou Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline. Prednáška sa každoročne koná pod vedením odborníkov z Hvezdárne v Banskej Bystrici, ktorá je organizačnou súčasťou Krajskej hvezdárne a planetária M. Hella v Žiari nad Hronom.

,,V jej úvode je návštevníkom predstavená vstupná prezentácia o vesmíre, jeho vzniku ako aj o možnostiach pozorovania samotnej nočnej oblohy. Každý účastník si môže počas podujatia odskúšať jej pozorovanie voľným okom, tiež sa naučí čo všetko je možné vidieť na oblohe, ako sa dá za pomoci hviezd orientovať v prírode, a samozrejme na závere sa všetkým naskytne príležitosť si odskúšať pozorovanie nočného divadla za pomoci profesionálneho astronomického ďalekohľadu,“

dodáva Ridzoňová Hlásniková.

Pre ubytovaných hostí, ktorí sú držiteľmi regionálnej zľavovej karty Horehronie Card, zabezpečuje OOCR REGIÓN HOREHRONIE bezplatnú dopravu Tourbusom z ubytovacích zariadení v rekreačnej oblasti Tále i v obciach Bystrá, Mýto pod Ďumbierom a z mesta Brezna, priamo do Čierneho Balogu na hlavnú stanicu Čiernohronskej železnice, podľa platného grafikonu.

Kapacita Tourbusu ako aj Astrovlaku je obmedzená, a preto je nutná jeho rezervácia na webovej stránke www.horehronie.sk, a to minimálne 24 hodín vopred.

Zážitková jazda Horehronským expresom

Ten vyrazí na koľajnice v nadchádzajúcej letnej sezóne už po štvrtýkrát, a to v termínoch 1. júl, 19. a 26. august 2022. Nostalgický vlak prevezie návštevníkov z Brezna krásnym prostredím lemovaným Nízkymi Tatrami a Muránskou planinou až k Palcmanskej Maši do čarovného Slovenského raja. Dňa 29. júla 2022 bude zo Zvolena vypravený Horehronský expres špeciál. Všetky informácie nájdete na www.horehronskyexpres.sk

Ikony tejto trate už azda pozná každý, symbolom tohto vlaku  je bezpochyby Chmarošský viadukt, rovnako tak ako Telgártska slučka a množstvo tunelov, cez ktoré nostalgický vláčik prechádza. O atmosféru počas jazdy sa postarajú opäť veselí hámorníci a klauni, ktorí spríjemňujú pasažierom jazdu rozprávaním rôznych príhod či žonglérskymi kúskami.

Pri príležitosti prvého tohtoročného expresu, ktorý bude vypravený 1. júla 2022, sa zároveň otvára aj zrekonštruovaná Malá stanica v Brezne. Vláčik tak ako i po minulé roky absolvuje počas dňa jednu dlhú jazdu z Brezna do Dediniek a dve krátke jazdy medzi Dedinkami a Červenou Skalou.

Lístok na Horehornský expres si môžete zakúpiť cez rezervačný systém www.horehronskyexpres.sk, prípadne osobne v Turisticko – informačných centrách v Brezne a Bystrej. Vláčik, tak ako i po minulé roky, absolvuje počas dňa jednu dlhú jazdu z Brezna do Dediniek a dve krátke jazdy medzi Dedinkami a Červenou Skalou.

Ceny na dlhú jazdu:  základný lístok 17 € / zľavnený lístok 13 €. Ceny krátkej jazdy: základný lístok 12 € / detský lístok 10 €.

Zážitky na výstupných staniciach

1. Dedinky – Ekocentrum

Jazda so sprievodcom z národného parku Slovenský raj. Lístok si môžete zakúpiť vo vláčiku u sprievodcu alebo online.

Cena zážitku: dospelá osoba 3€, detský lístok 2€. Viac informácií o zážitku nájdete na https://expres.zahoramizadolami.sk/sk/tipy-na-vylet/dedinky/.

2. Červená Skala/Šumiac– Zaži šumiacku kupieľku

Lístok na zážitok je možné zakúpiť priamo vo vlaku alebo online na stránke www.zahoramizadolami.sk. Doplnková doprava z Červenej Skaly do Šumiaca je zdarma pre držiteľov Horehronie card. Vďaka regionálnej zľavovej karte môžete ušetriť aj 1 € z ceny lístku(jedna karta uplatňuje zľavu na jeden lístok).

Horehronie Card si môžete zakúpiť online, prípadne osobne v Turistických centrách a partnerských zariadeniach na Horehroní. Viac sa dočítate na https://card.horehronie.sk/.

Zdroj: OOCR Región Horehronie , Foto: Tím Región Horehronie