Zámok Vígľaš je opäť v plnej prevádzke, oplatí sa ho navštíviť

Tip na výlet
0 /

Ani tejto národnej kultúrnej pamiatke sa však nevyhla pandémia, preto musel zámok svoje brány na určité obdobie zatvoriť. Teraz však obnovuje svoju činnosť a láka hostí nielen do hotelových izieb, ale aj do historických zákutí, reštaurácie a wellness centra. Postupne ožívajú aj zámocké akcie.

Po dvojročnej pandemickej prestávke Zámok Vígľaš funguje ako predtým

Zámok Vígľaš bol zrekonštruovaný v roku 2013 a o už rok neskôr sa tešil úspešnej sezóne. Inak tomu nebolo ani ostatné roky, až kým osud zámku nepoznačila pandémia. Po dvojročnej pauze zámok hlási, že všetky jeho služby sú opäť v plnej prevádzke.

,,Či už ide o ubytovacie kapacity hotela, wellness, svadby a iné oslavy na kľúč, alebo o servis našej reštaurácie – to všetko je klientovi opäť plne k dispozícii,“

hovorí riaditeľ zámockého hotela The Grand Vígľaš Tomáš Sokologorský.

Práve gastro je súčasť služieb, ktoré si v hoteli pochvaľujú domáci, ale i zahraniční návštevníci.

„Svoje skúsenosti nám často zanechávajú v komentároch na sociálnych sieťach, ale i priamo na recepcii. Pozitívne vždy hodnotia aj prácu nášho odborného personálu, čo je základným úspechu,“

pochvaľuje svojich zamestnancov manažment hotela.

Dobrú kávy, chutné jedlá z à la carte menu, ale i sladkú bodku za obedom si môžete v reštaurácii Ava Simone vychutnať každý pracovný deň, i cez víkend. Okrem toho sú všetkým, ktorí si na zámok prídu spríjemniť svoj deň, k dispozícii aj iné služby.

,,Pravidelne organizujeme historické prehliadky zámku. Práve tie sú zaujímavé pre malého i veľkého diváka. Prebiehajú v dvoch cykloch, a to od pondelka do štvrtka vždy o 13:00, od piatku do nedele sa stretnete s našou sprievodkyňou o 11:00,13:00 a 15:00,“

informuje o prehliadkach riaditeľ Sokologorský.

K dispozícii je aj hotelové wellness. Zámok sa teší veľkému záujmu o pobyty, firemné akcie, svadby a súkromné oslavy.

,,Sme veľmi radi, že sa nám po posledných dvoch rokoch podarilo osloviť s našou ponukou nových klientov, no nebolo to jednoduché. Zároveň sa tešíme, že sa stále k nám vracajú hostia, ktorí u nás už boli a ohodnotili svoju predošlú skúsenosť kladne. Práve to je pre nás zárukou kvalitných služieb,“

dodáva riaditeľ hotela The Grand Vígľaš, ktorý avizuje aj návrat tradičných podujatí, medzi ktorými sa návštevníci už v lete môžu tešiť aj na Grand Retro Show.

Zrekonštruovaná Národná kultúrna pamiatka

Vígľašský zámok leží na skalnom ostrohu nad riekou Slatina. V 14. storočí bol prestavaný z kláštora. Od roku 1945 bol ruinou, zničili ho vojská  počas oslobodzovacích bojov. Ruiny zámku v roku 2007 odkúpil od obce súkromný investor –spoločnosť Zámok Vígľaš. V roku 2009 sa začalo s obnovou hradného opevnenia, priľahlých bášt a zámockého objektu. Z pohľadu obnovy pôvodného hradu ide o unikát na Slovensku a vôbec v strednej Európe.

Celkové náklady na rekonštrukciu Vígľašského zámku a jeho prestavbu na zámocký hotel The Grand Vígľaš **** dosiahli cca 16 miliónov eur a z nich približne 6 miliónov eur bolo financovaných z eurofondov. Objekt zámku je zapísaný v zozname Národných kultúrnych pamiatok. Prvé nádvorie je prístupné širšej verejnosti, druhé nádvorie je vyhradené pre ubytovaných hostí.

Rozsiahla rekonštrukcia bola ukončená v septembri 2013 a začiatkom septembra 2014 bol slávnostne otvorený ako kongresový hotel The Grand Vígľaš**** s poskytovaním wellness služieb. Vtedy sa stal aj oficiálnym sídlom Rádu mečov kruhu. Majiteľ Daniel von Rechitar je veľkým podporovateľom kultúry nielen na Vígľaši, ale aj v širokom okolí vrátane Banskej Bystrice. Napriek pandemickej kríze dokázal svoj majetok zachrániť pred krachom a dnes pokračuje v nastúpenej ceste.

Zámok Vígľaš je symbolom nového trendu v hotelierstve na Slovensku. Veľkorysá rekonštrukcia prináša návštevníkom zámku návrat do obdobia gotiky, renesancie i baroka a je aristokratickým skvostom nielen podpolianskeho regiónu, ale aj Slovenska.

Obľúbené sídlo piatich uhorských kráľov si môže každý pozrieť so sprievodom a odborným výkladom v určených časoch na prehliadky. Návštevníci môžu vidieť aj zbierku zbraní v rytierskych sálach a na chodbách či obchod so suvenírmi spolu s výstavou fotografií z rekonštrukcie na vstupnom nádvorí.

Ťahákom sú nielen izby v siedmich kategóriách, zariadené dobovým nábytkom v stredovekom štýle, ale aj Veľká Kongresová sála kráľa Žigmunda pre 200 osôb, vytesaná do skaly a menšia sála kráľa Mateja Korvína, Biely a Červený salónik, či Malá a Veľká rytierska sála s kaplnkou.

Kaplnka bola zasvätená sv. Michaelovi Archanjelovi arcibiskupom Mons. Leopoldom Mancinim z Vatikánu. Na tie nadväzuje gotická Kaplnka, kde môžu byť cirkevné obrady. Kongresové sály a salóniky situované v historických aj moderných priestoroch zámku sú určené najmä pre firemnú klientelu, teambuildingy a školenia. Rytierske sály sú vhodné zas pre spoločenské podujatia, ceremónie a tiež cirkevné obrady.

Samostatnou kategóriou doplnkových služieb je hotelové wellness centrum,  Wellness – Queen Barbara Spa. Je pomenované po kráľovnej Barbare Celjskej, pretože tu ako kráľovná a manželka cisára Žigmunda dlhé roky žila a spravovala okolité panstvo s majetkami.

Honosná reštaurácia Anjou Court je nazvaná podľa kráľovského rodu Anjou, ktorého prítomnosť vyjadrujú rodové ľalie a bohato zdobený, ručne maľovaný strop. Dominantou reštaurácie je grandiózny krb, nad ktorým sa vyníma reliéf uhorského a českého kráľa a rímsko-nemeckého cisára Žigmunda pri audiencii poslov Rádu nemeckých rytierov.

Ručne maľovaná freska na protiľahlej stene symbolizuje vstup do ďalšej miestnosti i času a znázorňuje stolovanie v stredoveku. Jedlá sú podávané formou polpenzie a od decembra postupne aj á la carte.

Klenby štýlovej hradnej kaviarne kráľa Ľudovíta I. v historickej sále, prístupnej aj z vonkajšieho nádvoria, podopierajú oporné piliere. Je vhodná nielen na ranné posedenie pri káve, či večerné stretnutia s priateľmi, ale aj pre menšie rodinné i firemné podujatia a je denne prístupná aj pre neubytovaných hostí. V podzemných priestoroch zámku je situovaná Vináreň kráľa Vladislava II.

Zámok Vígľaš ponúka aj zaujímavé vonkajšie priestory pre rôzne podujatia, ako folklórne regionálne slávnosti, historické predstavenia tanečníkov, šermiarov, či sokoliarov. Vstupné nádvorie je vhodné pre verejné podujatia a je prístupné aj neubytovaným návštevníkom.

Vnútorné nádvorie je ideálne najmä na veľké súkromné podujatia, ako sú koncerty a rôzne vystúpenia. Nad nádvorím je situovaná priestranná terasa využiteľná na spoločenské, ako aj gastronomické podujatia. Záujemcovia o individuálne služby si môžu prenajať celý hotel so všetkými priestormi a vybavením. Pre záujemcov o zorganizovanie svadby zámok ponúka kompletný servis, od ubytovania, obradu, cez hostinu, až po fotenie a využitie ďalších vonkajších priestorov zámku.

Možno povedať, že Zámok Vígľaš je výnimočným historickým miestom, ktorý spája stredovekú atmosféru so špičkovými službami štvorhviezdičkového hotela. Leží v strede Slovenska, obklopený horami a dolinami, je ideálnym miestom aj pre poľovnícku klientelu, pre ktorú organizuje poľovačky do okolitých revírov.

Návšteva zámku

Takto opísal pre náš portál návštevu Zámku Vígľaš so svojou vnučkou známy cestovateľ Ľubomír Motyčka:

„Ideme na prehliadku. Je pomerne krátka, takže nedá sa nudiť a chvíľami je aj celkom zaujímavá. Napríklad aj tým, čo i dnes vedia remeselníci vyrobiť. Najväčší kozub, z Rumunska prišiel odborník na zábradlie a podobne. Ono, veľa starého tu reálne nie je.

Počas 2. svetovej vojny sa na zámok dobre mierilo. No, zaplať pánboh, že sa ruiny takto krásne zmenili. Nestačili len peniaze, ale aj mať nervy s pamiatkármi. Lebo boli to ruiny, ale všetko sa muselo urobiť ako kedysi. Vzácne kamene, ktoré sa nezmestili do objektu, sú ešte aj okolo zámku.

Je ľahké prečítať si na internete históriu, ale len ja mám pochabé nápady, ktoré sa k histórii viažu. Kráľ Ján Luxemburský bol vraj slabý panovník. Šľachta ho zvolila len preto, že sľúbil poslušnosť.

Šľachta? Dnes máme demokraciu. Volíme všetci. Toho, koho si vyberú médiá v rukách šľachty. Ako vtedy, tak aj dnes? Každá doba má svojich oligarchov a svoju Pentu. A možno aj svoje mimovládky.

A ešte čosi. Matej Korvín zistil, že sa počas oslavy rýchlo míňa mäso. Služobníctvu prikázal, aby zatancovalo odzemok. Spod košieľ im všetko povypadávalo. Odvtedy vraj Detvanci povinne nosia krátke košele. 

No a vnučka bola nakoniec nanajvýš spokojná. Lávový koláč, teda s tečúcou horúcou čokoládou, sa jej veľmi zapáčil.“

Zdroj: (tom) a Romana Dorotovičová , Foto: Zámok Vígľaš