Výstava a konferencia o Druhej svetovej vojne aj s ruskými historikmi a expertmi v Múzeu SNP

História
0 /

Múzeum SNP v Banskej Bystrici sa v utorok 23. apríla 2019 o 9:00 hod. stane dejiskom otvorenia výstavy fotodokumentov a trojdňovej konferencie  „1939 – ROK ZLOMU – SLOVENSKO A EURÓPA na začiatku 2. svetovej vojny“.

Výstava dokumentov a konferencia o Druhej svetovej vojne

Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku Vás pozýva na otvorenie výstavy fotografických dokumentov „1939. Od pacifikácie ku vojne“, ktoré sa uskutoční 23. apríla 2019 o 9:10 hod. v Múzeu Slovenského národného povstania na Kapitulskej 23 v Banskej Bystrici.

Marketingový manažér Múzea SNP Dalibor Lesník uvádza:

„V rámci výstavy bude prezentácia o Druhej svetovej vojny s pomocou prieniku do virtuálnej reality. Popritom o 10:00 hod. v kine Múzea Slovenského národného povstania sa bude konať Medzinárodná vedecko – praktická konferencia: 1939 – rok zlomu. 
Slovensko a Európa na začiatku Druhej svetovej vojny.“

Na konferencii, ktorá sa koná v Múzeu SNP v dňoch 23. – 25. apríla 2019, s tematickými prednáškami okrem iných vystúpia nasledujúci ruskí historici a experti:

ARTIZOV Andrej Nikolajevič – vedúci Federálnej archívnej agentúry, člen Prezídia Rady Ruskej historickej spoločnosti, vedúci delegácie RHS (téma
prednášky: „Začiatok Druhej svetovej vojny v dokumentoch z ruských
archívov“)

MOGILEVSKIJ Konstantin Iljič – výkonný riaditeľ nadácie „Dejiny Vlasti“, člen predsedníctva Rady RHS (téma prednášky: „Stanovisko Ruskej historickej spoločnosti k výročiam začiatku Druhej svetovej vojny a oslobodenia Východnej Európy od nacizmu“)

DEMENTJEV Alexej Vladimirovič – riaditeľ múzea – rezervácie „Stalingradská bitka“ (téma prednášky: „Múzeum – rezervácia „Stalingradská bitka“ ako inštitúcia uchovávajúca pamiatky  na Druhú svetovú vojnu “).

Program_konferencie_1939_rok_zlomu

Témy:

– Slovensko a československá vláda na začiatku roku 1939.

– Marcová kríza ( stupňovanie separatizmu, vojenský zákrok československej vlády a rozbitie Československa)

– Vznik Slovenského štátu a rokovania s nacistickým Nemeckom.

– Malá vojna.

– Politický vývoj Slovenského štátu v roku 1939 (tvorba a prijatie ústavy, voľba prezidenta, upevňovanie moci HSĽS, medzinárodné postavenie, budovanie mocenských štruktúr – armáda, žandárstvo, tajná služba).

– Budovanie základov odbojových štruktúr a ich prejavy.

– Medzinárodná situácia v predvečer vojny a jej vplyv na slovenskú politiku (vytvorenie protektorátu Čechy a Morava, dvojstranné rokovania mocností, uzavretie sovietsko – nemeckej zmluvy).

– Napadnutie Poľska a účasť slovenskej armády.

– Hospodárstvo a spoločnosť na Slovensku v roku 1939.

Zdroj: Dalibor Lesník, Foto: ilustračné a archív