Výnimočný ročník Univerzitnej noci literatúry je za nami

KULTÚRA
0 /

Po prvýkrát v sedemročnej histórii Univerzitnej noci literatúry sme sa pre pandémiu Covid-19 nemohli stretnúť „naživo“ na pôde Univerzity Mateja Bela v Banskej  Bystrici, ale každý večer počas jarného týždňa, v ktorom sa mala konať pôvodná verzia UNL, mohli záujemcovia vždy o ôsmej večer čakať na premiérové čítanie na videoportáli YouTube.

„Zachovali sme tak myšlienku siedmich čítaní siedmich kníh siedmimi čítajúcimi, ale nie počas jedného večera, ale počas siedmich dní. A dokonca aj s bonusom v podobe čítania kolegov zo Sliezskej univerzity v Opave. A napriek tomu, že sme sa nemohli všetci stretnúť spoločne, boli sme spolu, a z ohlasov vieme, že mnoho ľudí, ktorí z rôznych príčin nestihli predchádzajúce ročníky, zaujala práve forma online čítaní,“

hovorí organizačný tím UNL.

V tejto špeciálnej online UNL sa organizačný tím rozhodol vzdať hold čítajúcim, ktorých ste už na podujatí mohli zažiť a zaspomínať si tak na predchádzajúce ročníky. Vybrali sedem osobností, ktoré s nadšením prijali ponuku.  Do týždňa sa organizačnému tímu podarilo všetko zrealizovať a spustiť prenosy čítaní.

„Veľmi si to vážime a dúfame, že je to dané krásnou myšlienkou a atmosférou, ktoré už od prvých ročníkov UNL zdobia,“

dodáva tím UNL.

A tak sa na UNL online predstavili napríklad skvelá biatlonistka Paulína Fialková, redaktor a moderátor Peter Zemaník, vydavateľ a kníhkupec Slavo Sochor, prekladateľka a germanistka Paulína Šedíková Čuhová, múzejníčka a režisérka Lucia Panáčková či študent herectva Dušan Ambróš.

Ako každý rok organizátori nezabudli na deti a venoval im detské čítanie reprezentované malou čitateľkou Ajkou Bílkovou, ktorú sprevádzala jej sestra Majka, kedysi vedúca tímu UNL.

Bonusové čítanie spoza rieky Moravy zabezpečili vysokoškolský učiteľ, literárny kritik a básnik Jakub Chrobák a vysokoškolská učiteľka Stanislava Schupplerová. Ich čítania doposiaľ vzhliadlo viac ako 3 500 z Vás.

Teší sa na Vás na Univerzitnej noci literatúry 2021 organizačný tím UNL!

Zdroj: Dana Straková , Foto: tím UNL