Vyhlásenia prezidentky, vedcov, odborníkov, lekárov a politikov k celoplošnému testovaniu

SPRÁVY
4 /

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v utorok zišla so špičkovými slovenskými vedcami, biochemikmi a lekármi v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou a plánovaným celoplošným testovaním na COVID-19 antigénovými testami.

Zuzana Čaputová

Hlava štátu považuje za dôležité, aby ľudia počúvali v čase pandémie hlas skutočných odborníkov,  ktorý je absolútne relevantný.

„Odborníci  považujú za potrebné zvýšiť dostupnosť testovania. Ľudia sa chcú testovať. Počúvam príbehy ľudí, ktorí čakajú niekoľko dní na testy. Bezplatné PCR testy na zistenie koronavírusu sú vecou politického rozhodnutia, kam investovať finančné a ľudské zdroje. PCR testy sú presnejšie a zachytávajú výskyt ochorenia v širšom časovom pásme,“

povedala Zuzana Čaputová s tým, že dostatočný počet odberných miest by sa mohol zaobstarať aj mobilnou formou, aby bolo testovanie touto formou dostupné každému.

Kľúčovým faktorom je podľa prezidentky zníženie mobility. Efekt to prináša aj v iných krajinách, kde majú ľudia obmedzený pohyb:

„Ak ľuďom obmedzíme pohyb, je fér, aby ľudia z iných krajín neprichádzali na Slovensko bez kontroly. Aj odborníci zdôraznili potrebu kontrol na hraniciach. Využiť by sa mohli aj aplikácie na kontrolu karantény.“

Prezidentka pripomenula, aby zdravotníci, ktorí budú na plošnom testovaní, nechýbali potom v nemocniciach a pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. To isté platí aj pre zdravotnícky materiál a pomôcky. Personálne kapacity by nemali chýbať ani pri dohľadávaní kontaktov.

„Pri celoplošnom testovaní by sa tiež nemali znížiť vysoké medicínske a hygienické štandardy. Verím, že sa to všetkým zložkám podarí zabezpečiť,“

dodala Čaputová.

Zuzana Čaputová

Na margo dezinformácií, ktoré sa o testovaní na nový koronavírus šíria na sociálnych sieťach, prezidentka poznamenala, že v týchto dňoch sa s nimi Slovensko vyrovná ťažko:

„Myslím, že v letných mesiacoch sme zanedbali prácu s dezinformáciami.“

Prezidentka Čaputová sa pravidelne každý týždeň dáva testovať na ochorenie COVID-19. Aj z tohto dôvodu sa preto nezúčastní celoplošného testovania obyvateľov Slovenska, ktoré bude tento víkend:

„Vnímam to ako súčasť zodpovedného výkonu mojich právomocí. Dôvodom môjho pravidelného testovania je aj to, že pri výkone svojej funkcie sa dostávam do kontaktu s rôznymi osobami.“

Silvia Pastoreková a slovenskí vedci

Riaditeľka Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied Silvia Pastoreková prečítala spoločné vyhlásenie vedcov podpísané ňou, Borisom Klempom, Petrom Celecom, Richardom Kollárom, Pavlom Čekanom, Alexandrou Bražinovou, Petrom Visolajským a Vladimírom Krčmérym. Podľa nich si úspešné riešenie pandemickej situácie vyžaduje zapojenie celej spoločnosti, vrátane slovenskej vedy naprieč mnohými odbormi.

„Dôvera verejnosti môže byť významne ohrozená, ak bude celoštátne plošné testovanie systematicky interpretované ako jediná alternatíva k ešte výraznejším obmedzeniam mobility a cesta k rýchlemu uvoľneniu opatrení, pričom následne tieto očakávania nebudú môcť byť naplnené. Takisto je nevyhnutné, aby mimoriadna alokácia kapacít na plošné testovanie neoslabila ani počas tohto obdobia funkčnosť našich kľúčových nástrojov na dlhodobý boj s pandémiou – testovania metódou PCR a vyhľadávania kontaktov.“      

   

Silvia Pastoreková  

Ďalej vedci vyhlásili:

„Za dôležitú považujeme najmä systematickú aktívnu prípravu na budúci vývoj pandémie. Veríme, že komunikácia a postup založené na vedeckých poznatkoch budú viesť dlhodobo k väčšej dôvere obyvateľov Slovenska v opatrenia a k lepšiemu zvládaniu pandémie na Slovensku.

Slovenskí vedci apelujú na predsedu a členov vlády, členov ústredného krízové štábu a pandemickej komisie, aby dôkladne zvážili, aké kroky sú najefektívnejšie v horizonte dlhšom ako pár týždňov. Preto považujú za potrebné komunikovať s verejnosťou tak, aby stúpala dôvera v opatrenia, a aby boli všetci zapojení do boja s pandémiou, tiež aby nedochádzalo k rozdeľovaniu spoločnosti. Zásadným predpokladom toho je rešpektovanie pribúdajúcich vedeckých poznatkov a vyhýbanie sa zľahčovaniu či nepresnostiam v terminológii a interpretácií dát, ktoré vyvolávajú pochybnosti.

Podľa nich je tiež potrebné monitorovať epidemiologickú situáciu na regionálnej a lokálnej úrovni a nastavovať opatrenie nielen podľa aktuálneho stavu, ale aj podľa očakávaných trendov. Následne uplatňovať adekvátne opatrenia, akými sú frekventované testovanie ohnísk antigénovými testami či výrazné obmedzenie mobility. Zdôrazňujú vytvoriť aj silnú verejne kontrolovanú analytickú štruktúru, ktorá bude situáciu počas pandémie priebežne vyhodnocovať pomocou všetkých dostupných dát.

V tejto súvislosti je tiež dôležité posilniť systémy vyhľadávania kontaktov a varovania, ktoré umožnia lepšie kontrolovať situáciu po plošnom testovaní a spomalia nástup eventuálnych následných epidemiologických vĺn. Je potrebné zvýšiť kapacity Regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) a pripraviť systém ich ďalšieho posilnenia v prípade krízy.

Boris Klempa

Podľa virológa Borisa Klempu z Biomedicínskeho centra SAV negatívny výsledok antigénového testu nedáva žiadnu indíciu k tomu, či človek je alebo nie je infekčný:

„Nepomýľme sa a nemyslime si, že ak získame negatívny výsledok počas antigénového testovania, tak nikomu nič nehrozí. Práve naopak, môže to viesť k zmene správania, a posmelení falošnou istotou môžeme ešte viac prispieť k šíreniu vírusu.“

Boris Klempa si myslí,  že plošné testovanie slúži na odchyt časti infikovanej populácie:

„Ak ale chceme vedieť ako na tom sme, je potrebné podstúpiť PCR testovanie. Napriek tomu, je dôležité zúčastniť sa plošného testovania. No buďme prosím rozumní pri interpretácii dát a používaní správnych testov.“

Boris Klempa

HLAS – sociálna demokracia

Aktuálne preferenčne najsilnejšia strana HLAS – sociálna demokracia víta postoj hlavy štátu Zuzany Čaputovej a pandemiologických odborníkov, ktoré zazneli v utorok  v Prezidentskom paláci:

„Ide o racionálny hlas v čase, keď verejnosť čelí protichodným informáciám spôsobených nejasnou komunikáciou z Úradu vlády. Od začiatku sme zdieľali pochybnosti o správnosti, ale hlavne bezpečnosti kroku realizovať celoplošné testovanie národa. Prezentovali sme celý rad obáv o zdravie obyvateľstva v súvislosti s touto akciou. Vítame, že sme našli s odborníkmi a pani prezidentkou zhodu v tom, že testovania sa nemôžu zúčastniť nielen ľudia nad 65 rokov, ale aj iné zdravotne ohrozené skupiny obyvateľstva.

HLAS – sociálna demokracia vníma aj pochybnosti spojené s interpretáciou výsledkov antigénových testov, ktoré zachytávajú infekčných ľudí, ale nie všetkých pozitívnych. Strana  kládla dôraz na posilňovanie kapacít hygienikov a dohľadávačov kontaktov na úkor akcie, ktorej výsledky ponúkajú viac otáznikov ako odpovedí.

„Rovnako sa zhodujeme v názore, že celoplošné testovanie sa nemôže uskutočňovať na úkor medicínskych kapacít v nemocniciach, pretože hrozí ich kolaps a tým bezprostredné ohrozenie života ľudí, ktorí budú potrebovať okamžitú pomoc,“

uzatvára svoje stanovisko Pellegriniho HLAS – sociálna demokracia.

HLAS – sociálna demokracia

Ján Nosko

Podľa banskobystrického primátora Jána Noska informácie k celoplošnému testovaniu sa menia za pochodu, preto obyvateľom mesta ďakuje za trpezlivosť:

„Banskobystričania, zo strany Ústredného krízového štábu SR a štátnych orgánov prichádzajú smerom k mestám ohľadom zabezpečenia celoplošného testovania neustále nové informácie. Ako už iste viete, testovanie sa uskutoční len počas jedného víkendu, v dňoch 31. októbra a 1. novembra. Mení sa aj čas testovania a odberné miesta budú k dispozícii už od 7:00 hod. až do 22:00 hod. V týchto chvíľach tiež pracujeme aj na tom, aby sme mnohé z nich zabezpečili potrebným osvetlením, keďže testovanie bude realizované prioritne v exteriéroch do neskorých večerných hodín.“

Primátor sa poďakoval všetkým, ktorí reagovali na výzvu mesta a prejavili záujem pomôcť pri celoplošnom testovaní ako administratívni pracovníci. Za pár dní sa prihlásilo viac ako 700 ľudí, čo znamená, že kapacity sú naplnené.

Ján Nosko

Zároveň Ján Nosko oznámil, že naďalej musí zostať v karanténe:

„Banskobystričania, dnes som sa zároveň dozvedel, že môj opakovaný test na prítomnosť koronavírusu je pozitívny. Zatiaľ mám mierne príznaky, ale cítim sa dobre. Komunikujem s kolegami z Únie miest Slovenska, aby sme si vymieňali informácie a skúsenosti z príprav na celoplošné testovanie. Som vďačný aj za ľudí, ktorých mám okolo seba. Hoci som s nimi v dennom kontakte len online, je dobré vedieť, že všetci držia spolu a pracujú naplno, aby víkendové testovanie v Banskej Bystrici prebehlo bez problémov.“

Igor Bukovský

A na záver si dovoľujeme zverejniť aj video – stanovisko známeho slovenského lekára MUDr. Igor Bukovský, PhD. je slovenský lekár, ktorý sa od roku 1992 venuje otázkam výživy a trendom v oblasti zdraviu prospešnej životosprávy.

Od začiatku pandémie sa vyjadruje využitiu zdravej výživy, vitamínov či zbavovania sa obezity ako prostriedkov na získanie väčšej imunity ľudského organizmu, ktorý tak dokáže účinnejšie vzdorovať korone. Súčasne otvorene kritizuje vládne postupy pri riešení druhej vlny pandémie, vrátane celoplošného testovania pomocou antigénových testov.

 

Zdroj: (tom) a TASR, Foto: ilustračné