Vstúpte do februára návštevou jednej z filmových premiér v CINEMAX BB

Kino
0 /

Banskobystrické multikino CINEMAX BB aj na začiatku februára ponúka svojim návštevníkom niekoľko ďalších zaujímavých filmových premiér. Prinášame vám ich prehľad od štvrtka 2. februára 2023 aj s video ukážkami.

SLÚŽKA

Historická dráma, Slovensko a Česko 110 minút. Príbeh dvoch žien z rôznych svetov, ktoré spojí viac ako len obyčajné priateľstvo. Novinka od Mariany Čengel Solčanskej má premiéru v slovenských kinách vrátane CINEMAX BB  2. februára 2023. Dlho očakávaný film Slúžka inšpirovali skutočné udalosti.

Hana Lasicová, ktorej kniha sa stala jeho predlohou, sa pri písaní románu inšpirovala pestúnkou svojej mamy a tety – Magdy a Emílie Vášaryových. Hanin otec, Milan Lasica, však pridal nápad, aby sa príbeh snímky točil okolo vzťahu dvoch dievčat.

Mladučká Anka odchádza zo Slovenska do Prahy, kde si ako slúžka nájde miesto v panskom dome. Prichádza do úplne iného sveta, aký predtým nepoznala. Slúži v dome vysoko postaveného štátneho úradníka a jeho rodiny. Je súčasťou takpovediac neviditeľného personálu, ktorý to nemá v rodine z vyššej spoločenskej vrstvy jednoduché.

Svet však nie je úplne ružový ani na druhej strane. Resi, dcére pána domu svitá nádej, že by sa zo zlatej klietky raz mohla vyslobodiť. Tiež však naráža na mnohé normy a pravidlá, ktoré je nútená dodržiavať. Dohodnutá svadba a manželské spolužitie nie je to, čo si mladá žena predstavovala.

Anka a Resi k sebe postupne hľadajú cestu a stávajú sa z nich spriaznené duše. Ich priateľský vzťah však zakrátko prerastie do čohosi silnejšieho. Vo filme uvidíte Danu Droppovú, Radku Caldovú, Vicu Kerekes, Zuzanu Mauréry, Aňu Geislerovú, Karela Drobného, Lukáša Pelča, Petra Nádasdiho a ďalších.

NIEKTO KLOPE NA DVERE

Triler, USA 102 minút. Boli by ste ochotní urobiť nemožné, keby to bol jediný spôsob, ako zachrániť svet? Režisér M. Night Shyamalan, tvorca skvelých trilerov so šokujúcimi koncovkami, nakrútil intenzívny film o nepredstaviteľnej dileme.

Rodinná dovolenka na chate uprostred lesa, ďaleko od akejkoľvek civilizácie, začala dobre, až do momentu, kedy sa na prahu domu objavia ,,oni štyria“. Vyzerajú ako členovia šialenej náboženskej sekty, ktorí sa snažia úbohým dovolenkárom vysvetliť, že svet, tak ako ho poznajú, sa skončí, ak ho nezachránia.

V skutočnosti od nich nežiadajú nič zložité. Stačí, ak spomedzi seba vyberú jedného dobrovoľníka, ktorý sa obetuje pre spásu planéty. Znie to bláznivo, však? A keď k tomu pridáte skutočnosť, že štyria zvestovatelia sa správajú ako úplní blázni, ktorí sa okrem argumentov sem-tam uchýlia aj k násiliu, keď živo vykresľujú najrôznejšie apokalyptické vízie, je jasné, že každý, kto im uverí, musí byť rovnako bláznivý ako oni.

No hoci spočiatku v členoch terorizovanej rodiny nie je ani semienko pochybností, udalosti postupne naberú taký spád, že otázka “Čo ak je to pravda?” je čoraz aktuálnejšia. Nájdu silu zvládnuť nemožné? Pokúsia sa oklamať osud? Alebo sa už aj z nich stávajú šialenci, ako samozvaní jazdci apokalypsy? Z týchto otázok behá mráz po chrbte. A pripravte sa na to, že z odpovedí vám bude ešte mrazivejšie.

Režisér Shyamalan je známy tým, že sa vo svojich filmoch zahráva s divákmi ako mačka s myšou a vo finálne ich šokuje. “Odhalenie kľúčového zvratu v príbehu patrí k mojim obľúbeným činnostiam. Rád miešam žánre a je jasné, že prekvapenie musí prísť, keď je film v najnapínavejšom momente. Keby som to nerobil, divácky zážitok by bol oveľa slabší,” vysvetľuje režisér, ako sa mu zakaždým podarí zaujať väčšinu publika.

ASTERIX A OBELIX: RÍŠA STREDU

Rodinná dobrodružná komédia, Francúzsko 111 minút. Píše sa rok 50 pred Kristom. Zradný princ Deng Tsin Ruin práve dal uväzniť čínsku cisárovnú. Jeho jedinou túžbou je ovládnuť ríšu.

Princezná Sass-Yi utečie do Galie, kde si vyžiada pomoc udatných bojovníkov Asterixa a Obelixa, ktorí sú vďaka čarovnému elixíru obdarení nadľudskou silou. Naši dvaja nerozluční hrdinovia a princezná sa vydávajú na dobrodružnú výpravu zachrániť cisárovnú a celú Čínu…

SPRAVODLIVOSŤ PRE EMMETTA TILLA

 

Dráma, USA 130 minút. Skutočný príbeh, ktorý v roku 1955 otriasol Amerikou, podnietil niekoľko ďalších protestných akcií a upriamil pozornosť celého sveta na silnejúce hnutie za občianske práva.

V jeho centre stojí Mamie Till Mobley, matka 14-ročného Emmetta, ktorý sa teší na prázdniny u bratrancov v Mississippi. Mamie posadí syna v Chicagu na vlak a nikdy ho už živého neuvidí. Po obvinení, že zapískal na bielu ženu v obchode, ho unesú a brutálne zavraždia dvaja miestni muži.

Na Emmettovom pohrebe Mamie trvala na tom, že rakva s jeho telom musí zostať otvorená, aby „svet videl, čo urobili jej dieťaťu“. Bol to bezprecedentný akt vzdoru proti útlaku a nenávisti, ktorý vyslal jasný signál o tom, že spravodlivosť nebola určená pre všetkých obyvateľov Spojených štátov.

Mamie svoj smútok dokázala premeniť na činy, ktoré inšpirovali ďalších bojovníkov za občianske práva.

DUCHOVIA INISHERINU

Dráma, Írsko 114 minút. Dej filmu DUCHOVIA INISHERINU sa odohráva na odľahlom ostrove pri západnom pobreží Írska a sleduje celoživotných priateľov Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), ktorí sa ocitnú v slepej uličke, keď Colm nečakane ukončí ich priateľstvo.

Ohromený Pádraic sa s pomocou svojej sestry Siobhán (Kerry Condon) a problémového mladého ostrovana Dominica (Barry Keoghan) snaží napraviť vzťah a odmieta prijať “nie” ako odpoveď. Pádraicove opakované snahy však len posilňujú odhodlanie jeho bývalého priateľa a keď Colm predloží zúfalé ultimátum, udalosti sa rýchlo vyhrotia a majú šokujúce následky.

Film režíroval skvelý režisér Martin McDonagh, autor mimoriadne umelecky úspešných filmov ako Tri Billboardy kúsok od Ebbingu a V Brugách. Vo filme excelujú opäť herci Colin Farrell a Brendan Gleeson, ktorým sekundujú vo vedľajších úlohách Kerry Condon a Barry Keoghan.

Film Duchovia Inisherinu je nominovaný na 8 cien Zlatý Glóbus a bude patriť aj k favoritom na nominácie na cenu americkej filmovej akadémie Oscar.

MAGIC MIKE: POSLEDNÝ TANEC – Babská jazda 7. februára o 18:00,  predpremiéra 8. februára o 18:00

Tanečná komédia, USA  112 minút. „Magický“ Mike Lane (Channing Tatum) sa po dlhšej prestávke opäť dostáva na scénu, potom, čo mu nevyšiel obchod a bral malé kšefty ako barman. Mike teraz mieri do Londýna spolu s prominentnou spoločníčkou (Salma Hayek Pinault), ktorá ho zlákala ponukou, aká sa neodmieta.

AKO VODA NA ČOKOLÁDU  – Artmax balet v stredu 8. februára o 18:00

Balet, Veľká Británia 220 minút. Moderná mexická klasika magického realizmu poskytuje predlohu pre nové dielo choreografa Christophera Wheeldona. Ten rovnako ako u jeho predchádzajúcich produkcií pre Kráľovský balet „Alenka v ríši divov“ a „Zimná rozprávka“ spolupracoval so skladateľom Jobym Talbotom a designerom Bobom Crowleym.

Balet je inšpirovaný románom Laury Esquivel – strhujúcou rodinnou ságou o láske plnej prekážok. V tejto koprodukcii s American Ballet Theatre pôsobí mexická dirigentka Alondra de la Parra tiež ako hudobný konzultant k novej Talbotovej hudbe. Wheeldon úzko spolupracoval priamo s autorkou knižnej predlohy na pretvorení jej bohate vrstevnatého príbehu do zábavného a strhujúceho nového baletu.

Ako voda na čokoláduje strhujúcim umeleckým zážitkom plným nádhernej hudby, jedinečnej choreografie, neskrývaných vášní a pútavého príbehu, ktorý by si milovníci umenia rozhodne nemali nechať ujsť.

INVALID – Predpremiéra v stredu 8. februára o 19:40

Čierna komédia, Slovenská republika  100 minút. Réžie filmu INVALID sa zhostil Jonáš Karásek, režisér s mimoriadnym zmyslom pre humor a citom pre silnú vizuálnu stránku, ktorý dokáže suverénne kombinovať humor s akciou, a to všetko navyše zabalené v atraktívnom vizuálnom obale.

Pre Jonáša to bude už jeho tretí film po komerčne úspešných filmoch Kandidát a Amnestie. Scenár k filmu napísal Tomáš Ďušička a je zaplnený originálnymi postavami, jedinečným príbehom a hlavne vtipnými autentickými dialógmi a replikami, ktoré majú potenciál stať sa kultovými.

Producentmi filmu sú Maroš Hečko a Peter Veverka. V snímke sa okrem spomenutého Zděnka Godlu a Gregora Hološku predstavia Daniel Fischer, Ivo Gogál, Oľga Belešová, Sväťo Malachovský, Sáva Popovič, Sandra Lasoková ale aj hviezdy hudobného show-biznisu Rytmus v úlohe rómskeho úžerníka, Majk Spirit v úlohe policajta a trio hip-hop hviezd doplní aj raper VEC. Film finančne podporil Audiovizuálny fond Slovenska, koproducentom je RTVS.

Zmena programu vyhradená. Aktuálny program, novinky a obsah filmov nájdete vždy na adrese http://www.cine-max.sk/.

Zdroj: CINEMAX BB, Foto: ilustračné z filmov