Vláda schválila rozdelenie bystrického Múzea SNP medzi ministerstvá obrany a kultúry

SPRÁVY
10 /

Hlavná časť Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici sa presunie z pôsobnosti Ministerstva kultúry SR pod Ministerstvo obrany. Pod organizáciami kultúry zostane iba Digitalizačné centrum a Slovenská národná expozícia v Štátnom múzeu Auschwitz – Birkenau. Memorandum o rozdelení Múzea SNP podpísali ešte v máji ministerka kultúry Natália Milanová a minister obrany Jaroslav Naď (obaja OĽaNO).

Koaličná vláda nemala problém s faktickým rozbitím Múzea SNP

Ako sa dalo čakať, napriek protestom odbornej i laickej verejnosti a bez riadnej diskusie s múzejnými odborníkmi  to schválili ministri Hegerovej vlády na stredajšom rokovaní vlády v rámci návrhu zákona o múzeách a galériách.

Keďže vládna koalícia má v NRSR stále pohodlnú väčšinu, možno predpokladať, že táto novela zákona prejde aj v slovenskom parlamente a Banská Bystrica príde o jedinečné samostatné múzeum, ktoré malo doposiaľ dobré meno nielen doma, ale aj v zahraničí.

Bývalá ministerky kultúry Ľubica Laššáková z Banskej Bystrice sa ostro vymedzila voči konaniu súčasnej ministerky Milanovej:

Nový poverený riaditeľ

Ministerka kultúry Natália Milanová k 30. septembru formálne odvolala z funkcie dlhoročného riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva na základe vymyslených dôvodov.

Mičev viedol múzeum od roku 2006. Dôvodom jeho odvolania mali byť podľa ministerky viaceré bližšie nešpecifikované manažérske pochybenia a to, že ako riaditeľ nedostatočne zabezpečoval implementáciu rozhodnutí ministerstva – zriaďovateľa múzea, do chodu inštitúcie.

Končiaci generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev svoje odvolanie očakával. Otvorene  vyjadril svoj odmietavý postoj k rozdeleniu špičkového múzea na niekoľko častí pod gesciou rôznych inštitúcií.

Stanislav Mičev

Stanislav Mičev

Novým povereným generálnym riaditeľom Múzea SNP bude od 1. októbra historik a kurátor múzea Marian Uhrin. Od ministerky dostal poverenie viesť túto inštitúciu do ukončenia výberového konania na nového riaditeľa. Uhrin pre TASR uviedol, že pôjde o dočasný mandát:

„Do výberového konania sa neplánujem prihlásiť. Nie som manažér, chcem sa venovať svojej práci historika.“

Chce  si urobiť obraz, v akom štádiu sa nachádza Múzeum SNP a zároveň chce poznať predstavy ministerstva kultúry a ministerstva obrany o jeho budúcnosti.

Marian Uhrin

Marian Uhrin

Kontroverzné rozdelenie fungujúceho múzea

Ministerstvo kultúry SR navrhlo účinnosť novely zákona od januára 2022 s prihliadnutím na predpokladanú dĺžku legislatívneho procesu. Zároveň aj z dôvodu eliminácie neprehľadnosti vo vzťahu k čiastkovému čerpaniu rozpočtu, prechodu rozpočtovaných príjmov a výdavkov na právneho nástupcu, ako i možnosť vzniku nezrovnalostí z hľadiska účtovníctva a výkazníctva.

Účelom prechodu zriaďovateľskej pôsobnosti Múzea SNP pod ministerstvo obrany má byť podľa ministerstva kultúry aj  kvalitnejšie zabezpečenie zákonom zadefinovaných úloh, spájanie vedeckých a odborných kapacít, ako aj zvýšenie starostlivosti o vzácne veľkorozmerné zbierkové predmety Múzea SNP.

Základná časť Múzea SNP prejde pod Vojenský historický ústav v Bratislave.  Pod rezort obrany sa nepresunie Digitalizačné centrum Múzea SNP ani slovenská národná expozícia v Štátnom múzeu Auschwitz – Birkenau v Osvienčime. Centrum prejde pod Slovenskú národnú galériu a expozícia pod Slovenské národné múzeum.

Odchádza človek, ktorý dal Múzeu SNP dušu…

Štvrtok 30. septembra bol posledným dňom Stanislava Mičeva vo funkcii generálneho riaditeľa banskobystrického Múzea SNP, z ktorej ho účelovo a bezdôvodne odvolala ministerka kultúry, hoci o ňom a múzeu nič nevie, rovnako ako ďalší „hrobár“ nášho múzea – minister obrany Jaroslav Naď.  Obaja čoskoro odídu do zabudnutia, ale Mičev nikdy. Na svojom statuse napísal:

„Všetko v živote raz začína a raz konci. Môj život je úzko spojený s Múzeom SNP a to od roku 1984 do roku 1992 a potom od 3. aprila 2006, keď som nastúpil do tejto inštitúcie ako jej riaditeľ. Bolo mi veľkou cťou viesť túto erbovú inštitúciu viac ako 15 rokov. Chcem poďakovať svojim kolegom za ich trpezlivosť s mojimi niekedy bláznivými nápadmi. Priviedli sme však Múzeum SNP na vrchol slovenského múzejníctva. Vybudovali sme spoločne inštitúciu, ktorá v mnohých smeroch udávala trend nielen na Slovensku. Naši zahraniční partneri to ocenili mnohokrát. Tí na východe a aj ti na západe. Naši blízki susedia ako aj tí v Afrike, Ázii či v oboch Amerikách. Nemáme sa za čo hanbiť. Ani náhodou. Niekto mi povedal, že úspech sa neopúšťa. Niečo na tom bude. Moje myšlienky, ale aj činy zostanú pri Múzeu SNP. Do poslednej chvíle budem obhajovať jeho integritu a nedopustím dehonestáciu, ktorú očakávame snáď všetci. V Múzeu SNP som nechal roky svojho života, more voľného času a dal som mu celé srdce. Nič týmto pre mňa nekončí.“

Nám prichodí Stanovi Mičevovi poďakovať za všetko, čo urobil pre Múzeum SNP v našom meste a vdýchol mu dušu…

Zdroj: TASR a (tom), Foto: ilustračné