Vivat Vox Organi 2023: Fenomenálny organový virtuóz David di Fiore vystúpi v sobotu v Evanjelickom kostole

KULTÚRA
0 /

Septembrový koncert medzinárodného organového festivalu Vivat Vox Organi bude v Banskej Bystrici patriť fenomenálnemu organovému virtuózovi Davidovi di Fiore, ktorý je každoročnou stálicou banskobystrického festivalu.

Pre svojich poslucháčov aj tento rok pripravil recitál, s podtitulom Concerto virtuoso, vyskladaný z pozoruhodných diel, ktoré odprezentuje v sobotu 23. septembra 2023 o 18:00 hod. v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici.

David di Fiore

David di Fiore

David di Fiore

Odštartoval svoju medzinárodnú kariéru pred 36 rokmi recitálom v katedrále Notre-Dame v Paríži (1. marec 1987). V súčasnosti pôsobí na Katedre hudby Katolíckej univerzity v Ružomberku, kde vyučuje hru na organe, dejiny organa a organovej literatúry, stavbu organa, improvizáciu, liturgickú hru a dirigovanie zboru. Za posledných 36 rokov vystúpil na množstve organových festivalov v Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Česku a Slovensku, ako aj vo Francúzsku a Taliansku.

V Severnej Amerike účinkoval na festivaloch v Kanade, na medzinárodnom Festivale Morelia v Mexiku (najstarší organový festival na západnej pologuli), na Medzinárodnom organovom festivale v Guadalajara, na Puerto Vallarta Arts Festival a organové recitály odohral v mnohých mestách USA.

Organista David di Fiore

Organista David di Fiore

Jeho diskografia obsahuje CD nahrávku francúzskej hudby Les Amoureux de l‘Orgue, slovenské nahrávky The Grand Organ of the Castle Church in Kremnica, č. 1-3 (Slovart), recitály z Graz Orgelfest, DVD z jeho recitálu v rámci Trnavských organových dní 2008 (ed. M. Walcker-Mayer) a CD nahrávku jeho koncertu v Katedrále sv. Martina v Bratislave (Tribus musicae).

Nahrávka cyklu „Jób“ od Petra Ebena, s recitáciou v podaní banskobystrického herca Doda Šamaja, bude čoskoro vydaná vydavateľstvom Tribus Musicae. Všetkých osem častí tohto diela David di Fiore päťkrát predviedol na Slovensku a dva krát v USA.

Zľava David di Fiore a Matúš

Zľava David di Fiore a Matúš Kucbel

David di Fiore je žiakom francúzskej organistky Odile Pierre. Ako sólista, dirigent, korepetítor a praktický organista pôsobil v katolíckej Arcidiecéze mesta Seattle, v Národnej asociácii metodistických hudobníkov a na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Od Národnej katolíckej vzdelávacej asociácie získal v Spojených štátoch ocenenie „Distinguished Graduate“. V Mexiku, v Rumunsku a na Slovensku bol ocenený za „mimoriadnu účasť“ na medzinárodných organových festivaloch.

V roku 2009 získal ocenenie za svoj prínos pre organový svet a za jeho recitály, ktoré mu udelilo občianske združenie Ars Ante Portas. Americké združenie organistov (Seattle) mu udelilo vyznamenanie za jeho prínos k medzinárodnému šíreniu umenia.

Program koncertu

 Alexandre Fessy (1804 – 1856)               

Rentrée de procession

Jakub Valerian Paus (1705 – 1750)

Pastorela

Baldassare Galuppi (1706 – 1785)

Sonáta d mol

časti: Andante, Allegro e spiritoso, Largo, Allegro

Johann S. Bach (1685 – 1750)

Air zo Suity D dur, BWV 1068

Michel Corrette (1707 – 1795)

Grand Jeu with Thunder

Claude Balbastre(1724 – 1799)

Quand Jesu naquit à Noël

George Shearing (1919 – 2011)

AmazingGrace

Petr Eben (1929 – 2007) Z cyklu „Jób“

Penitence and Realisation

(Pokáni a prohlédnuti)

God´s Reward

(Naplnĕní života)

Louis Vierne (1870 – 1937)

Meditation

(z 3 improvizácií rekonštruovaných M. Duruflé)

Pierre Cochereau (1924 – 1984)

Scherzo Symphonique

Evanjelický kostol v Lazovnej

Evanjelický kostol v Lazovnej

Zdroj: Matúš Kucbel, Foto: archív a ilustračné