Vivat Vox Organi 2022: Mimoriadny koncert organistu Thierryho Mechlera v Evanjelickom kostole

KULTÚRA
0 /

Posledná septembrová sobota bude v banskobystrickom Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici patriť ďalšiemu výnimočnému hudobnému hosťovi jubilejného 10. ročníka medzinárodného organového festivalu Vivat Vox Organi 2022.

Po prvýkrát sa na Slovensku predstaví brilantný francúzsky organista a strhujúci organový improvizátor  Thierry Mechler. Koncert tohto výnimočného organistu svetového formátu sa začne v sobotu 24. septembra 2022 o 19:00 hod.  v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici.

Organ v banskobystrickom Evanjelickom kostole

Organ v banskobystrickom Evanjelickom kostole

Thierry Mechler

Narodil sa v roku 1962 v regióne Alsasko vo Francúzsku. Vo svojom rodnom meste Mulhouse začal študovať klavír a organ. V štúdiách pokračoval u Helene Boschi a Daniela Rotha na Conservatoire National de Région de Strasbourg.

V roku 1981 získal prvú cenu s najvyšším vyznamenaním na „Concours International de Paris“. V roku 1984 sa stal žiakom Marie-ClaireAlain v Paríži. Pod jej vedením sa mu podarilo získať zlatú medailu v Premier Prix d’Excellence a k tomu špeciálne uznanie poroty. V roku 1986 sa stal laureátom v kategórii organovej improvizácie na Premier Prix de Virtuosité, opäť aj so špeciálnym uznaním poroty. V tom čase študoval pod vedením Jacquesa Taddeia (improvizáciu) a Marie-Claire Alain (organ).

Thierry Mechler

Thierry Mechler

V roku 1991 získal čestnú medailu na skladateľskej súťaži v Mulhouse. V tom istom roku bol prijatý do S.A.C.E.M. (Spolok autorov, skladateľov a vydavateľov hudby), ako skladateľ. Následne, v roku 1991, získal Europäischen Förderpreis v Drážďanoch, ako ocenenie za svoju medzinárodnú kariéru a množstvo nahrávok.

Pravidelne účinkuje na mnohých európskych organových festivaloch. Ako uznávaný pedagóg a porotca je pravidelne pozývaný do medzinárodných porôtv Nemecku, Anglicku, Fínsku, na Islande, v Írsku, USA, do Kórey, Číny a samozrejme predovšetkým v rodnom Francúzsku. Vedie tiež majstrovské kurzy na rôznych akadémiách. Je protagonistom množstva organových, ale i klavírnych nahrávok.

V rokoch 1991-1999 pôsobil na poste titulárneho organistu katedrály Primatial Saint-Jean v Lyone. Bol tiež kurátorom a organistom organa v Auditóriu Maurica Ravela v Lyone. Tam spravoval organ, ktorý predtým postavil staviteľ Cavaillé-Coll pre palác Trocadéro. V roku 1995 uviedol kompletné organové diela Johanna Sebastiana Bacha, v slávnej sérii dvanástich recitálov.

V roku 1998 uviedol všetkých šesť organových symfónií Louisa Vierna. V tom istom roku bol vymenovaný za profesora organa a improvizácie na univerzite v Kolíne nad Rýnom. Od roku 2002 je organistom a kurátorom prestížnej Filharmónie v Kolíne nad Rýnom.

Úspešná kariéra koncertného majstra vedie Thierryho Mechlera do celého sveta. Podarilo sa mu vybudovať si povesť vzrušujúceho interpreta a strhujúceho improvizátora.Jeho Opus 14 „6 Metamorphoses on B.A.C.H,“ uviedol v osobe skladateľa a interpreta v januári 2009, vo Filharmónii v Kolíne nad Rýnom.

Výnimočný organista Thierry Mechler

Výnimočný organista Thierry Mechler

V roku 2018 vyšiel vo vydavateľstve Butzverlag Bonn jeho „Triptychon-Organum,“ Opus 15. V roku 2012 odohral všetkých 48 prelúdií a fúg z The Well-Tempered Clavier Johanna Sebastiana Bacha, na Bachovskom festivale v Schauenbergu. V roku 2016 vystúpil na 30. výročí vzniku Filharmónie v Kolíne nad Rýnom so svetovou premiérou „I-FORMATION,“ pre dva orchestre a organové sólo od Víta Zuraja. Spoluúčinkoval s orchestrom Gürzenich, pod vedením Francoisa-Xaviera Rotha a so  Symfonickýmorchestrom WDR pod vedením Jukka-Pekka Sarasta.

Od roku 2020 je kurátorom veľkého organa Mutin/Cavaillé-Coll Guebwiller. ThierryMechler je držiteľom národného titulu rytiera Francúzskeho rádu pre umenie a literatúru.

Program koncertu

Johann Sebastian BACH (1685-1750)

Ricercare a 3 Musikalisches Opfer BWV 1079

Nicolas de GRIGNY (1672-1703)

Tierceentaille de la Messe

Pancrace ROYER (1703-1755)

LeVertigo

Alexandre François BOELY (1785-1858)

Fantázia na Judex crederis

Charles TOURNEMIRE (1870-1939)

Chorálová poéma na tému „ Consummatumest“

Chorálová improvizácia na tému „Victimae Paschali Laudes“

Jehan ALAIN (1911-1940)

Postlúdium pre l‘Office des Complies

Litánie

Thierry MECHLER

Improvizácia “Hommage à Debussy”

Thierry MECHLER

Improvizácia na slovenské ľudové piesne

Zdroj: Matúš Kucbel , Foto: ilustračné