Virtuálny vyhliadkový let, ktorý vám prerozpráva príbeh Hrona

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Vďaka novej 360° technológii vzniká unikátny príbeh Hrona. Pomocou virtuálneho letu môžete obdivovať slovenské regióny po toku rieky Hron od jeho prameňa až po jeho ústie.

Vydavatelia leteckých kníh momentálne pracujú na originálnom projekte. S 360° kamerou pripevnenou na trupe lietadla vytvorili virtuálny vyhliadkový let ponad rieku Hron. Od jeho prameňa v Horehronskom podolí až po jeho ústie pri obci Kamenica nad Hronom bude mať možnosť divák zažiť skutočný príbeh tejto druhej najdlhšej rieky na Slovensku.

Letecký dokumentárny film vo virtuálnej realite

Nadšenci lietania a celoslovensky známy vydavateľský tím leteckých fotopublikácií vytvára špeciálne 360° videomapy rôznych slovenských regiónov či miest. Medzi tie najobľúbenejšie patrí Biela Orava, Vysoké Tatry, Malá Fatra, Demänovská dolina, Komárno či Stará Ľubovňa. V týchto dňoch sa avšak pracuje na výnimočnej videomape, ktorá predstaví divákom príbeh našej druhej najdlhšej slovenskej rieky Hron.

„Po úspešných projektoch 360 stupňových videomáp, ktoré slúžia na propagáciu jednotlivých regiónov Slovenska sme sa rozhodli spraviť netypickú videomapu prostredníctvom preletu ponad tok rieky Hron,“

hovorí autor myšlienky projektu, pilot a letecký fotograf Milan Paprčka.

Zalietať si môžete až nad tromi regiónmi

Najpokročilejšia technológia prostredníctvom 360° virtuálnej reality spropaguje nielen jeden slovenský región, ale až tri regióny na našom území. Prelet ponad Horehronie, Dolné Pohronie či Podunajsko umožní virtuálny let komukoľvek. Potrebujete len prístup na internet, počítač alebo smartfón.

„Aby si divák mohol naplno užiť let s pocitom, akoby sedel priamo v lietadle, 360 stupňová videomapa umožňuje pohľad do akejkoľvek strany. Pre dokonalý zážitok bude k dispozícii kartografický popis krajiny, ktorý uľahčí orientáciu a predstavu, čo práve sledovateľ vidí pred sebou, alebo pod krídlom lietadla. Celý prelet ponad Hron bude so sprievodným komentárom, ktorý porozpráva skutočný príbeh Hrona,“

približuje Paprčka s tým, že pre zahraničných sledovateľov budú pridané aj anglické titulky.

Popri rieke Hron sídli niekoľko desiatok obcí

Vďaka svojej interaktivite a netradičnej forme prezentácie podporí táto 360 stupňová videomapa domáci cestovný ruch. Jej súčasťou budú aj príbehy obcí a miest, ktoré dotvárajú celkový ráz krajiny pozdĺž toku Hrona. V okolí Hrona sa nachádza množstvo kultúrnych či prírodných zaujímavostí, vzdelávacích inštitúcií či zariadení cestovného ruchu, ktoré sa stanú súčasťou virtuálneho preletu celým tokom rieky Hron.

„Veľkou výhodou 360 stupňovej videomapy je to, že nezachytáva len jednotlivú obec, ale aj jej polohu v okolitej prírode. Takto si vie divák vytvoriť celistvú predstavu o celom území, cez ktoré preteká Hron. Dokonca môže slúžiť aj ako inšpirácia pri plánovaní turistiky či výletu za účelom spoznávania i rekreácie,“

dopĺňa Andrea Farkašová, média manažérka vydavateľstva.

Podľa slov Farkašovej pracuje na videomape s názvom Príbeh Hrona celý tým ľudí. Od samotného pilota, ktorý celý prelet ponad tok rieky natočil, cez grafika, počítačového animátora až po kartografa, ktorí musia celú videomapu zostrihať a doplniť o kartografický popis. „Z časového hľadiska je vytvorenie takejto videomapy veľmi náročné. Preto sa na nej pracuje niekoľko mesiacov,“ dopĺňa Andrea Farkašová.

Takto bude vyzerať 360 stupňová videomapa:

Zdroj: Andrea Farkašová , Foto: CBS