Veľký úspech filmu Mlčanie o Vladimírovi Strmeňovi na festivale v Los Angeles

KULTÚRA
3 /

Film Mlčanie, na tvorbe ktorého sa podieľalo aj Múzeum SNP a ktorý je venovaný priamemu účastníkovi bojov v SNP pánovi Vladimírovi Strmeňovi, v uplynulých dňoch získal tri hlavné ceny na festivale Independent Shorts Awards v Los Angeles – za najlepšiu drámu, najlepšiu réžiu a najlepší zahraničný film (špeciálna cena poroty).

Independent Shorts Awards

ISA je medzinárodný filmový festival, ktorého vyhlasovateľom je IMDb (International Movie Database). Prihlásené projekty posudzuje náhodný tím pozvaných odborníkov z akademickej obce a filmového priemyslu.  Živé premietania sa konajú každý mesiac a ich víťazi sú automaticky kvalifikovaní na výročné živé premietanie a odovzdávanie cien.

IMDb (skratka pre Internet Movie Database) je online databáza informácií týkajúcich sa filmov, televíznych programov a vysielania, domácich videí, video hier a online streamov, skrátka všetkého, čo nejakým spôsobom súvisí s filmom (vrátane hereckého obsadenia, produkcie, fanúšikovských alebo odborných recenzií a pod.) Jej vlastníkom je dnes IMDb. Com, Inc, dcérska spoločnosť AmazonuIndependent Shorts Awards v Hollywoode v Kalifornii.

Len pre zaujímavosť, festivalu v Los Angeles sa zúčastnilo 470 filmov z 30 krajín sveta a celkový čas krátkych filmov bol 46:24:00 hodín.

„Zatiaľ čo na úspech filmu Mlčanie z Ríma ešte len čakáme, už dnes nás potešili výsledky z festivalu Independent Shorts Awards z Los Angeles.  Blahoželáme režisérovi Juraj Štepka a ostatným tvorcom filmu a nezabudnite, že s filmom bojujeme (a snáď aj bodujeme),“

uviedol generálny riaditeľ banskobystrického Múzea SP Stanislav Mičev.

Stanislav Mičev

Stanislav Mičev

Pocta Vladimírovi Strmeňovi (92)

Premiéra filmu Mlčanie, natočeného podľa životného príbehu jedného z mála žijúcich účastníkov SNP, 92-ročného Banskobystričana Vladimíra Strmeňa, sa za osobnej účasti samotného hrdinu, filmového štábu a hostí uskutočnila 15. decembra 2020 v kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici. Televízna premiéra v RTVS je naplánovaná na máj 2021.

Vladimír Strmeň s protagonistami filmu

Vladimír Strmeň s protagonistami filmu

„Hrá ma Michal Kubovčík a autentický som až v závere. Nakrúcali sme v lete aj u mňa v záhrade, ale aj na cintoríne v Kališti. Rozprávam tam, čo som zažil. Bolo to veľmi príjemné,“ 

spomína na natáčanie filmu Vladimír Strmeň.

Na produkcii filmu Mlčanie v réžii Juraja Štepku sa podieľalo  Múzeum SNP.  Tvorcovia 25 – minútového filmového diela v ňom zachytili hudobné začiatky Vladimíra Strmeňa, stretnutie s partizánmi, ale aj vypálenie obce Kalište.

Zdroj: (tom) a Múzeum SNP, Foto: ilustračné