V sobotu 25. marca je Hodina Zeme, v nedeľu 26. marca fialový Svetový deň epilepsie

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Hodina Zeme je najmasívnejšou celosvetovou kampaňou World Wide Fund for Nature (WWF) zameranou na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien. Zhasnutím svetla na 60 minút vytvára symboliku spoločnej zodpovednosti za budúcnosť našej planéty a vyzýva ľudí, aby si uvedomili, že k zlepšeniu môže prispieť každý z nás.

Hodina Zeme

Hodina zeme vznikla v roku 2007 v Austrálii s cieľom upozorniť na dôsledky klimatickej krízy, zmien či rozšíreného globálneho otepľovania. S rastúcou závažnosťou environmentálnych problémov zároveň poukazuje na poškodzovanie prírody a vymieranie druhov rastlín i zvierat.

Neosvetlená Radnica

Neosvetlená Radnica

Celosvetová ekologická akcia každoročne spája mestá, firmy, ale aj jednotlivcov v snahe zmeniť svoje správanie a žiť v rámci limitov planéty. Od roku 2011 sa do kampane zapájajú pravidelne aj slovenské mestá, vrátane Banskej Bystrice.

Viac ako 190 krajín sveta, symbolicky na jednu hodinu zhasnú a upriamujú pozornosť na environmentálne hrozby, ktorým čelí naša Zem. Pri tejto príležitosti vypne mesto v sobotu 25. marca 2023 v čase od 20:30 do 21:30 hod. osvetlenie historickej Radnice na Námestí SNP a Hodinovej veže.

Neosvetlená Hodinová veža

Neosvetlená Hodinová

Svetový deň epilepsie s fialovou farbou

Už piatykrát si na Slovensku pripomíname Fialový deň ako Svetový deň epilepsie. Epilepsia patrí k najčastejším detským neurologickým ochoreniam, ktorým trpí zhruba 8 tisíc detí.

Svetový deň epilepsie – Fialový deň je medzinárodná kampaň, ktorá sa od roku 2008 venuje zvyšovaniu povedomia o tejto chorobe na celom svete.

Každý rok sa práve 26. marca ľudia po celom svete obliekajú do fialového oblečenia a organizujú sa rôzne podujatia. V Banskej Bystrici preto v noci z nedele na pondelok budú dominanty mesta na Námestí SNP – Radnica a Hodinová veža svietiť na znak spolupatričnosti s ľuďmi postihnutými epilepsiou inak než zvyčajne. Nasvietené budú do fialovej farby v znamení Svetového dňa povedomia o epilepsii.

Fialová Radnica

Fialová Radnica

Nič so mnou nezatrasie

Množstvo Slovákov aj známych osobností sa počas neho oblieka do fialova. Na Slovensku tento deň prebieha pod záštitou Občianskeho združenia Meli Beli, ktoré sa venuje najmä rodinám a deťom s epilepsiou.

Fialová Hodinová veža

Fialová Hodinová veža

Vlani vznikla ku Svetovému dňu epilepsie aj hymna. Nahrali ju rodičia detí s epilepsiou: skupina Nové Meno, ktorú založili manželia Škovierovci. Tí majú dcérku Melániu, trpiacu ťažkou farmakorezistentnou epilepsiou už 8 rokov.

V skladbe s nimi spieva poľská speváčka žijúca na Slovensku Ewa Sipos. Jej 18- ročná dcéra Nina má okrem autizmu rovnako vážnu epileptickú diagnózou.

Na skladbe spolupracoval aj hudobník Richard Salay, otec malej epileptičky Mii. Hymna vychádza z kampaňového hesla Nič so mnou nezatrasie, ktoré je leitmotívom OZ Meli Beli pri podpore pacientov s epilepsiou.

K piesni vznikol aj emotívny klip, v ktorom vystupujú viaceré deti s epilepsiou a často i viacnásobným postihom aj so svojimi mamami.

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné