V mene koho a čoho máme prichádzať o slobodu, deliť sa na očkovaných a neočkovaných?

Blog
20 /

Všimli ste si, že je letný čas prázdnin a dovoleniek, celé Slovensko je podľa covid automatu v bezpečnej zelenej farbe, ale po 16 mesiacoch pandémie koronavírusu miesto uvoľnenia prichádza neskutočný tlak vlády.  Prostredníctvom mainstreamových médií sa tlačí na očkovanie, ktoré má byť jedinou ochranou pred novými mutáciami a cestou k slobode. Naozaj?

Vládna moc versus hlas ľudu

Akoby stále platilo: „Na Slovensku  je to tak, zvyknite si!“ Slová ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej sa oddá tesať do kameňa: „Vláda určuje ľuďom, ako majú žiť, či sa nám to páči alebo nepáči. Rovnako tak robí parlament. A deje sa tak na základe vôle ľudí, ktorí si zvolili svojich reprezentantov.” 

Preto bolo zmarené referendum o predčasných voľbách, ktoré chcelo svojimi podpismi pod petíciu takmer 600 tisíc občanov nespokojných s riadením štátu touto vládou? V tomto prípade ústavný súd vyhovoval vládnemu režimu, ale keď ten istý  súd následne pozastavil účinnosť Mikasovej vyhlášky o diskriminačnom režime na hraniciach, tak vláda ho obišla a na svete je nová vyhláška s ešte tvrdšími opatreniami proti vlastným občanom.

Akoby súčasná vládna moc zabudla, že na Slovensku už dávno nežijú len slepo poslušní občania, ktorí sa nechajú ovládať strachom. Je tu čoraz viac ľudí s kritickým myslením, ktorí už dávno prekukli, o čo tu ide. Ak tu niekto bude vytrvalo tlačiť na pílu, tak sa dočká vzdoru. Nepomôže mu ani polročný núdzový stav, ktorý sme tu mali na prelome rokov 2020-21,

Reálne hrozí, že pokiaľ neprestane ten neustály tlak na ľudí, rozdeľovanie na očkovaných a neočkovaných a ich vzájomné rozoštvávanie, tak onedlho tu máme občiansky výbuch podľa paragrafu 32 Ústavy SR: „Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené.“

Mária Kolíková

Mária Kolíková

Účel svätí prostriedky

Pamätáte si ešte na november 2020, ako vtedajší premiér Igor Matovič ohlasoval novú atómovú bombu  v boji s covidom – celoplošné testovanie nevhodnými nepresnými antigénovými testami? Aj vtedy to mala byť cesta k slobode, po ktorej však zostalo vyše 12 tisíc mŕtvych. Preto sa bude podaním skupiny slovenských advokátov a lekárov v tejto veci zaoberať Medzinárodný trestný súd v Haagu.

Na Slovensku sa do dnešného dňa vykonalo viac ako 37 miliónov antigénových testov, ktoré priniesli necelých 400 tisíc pozitívnych prípadov. Podľa aktuálneho rozhodnutia ministerstva zdravotníctva sa po vstupe na Slovensko budú uznávať iba PCR testy, pričom Ag testy nebudú zaznačené ani v covid pasoch. Vraj preto, lebo takto testovaní ľudia nie sú evidovaní v zdravotných databázach. Tak načo sme tu mali tie národné manévre s celoplošným antigénovým testovaním?

Teraz tu máme údajne ďalšiu a opäť jedinú účinnú zbraň proti covidu – očkovanie experimentálnymi vakcínami, za účinky ktorých nenesie zodpovednosť ich výrobca ani štát, ktorý ich použije, ale iba ten, kto si to dá pichnúť (u detí sú to rodičia). Presne v štýle: „Keby niečo, tak my nič“.

Nezabúdajme však, že stále platí  Norimberský kódex  –  súbor 10 zásad medicínskej etiky pre experimenty na ľuďoch, ktorý vznikol v roku 1947 ako dôsledok súdu s vojnovými zločincami na norimberskom súde po skončení druhej svetovej vojny (https://sk.wikipedia.org/wiki/Norimbersk%C3%BD_k%C3%B3dex).

Platí aj nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/953 zo 14. júna 2021 o rámci pre vydávanie a uznávanie interoperabilných potvrdení o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o vykonaní testu a prekonaní tohto ochorenia (digitálny COVID preukaz EÚ) s cieľom uľahčiť voľný pohyb počas pandémie ochorenia COVID-19.

V článku 36  tohto nariadenia sa uvádza: „Je potrebné zabrániť priamej alebo nepriamej diskriminácii osôb, ktoré nie sú zaočkované, napríklad zo zdravotných dôvodov, z dôvodu, že nie sú súčasťou cieľovej skupiny, ktorej sa vakcína proti ochoreniu COVID-19 v súčasnosti podáva alebo pre ktorú je povolená, ako sú napríklad deti, alebo z dôvodu, že ešte nemali možnosť dať sa zaočkovať alebo sa rozhodli nenechať sa zaočkovať. Držba potvrdenia o očkovaní alebo držba potvrdenia o očkovaní, v ktorom sa uvádza vakcína proti ochoreniu COVID-19, by preto nemali byť podmienkou výkonu práva na voľný pohyb alebo využívania služieb cezhraničnej osobnej dopravy, ako sú letecké linky, vlaky, autokary alebo trajekty alebo akékoľvek iné spôsoby dopravy. Toto nariadenie sa okrem toho nemôže vykladať tak, že stanovuje právo na očkovanie alebo povinnosť zaočkovať sa.“

Otázka znie, prečo sa štátne orgány Slovenskej republiky stavajú k nariadeniu EÚ aj napriek prvotnému rozhodnutiu Ústavného súdu SR tak, že po návrate slovenských občanov z iných krajín na hraniciach špeciálnym pruhom voľne pustia iba plne zaočkovaných, pričom zaočkovaných po prvej vakcíne, nezaočkovaných aj po prekonaní koronavírusu či s negatívnym PCR testom vrátane pendlerov posielajú do povinnej 14 – dňovej karantény? Načo je potom európsky covid pass?

Je to zjavná diskriminácia vlastných občanov, ktorej hlavným cieľom nie je epidemiologická ochrana pred prenosom koronavírusu  a jeho nových mutácií (vedecky je dokázané, že koronavírus môžu prenášať očkovaní i neočkovaní), ale vytvorenie tlaku na neočkovaných, aby sa dali zaočkovať a mohli tak využívať benefity ako zaočkovaní.

Aj tieto otázky bude prejednávať Ústavný súd SR spolu s  (ne)oprávnenosťou hlavného hygienika vydávať počas pandémie vyhlášky a nahrádzať tak zákon, na čo upozornil generálny prokurátor Maroš Žilinka. Prácu s legitimitou protipandemických nariadení  bude mať zrejme aj Najvyšší správny súd, s porušovaním ľudských práv na Slovensku  už pracuje Európsky súd pre ľudské práva.

K získaniu bunkovej imunity ľudí vedú dve cesty

Ak prejdeme k medicínskej stránky problému vysporiadania sa s covidom, narazíme na problém neexistencie serióznej odbornej diskusie medzi vedcami a lekármi. Za jedinú pravdu sa prijalo očkovanie a kto tvrdí opak, dostane nálepku antivaxer, konšpirátor či šíriteľ hoaxov. Ale takto to  predsa v demokracii nemôže fungovať.

Uvediem niekoľko verejne prezentovaných názorov  známych ľudí v súvislosti s očkovaním. Premiér Eduard Heger v Banskej Bystrici na návšteve očkovacieho centra povedal: „Našich občanov potrebujeme pripraviť na vybudovanie imunity – už máme skúsenosť, že tá sa dá budovať dvomi cestami. Jednou je očkovanie a tou druhou premorenie. My chceme ísť cestou, kedy ľudia nezomierajú, ale sú chránení.“

Eduard Heger

Eduard Heger

Opozičný líder Peter Pellegrini z Hlasu prekonal covid a pokiaľ má v tele dostatočnú bunkovú imunitu, nevidí dôvod na očkovanie. Myslí si, že nový koronavírus sa zrejme stane trvalou súčasťou nášho života. Podľa neho musíme krajinu pripraviť na to, aby v nej mohli kvalitne žiť všetci bez ohľadu na to, či sú očkovaní alebo nie: „Ochrániť hranice treba tak, že ju môže prekročiť len zdravý človek. Je jedno či očkovaný alebo nie. Očkovanie negarantuje, že nám sem ten človek vírus nezanesie. Tieto vládne opatrenia nemajú zo zdravotného hľadiska logiku.“

Peter Pellegrini

Peter Pellegrini

Legendárny český hokejista Jaromír Jágr, ktorý už prekonal covid a má v tele vytvorenú dostatočnú bunkovú imunitu, odmietol svoju účasť v očkovacej kampani slovami:  „Vždy som zastával názor, že nechcem ľuďom hovoriť, čo majú robiť. Je to každého rozhodnutie. Nechcem nikomu radiť a každý by sa mal rozhodnúť tak, ako si myslí, že je to najlepšie pre neho. Na to tu máme odborníkov, ktorí by sa k tomu mali vyjadriť, a ja som čakal, že doktorská elita si sadne a povie plusy a mínusy k očkovaniu. Prečo by sa k tomu mal vyjadrovať hokejista, ktorý celý život naháňa puk? To je predsa nezmysel. To však neznamená, že som pre alebo proti očkovaniu. Ja len nechcem hovoriť svoj názor, aby som niekoho ovplyvnil. Aj keď neverím, že by sa to stalo.“ 

Jaromír Jágr

Jaromír Jágr

A ešte jeden príklad zo zahraničia. Izrael patrí medzi najzaočkovanejšie krajiny na svete. Približne 60 percent populácie tam dostalo už obe dávky vakcín. Napriek tomu sa v posledných týždňoch  začal rýchlo zvyšovať počet infikovaných novým variantom delta. Vláda chce od stredy opätovne zaviesť rúška, obmedzenia pre zhromaždenia a podujatia v interiéri . Vstup bude povolený iba pre zaočkovaných, ľudí s negatívnym výsledkom testu a tých, ktorí ochorenie prekonali.  Izraelský premiér Naftali Bennett k tomu poznamenal: „Žiaľ účinnosť existujúcich vakcín proti variantu delta je slabšia, ako sme dúfali. Vakcíny samy o sebe problém pandémie nevyriešia.”

Vo svete rastie odpor ľudí proti prijímaným opatreniam vlád. Stotisícové demonštrácie hlásia z Ferancúzska. Na Slovensku sú to zatiaľ iba tisícky protestujúcich, ale postupom leta ten počet môže začať rýchlo rásť…

Výskum  pamäťových buniek

Zo seriózneho laboratórneho výskumu pamäťovej bunkovej imunity na vzorke 200 ľudí po prekonaní covidu a očkovaní (nejde o protilátky), ktorý prakticky od začiatku pandémie vykonáva tím docentky Ireny Koutnej  z brnenského laboratória  Centra bunkového a tkanivového inžinierstva Fakultnej nemocnice u sv. Anny a Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity, vyplýva, že  bunková imunita po prekonaní covidu je o niečo silnejšia než po podaní vakcíny (testovali vakcínu Pfizer). U niektorých ľudí pretrváva roky, preto vo výskume pokračuje.

https://dvojka.rozhlas.cz/neni-duvod-ockovat-male-deti-a-mladistve-mysli-si-vedkyne-irena-koutna-8499651#volume

Irena Koutná

Irena Koutná

Keď som ako novinár zisťoval, ako je to zo skúmaním bunkovej imunity ľudí po 16 – mesačnej pandémii na Slovensku, čo by mali byť najrelevantnejšie dáta odolnosti organizmu ľudí voči ochoreniu Covid – 19, narazil som iba na docentku Alexandru Bražinovú z Epidemiologického ústavy Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave: „V rámci projektu, ktorému sa momentálne venujeme, budeme sledovať aj stav bunkovej odpovede u ľudí, ktorí prekonali covid-19, ale nemajú žiadne protilátky. Opäť však platí, že táto odpoveď je spoľahlivejšia pri očkovaní.“

Odvtedy sa márne pýtam ministerstva zdravotníctva či odborníkov z krízového štábu: „Keďže cieľom očkovania má byť získanie dostatočnej bunkovej imunity, prečo ju nezisťujeme na dostatočnej vzorke ľudí, aby sme vedeli, kde sa obyvateľstvo Slovenska nachádza a ako vlastne tom sme po prekonaní covidu či očkovaní?

Alexandra Bražinová

Alexandra Bražinová

Možno by sme zistili, že veľká väčšina Slovákov a Sloveniek už má vybudovanú dostatočnú bunkovú imunitu tak či onak a teda nemusíme tak tlačiť na pílu s očkovaním. Ale asi práve o to ide. Neviem. Faktom je , že na zisťovanie bunkovej imunity ľudí, prevenciu a účinnú liečbu covidu sa na Slovensku nehľadí.

Asi treba minúť tie nakúpené či objednané vakcíny (podobne ako predtým antigénové testy), tak radšej zaočkujme dva či trikrát aj tých, ktorých organizmus to vzhľadom na dostatočne silný obranný stav svojich buniek nepotrebuje. Preto silnie tlak vlády (a nielen tej slovenskej) na dosiahnutie čo najväčšieho percento zaočkovanosti obyvateľstva stoj čo stoj, lebo len to nás má doviesť ku kolektívnej imunite. Málokto sa zaoberá hypotézou, že to všetko môže dopadnúť aj inak…

Možno by bolo dobré vypočuť si odborný pohľad na covid, očkovanie a bunkovú imunitu uznávaného českého vakcionológa profesora Jiřího Berana:

Tlak vyvoláva protitlak

Jedinému vládnemu cieľu slúži aj priam neskutočné masírovanie verejnej mienky očkovaním prostredníctvom mainstreamových médií. Do očkovacej kampane sa zapájajú provládni vedci a lekári s osobnosťami spoločenského života, pričom sa na verejnosti  umlčiavajú iné názory, šliape sa po ľudských právach. Ak si niekto tam hore myslí, že toto je správna cesta, môže onedlho zostať prekvapený. Čoraz viac ľudí toho začína mať plné zuby, sú nahnevaní a stačí málo, aby to dali verejne najavo.

Zuzana Kusá

Zuzana Kusá

Sociologička Zuzana Kusá v rozhovore pre Pravdu uviedla: „Neistota v pravidlách je vystupňovaná na maximum. Ľudia veľmi zle znášajú neistotu a cítia sa potrestaní a len sa zvyšuje tlak štátnej moci. Stav neistoty výrazne zvyšuje stres a následne aj agresiu. Stráca dôvera v štátne inštitúcie, ktorým by občania mali dôverovať. Štát chaotickými zmenami podkuruje tým najhorším vášňam, ktoré môžu byť potom zneužité. V bezradnosti sa ľahko pridajú k tým, ktorí majú záujem zneužiť túto situáciu politicky. Charakter prijímaných opatrení každý číta tak, že sú nátlakom na zaočkovanie. Obávam sa, že ako bola na začiatku pandémie dôvera v štát a porozumenie, že štát je tu na ochranu verejného zdravia nás všetkých, teraz sa to celé otočilo a ľudia cítia štátnu moc ako príťaž a môže to posilniť odpor proti nej.“  

Na záver azda nezaškodí vypočuť si zaujímavý rozhovor redaktora Metropolitnej televízie Jozefa Hübela s politickým analytikom Jánom Baránkom:

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné

Miro Toman

Miro Toman