V Lausanne začali Zimné olympijské hry mládeže 2020 aj s bystrickou účasťou

ŠPORT
0 /

Slávnostným ceremoniálom v novovybudovanej aréne Vaudoise vo švajčiarskom Lausanne, ktorá bude v máji  dejiskom majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, začali 9. januára 2020 Zimné olympijské hry mládeže 2020, ktoré potrvajú do 22. januára.   

Otvárací ceremoniál

Viac ako 8 000 divákov si užilo sedem úžasných príbehov zdôrazňujúcich olympijský duch tohto podujatia, ktorého nosnou témou bol DOMOVDo ceremoniálu boli vhodným spôsobom zakomponovaní viacerí významní švajčiarski športovci.

Azda najväčšie ovácie vyvolala jazda majstra sveta v krasokorčuľovaní a olympijského medailistu Stéphana Lambiela. Za sprievodu živého orchestrálneho stvárnenia Vivaldiho „Štyroch ročných období” vytvoril v aréne úžasnú atmosféru.

Ceremónia, ktorú naživo vysielal televízny Olympic Channel, oslavovala okrem športu aj švajčiarsku kultúru, tradície, a to vskutku inovatívnym a kreatívnym spôsobom. Ten sa prejavil napríklad v stvárnení švajčiarskej národnej hymny. Zatiaľ čo dvaja mladí speváci spievali hymnu vysoko nad zemou v kabíne lanovky, skupina muzikantov vytvárala sprievodnú hudbu prostredníctvom hry na alpský roh.

Olympijskú hymnu zasa spieval detský zbor z ôsmich miestnych škôl. Celé predstavenie sa nieslo v znamení futurizmu a v divákoch zanechalo pozitívne ohlasy.

Svojimi príhovormi hry oficiálne odštartovali prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach, prezidentka organizačného výboru Lausanne 2020 Virginie Faivreová a prezidentka Švajčiarska Simonetta Sommarugová.

„Milí priatelia olympizmu. Vitajte v hlavnom meste olympizmu. Vitajte na Zimných olympijských hrách mládeže Lausanne 2020! Viac ako 100 rokov je Lausanne domovom Medzinárodného olympijského výboru. To je dôvod, prečo je Švajčiarsko a Lausanne domovom pre všetkých priateľov olympizmu, a preto hovorím: Milí športovci, vitajte doma,”

prihovoril sa plnej Vaudoise aréne Thomas Bach.

Po príhovoroch nasledovali prísahy športovcov, rozhodcov a trénerov a hry boli oficiálne otvorené. Olympijský oheň zapálila najmladšia členka 112 – člennej švajčiarskej výpravy 14 -ročná krasokorčuliarka Gina Zehnderová. Plameň sa zrazu premenil na iskru, ktorá v závere ceremoniálu vzala publikum na prehliadku ôsmich súťažných miest v Lausanne 2020, vrátane olympijskej dediny, kde mladí športovci bývajú.

Napokon sa všetci športovci, tanečníci, členovia realizačných tímov stretli na ploche Vaudoise arény, aby ukončili ceremoniál a oslávili začiatok III. Zimných olympijských hier mládeže Lausanne 2020.

 „Ceremoniál bol krásny. Zatiaľ sme mali možnosť vidieť ho len v televízii a teraz sme ho konečne zažili na vlastnej koži. Páčila sa nám atmosféra, ako aj program,”

povedali takmer jednohlasne naši mladí skialpinisti Laura Kovárová z Banskej Bystrice a vlajkonosič slovenskej výpravy Matúš Černek.

Otvárací ceremoniál sa žiaľ nezaobišiel bez nepríjemnosti. Krasokorčuliarka, ktorá sa počas predstavenia mala pohybovať vo vzduchu pomocou závesných lán, pre doposiaľ nezistený dôvod spadla počas nácviku z výšky päť metrov na ľadovú plochu štadióna. Jej stav je momentálne stabilizovaný.

Zimná olympiáda mladých a bystrické želiezko v ohni

XVI. ročník letného Európskeho olympijského festivalu mládeže – European Youth Olympics Festival (EYOF) v roku 2021 organizuje Banská Bystrica. Preto okrem športových výkonov bude zaujímavé sledovať organizáciu III. Zimnej olympiády mládeže 2020 v Lausanne.   Ide o multišportové podujatie mladých športovcov od 15 do 18 rokov z celého sveta. Počas 13 dní od bude súťažiť 1880 športovcov v 8 športoch a 16 disciplínach.

Okrem tradičných športov ako zjazdové lyžovanie, biatlon, beh na lyžiach, curling, krasokorčuľovanie, akrobatické lyžovanie, sánky, severská kombinácia, skeleton, skoky na lyžiach, snoubording a rýchlokorčuľovanie ponúknu lausannské hry monoboby a súťaže v skialpinizme.

Slovensko reprezentuje v Lausanne 24 dievčat a 24 chlapcov. Miestenku na zimné olympijské hry mádeže 2020 si vybojovali slovenskí skialpinisti na minuloročných majstrovstvách sveta, ktoré sa konali práve v stredisku Villars, kde budú prebiehať olympijské súťaže mladých. Aj vtedy bolo na štarte duo Laura KovárováMatúš Černek.

Obaja sa venujú skialpinizmu takmer tri roky. 16 – ročná Bystričanka  Laura Kovárová, ktorá v minulosti hrávala tenis, k tomu uviedla:

„Už vlaňajšie majstrovstvá sveta boli pre mňa obrovským zážitkom. Na začiatku sezóny by som si ani nepomyslela, že budem štartovať na podujatí takého rázu. Napokon sa nám podarilo vybojovať miestenky na olympiádu a som rada, že môžem zabojovať o čo najlepší výsledok.”

Naši mladí skialpinisti budú súťažiť v troch disciplínach – individuálne preteky (piatok 10. 1) šprint (13. 1.) a miešaná štafeta (14. 01. s Rusmi). Vo svojom  prvom štarte medzi dievčatami  – skialplinistickom šprinte obsadila Laura Kovárová 19. miesto, Matúš Černek bol medzi chlapcami 16. v konečnom poradí. Výborné 8. miesto získala v super G dievčat naša  Rebeka Jančová.

Slovenskí fanúšikovia budú môcť mladým športovcom držať palce aj pri televíznych obrazovkách. Okrem otváracieho a záverečného ceremoniálu je možné sledovať dvanásť priamych prenosov, v ktorých budú figurovať naši športovci, a to priamo na stránke www.olympic.sk.

Lauru Kovárovú bude pozorne sledovať jej krstný otec Daniel Karas, poslanec mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici, ktorý pre náš portál povedal:

„S Laurou prežívam celú športovú kariéru a samozrejme jej budem držať palce aj na zimnej olympiáde mladých v Lausanne. Zaujíma ma to aj preto, lebo na budúci rok v lete bude organizátorom letného EYOF 2021 Banská Bystrica a vždy je dobré poučiť sa z toho, ako to robia iní pred nami.“

Zdroj: SOŠV a (tom), Foto: Andrej Galica a ilustračné FB