V Banskej Bystrici bude 14. februára počas dňa zaľúbených jazdiť Valentínsky express

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Spoločnosť SAD Zvolen, ktorá zabezpečuje mestskú hromadnú dopravu v Banskej Bystrici, vypraví v stredu 14. februára na Valentína  autobus so špeciálnym označením „Valentínsky express“. Bude jazdiť pre všetkých zaľúbených.

Miroslava Kornošová zo SAD Zvolen pre TASR uviedla.

„Valentínsky express bude premávať na vybraných spojoch MHD linky číslo 21 a 22. V poobedňajších hodinách, v čase od 15:00 do 18:00 hod., študenti Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici pripravia pre cestujúcich valentínskeho autobusu originálny program.“

Dopravca verí, že Valentínsky express 2024 bude mať podobne ako v predchádzajúcich dvoch rokoch u banskobystrickej cestujúcej verejnosti úspech.

 „No a tak, ako každý rok, budú počas poobedňajšieho programu čakať na cestujúcich drobné darčeky,“

dodala Kornošová.

Video z vlaňajšej jazdy Valentínskeho expressu:

Svätý Valentín a Valentínsky express

Valentínskym expressom chce Slovenská autobusová doprava Zvolen, a. s. netradičným spôsobom podčiarknuť význam slova láska v deň, ktorého slávenie siaha až do antického Ríma. Apropo, vedeli ste, že tento deň bol zasvätený bohyni Juno, Jupiterovej manželke, kráľovnej všetkých bohov, ochrankyni žien a svadieb?

Svätý Valentín, po ktorom dostal sviatok svoje označenie, bol rímsky kňaz. Cisár Claudius II. Gótsky, v snahe vytvoriť mocnú armádu, vydal pomerne extrémne nariadenie. Keďže si všimol, že slobodní regrúti bojujú statočnejšie a s väčším nasadením ako vojaci, ktorých doma čakajú manželky a deti, zakázal sobáše mladých párov. Vstúpiť do manželského stavu mohli len tí, ktorí neboli vhodní pre vojenské remeslo, respektíve tí, ktorí si svoje roky v armáde už odslúžili.

Kňaz Valentín však nerešpektoval nariadenie svojho cisára. Napriek upozorneniam zo strany úradov naďalej v tajnosti sobášil mladých ľudí, ktorí si chceli vyslúžiť túto sviatosť. Jeho činnosť však bola čoskoro odhalená a jeho uväznili.

Napriek mučeniu odmietol ponuku zachrániť si život zrieknutím sa Krista. Odsúdili ho na mučenie palicovaním, a keď sa ani po ňom nevzdal svojej viery, sťali ho spolu so sv. Máriom 14. februára roku 269.

Dnes si na cisára Claudia II. spomenie málo ľudí. No na svätého Valentína takmer celý svet. Deň zaľúbených sa  slávi už takmer všade, zvyčajne vo forme darčekov pre milovanú osobu. Nesmú chýbať kvety, čokoláda či valentínske karty alebo iná pozornosť.

SAD Zvolen už tretí rok vypraví 14. februára v meste pod Urpínom na cesty Valentínsky Express – špeciálny autobus na linke 21/22  s valentínskym polepom. V jeho vnútri sa o zábavu postarajú študenti Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Využite túto jedinečnú príležitosť zažiť na Valentína niečo pekné a zaujímavé.

Zdroj: (tom) a SAD Zvolen , Foto: ilustračné