Tomáš Forró predstaví reportáž z ukrajinského Donbasu aj v Banskej Bystrici

KULTÚRA
5 /

Knižná reportáž sa stáva na Slovensku čoraz populárnejším žánrom. Subjektívny pohľad na dianie vo vzdialených kútoch sveta vzbudzuje záujem publika natoľko, že na pole tohto žánru vstúpilo aj niekoľko slovenských autorov.

Donbas očami vojnového reportéra

Jedným z nich je Tomáš Forró, ktorý svoju novú knihu „Donbas. Svadobný apartmán v hoteli Vojna“ predstaví v cykle Literárne disko už vo štvrtok 23. mája.

Reportér Tomáš Forró dokázal na Ukrajine to, čo sa žiadnemu inému novinárovi nepodarilo. Získal si dôveru ľudí na oboch stranách frontovej línie Donbasu. Vzali ho k sebe, do zákopov aj do bytov, kde s nimi prežíval bombardovanie a kde mu rozprávali svoje osudy.

Podľa editora knihy Martina M. Šimečku, na počiatku mal Tomáš Forró zámer pokúsiť sa porozumieť záhade, ako vzniká vojna, pochopiť korene zla. Túto záhadu sa mu podarilo rozlúštiť, ale ako hovorí Šimečka, dokázal ešte oveľa viac. Napísal strhujúci ľudský príbeh, ktorý je natoľko nepravdepodobný, že môže byť len pravdivý.

Posledné dva roky Forró pôsobil v bojovej zóne východnej Ukrajiny, a to najmä na územiach kontrolovaných separatistami – ako jediný západný novinár, ktorý tam nepracuje pre ruskú propagandu. Vo svojej práci sa dlhodobo zaoberá konfliktmi a krízovými oblasťami na celom svete a za svoju prácu získal množstvo novinárskych cien.

Tomáš Forró hovorí:

„Nie som vojakom vo vojne. Povedať, že Putin je agresor, nestačí. Na východ Ukrajiny sa nechodí s tým, že vopred viete, čo napíšete. Reportér musí počúvať všetkých.“

Kniha Svadobný apartmán v hoteli Vojna

Materiál na túto knihu vznikal od roku 2016 až do decembra 2018, počas siedmich ciest do bojovej zóny východnej Ukrajiny. Autor strávil dlhé mesiace v zákopoch na oboch stranách frontovej línie Donbasu, v jeho zničených dedinách a mestečkách, ale aj v metropolách separatistických štátov Donecka a Luhanska. Rozprával sa s vojakmi, pašerákmi, civilnými obeťami bombardovania, ako aj s politikmi, ktorí to bombardovanie nariadili.

Je to príbeh jednej vojny, ktorá už päť rokov zúri v susednom štáte, niekoľko hodín vlakom od našich hraníc. V knihe sa spájajú osudy gruzínskeho bojovníka nenávidiaceho Rusko, českého zločinca, ktorý je za Rusko ochotný zomrieť, a ukrajinskej matky štyroch detí, ktorá sa snaží celé to vojnové šialenstvo prežiť a zachrániť svoju rodinu útekom cez frontovú líniu. Ich dramatické životy sa miešajú s históriou postsovietskych regiónov a so skúmaním, čo sa to vlastne na východe Ukrajiny stalo.

Výsledkom je niekedy desivý, inokedy bizarný a často bezútešný obraz postkomunistického regiónu stojaceho pred bránami bohatej Európy, a nad priepasťou tzv. Ruského sveta. V knihe nájdete všetko, čo ste kedy chceli vedieť o ukrajinskom konflikte, a to očami ľudí, ktorí to celé zažili na vlastnej koži.

Literárne disko o knihe Donbas. Svadobný apartmán v hoteli Vojna, ktorá vychádza vo vydavateľstve Denníka N, sa uskutoční vo štvrtok 23. mája o 18:00 hod. v kníhkupectve Artforum na Hornej Striebornej 10. Moderuje Rado Sloboda, vstup na podujatie je voľný.

Projekt Literárna bašta z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý zároveň jeho hlavným partnerom.

 

Autor: Tomáš Forró a TASR, Zdroj: Slavo Sochor a (dem)