Titulom Strom roka 2019 sa pýši Oskoruša domáca z Uzovskej Panice

Príroda
0 /

Na svojom mieste stojí ešte z čias Márie Terézie a doteraz rodí vzácne plody, ktoré sú dnes už len spomienkou na bývalé prosperujúce obdobie ovocinárstva. O víťaznej oskoruši z Uzovskej Panice (okres Rimavská Sobota) rozhodlo 6 710 hlasov a bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka.

Druhé miesto s počtom hlasov 6 048 získala Vŕba cintorínska z Dubnice nad Váhom. Tretie miesto zaslúžene patrí Sekvojovcu mamutiemu z Dolnej Krupej, ktorý získal 4 258 hlasov. Do ankety sa tento rok zapojilo 31 178 hlasujúcich.

Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne, vďaka ktorej sa anketa konala už po sedemnástykrát. Strom roka ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), vydavateľstvo Dajama,

kníhkupectvo Artforum a záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už ôsmy rok spevák Peter Lipa. Poslaním ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a rovnako aj vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Víťazná oskoruša okrem titulu získa odmenu v podobe odborného dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Vŕba a sekvojovec rovnako získajú peňažnú odmenu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie. Pripravené sú i výhry vo forme knižných poukážok od kníhkupectva Artforum pre troch nominujúcich a troch hlasujúcich, malých darčekov sa dočkajú aj víťazi so sprievodnej súťaže TOUR de Strom.

Nadácia Ekopolis ani tento rok nezabudla na školy a prvé tri, ktoré hlasovali najviac, odmení výsadbovým materiálom od Záhradníctva ABIES. Treba povedať, že tento rok bol rekordný v počte škôl, ktoré sa zapojili do hlasovania. Bolo ich až 42 a my sme radi, že sa žiakom naša anketa páči a na stromoch im záleží,“

hovorí Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis.

Na prvom mieste sa umiestnila Základná škola Májové námestie 1 z Prešova so 740 hlasmi, ktorá získava výsadbový materiál v hodnote 250 eur. Druhé miesto patrí Základnej škole s materskou školou J. Bottu z Trnavy so 676 hlasmi a s výhrou 150 eur. Na treťom mieste skončila Základná škola Štefánika zo Žiaru nad Hronom so 611 hlasmi, ktorá získava šek na výsadbu v hodnote 100 eur.

Zdroj: Nadácia Ekopolis, Foto: ilustračné