Stredoslovenské múzeum v Thurzovom dome rozvoňajú bylinky

História
0 /

Príroda je už od pradávna neoceniteľným zdrojom všetkého, čo je potrebné pre ľudský život. Svoje o tom vedeli už naši predkovia, ktorý z nej čerpali vždy, keď si sami nedokázali pomôcť. A práve o sile a pomocníkoch z prírody bude ďalšie pokračovanie cyklu Múzeum s nádychom folklóru.

O liečivých účinkoch niektorých rastlín ste už určite počuli alebo ste si o nich prečítali. V minulosti boli takéto bylinky dobre známe aj našim predkom, ktorí im dôverovali viac ako liekom.

Izabela Textorisová

Izabela Textorisová

„Príroda je v ľudovom liečiteľstve neoceniteľným pomocníkom. O pozitívnych účinkoch imela, lipy, dúšky, rebríčka, ľubovníka, či šalvie existuje množstvo dôkazov a výťažky z týchto rastlín dodnes využívame ako podpornú liečbu pri rôznych ochoreniach. Samozrejme, tých byliniek, ktoré dokážeme využiť v náš prospech je oveľa viac a my si aspoň časť z tých najznámejších predstavíme na našom cyklickom podujatí,“

hovorí botanička Stredoslovenského múzea Jaroslava Bobáková.

Etnografka Mária Trubínyová rozpovie príbehy spojené s bylinkami v ľudovom liečiteľstve a predstaví krásu vyšitých a namaľovaných kvetín na predmetoch z etnografickej zbierky:

„Ľudová kultúra na Slovensku je bohatá na predmety s prírodnými vyobrazeniami. V zbierkovom fonde Stredoslovenského múzea sa nachádza množstvo džbánov, pohárov, sukní, či vyšívaných lajblíkov, na ktorých nájdeme práve motív kvietkov, byliniek, lístkov a podobne.“

Thurzov dom

Thurzov dom

Súčasťou podujatia Múzeum s nádychom folklóru, ktoré sa uskutoční v stredu 13. októbra 2021 o 17:00 hod. v Thurzovom dome, bude aj premietanie filmu Prvá: I. Textorisová. Pozornosť sa sústredí na prvú slovenskú botaničku Izabelu Textorisovú, ktorej obraz nájdete aj v panteóne osobností v priestoroch prírodovednej expozície Tihányiovského kaštieľa v Radvani.

Zdroj: Kristína Hatarová , Foto: archív a ilustračné