Slávime Deň matiek – druhá májová nedeľa patrí všetkým bystrickým mamám

SVIATOK
0 /

Jarné mesiace prinášajú nielen teplejšie počasie a rozkvitnutú prírodu, ale aj príležitosť oslavovať život. A jedným z najkrajších sviatkov tohto obdobia je celosvetový Deň matiek, ktorý práve slávime.

Pohľad do histórie Dňa matiek

Slovenský Deň matiek neplatí pre každú krajinu v rovnakom čase.  Ak by ste žili napríklad v Írsku, vaša mama by dostala kvet na štvrtú pôstnu nedeľu. Francúzi majú Deň matiek poslednú májovú alebo prvú júnovú nedeľu. Maďari, Španieli, Portugalci a Lotyši zasa prvú májovú nedeľu.  V balkánskych krajinách dokonca spájajú Deň matiek s MDŽ.

Na ženu ako darkyňu života mysleli už v antike. V starovekom Grécku oslavovali deň matiek 250 rokov pred narodením Krista. Išlo o slávnosti na počesť božstva Rhey – matky všetkých božstiev. Trvali zvyčajne tri dni – od 15. do 18. marca. Nemali však charakter verejných osláv materstva, boli skôr súkromným sviatkom pokračovateliek rodu.

Zvyk gratulovať mamám v nedeľu má pôvod v starom Anglicku. Menej solventní obyvatelia museli celý týždeň ťažko pracovať a svoje matky navštevovali práve v nedeľu.

Nazývali ju „Nedeľou matiek“. V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia.

Sviatok matiek oficiálne vznikol v USA ako spomienka na Ann Marie Reeves Jarvis, matku mnohopočetnej rodiny, ktorá bojovala za práva matiek počas občianskej vojny. Zásluhu na tom má jej dcéra Anna Marie Jarvis, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta.

Anna Marie Jarvis

Anna Marie Jarvis

Lobizmus žien spôsobil, že Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Thomas Woodrow Wilson, 28. prezident USA, podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok.

Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj vo väčšine krajín sveta. U nás sa Deň matiek zaviedol po roku 1989. Deň otcov sa slávi v tretiu júnovú nedeľu.

Deň matiek v Banskej Bystrici

V rámci plánovaných podujatí v roku nechýba v meste pod Urpínom ani program ku Dňu matiek, ktorý pripravuje samospráva aj tento rok v Robotníckom dome.

Po koncertoch Duchoňovcoch, Petra Cmoríka, či Funny Fellows sa tentoraz o príjemný hudobný program postará v pondelok 13. mája 2024 o 17:00 hod. známy herec, spevák a skladateľ Milo Kráľ so svojou kapelou, ktorý vystúpi spoločne s vynikajúcou herečkou a speváčkou Barborou Švidraňovou.

Pre všetky mamy, staré mamy, či babky bude pripravený kvietok ako poďakovanie a symbol úcty. Vstup na podujatie je bezplatný.

Všetko najlepšie naše mamy

O matkách sa hovorí sa, že kvôli svojmu dieťaťu dokážu aj nemožné a že neexistuje úprimnejšia a silnejšia láska, ako láska matky k dieťaťu. Niekedy však na tento fakt zabúdame a berieme ho ako samozrejmosť.

Deň matiek nám má pripomenúť toho najdrahšieho človeka, ktorý nám dal život, liečil rany na tele aj duši, podporoval nás v správnych rozhodnutiach a vyhováral tie nesprávne. Redakcia Bystricovín želá všetko najlepšie našim mamám v Banskej Bystrici i na celom Slovensku.

Autor: (tom), Foto: ilustračné a archív