Sláčikové kvarteto GenovEva s Martinom Kovaříkom a Milanom Paľom v Robotníckom dome

KULTÚRA
0 /

Vo štvrtok 8. augusta 2019 o 18:00 sa v Robotníckom dome uskutoční  koncert úspešných absolventiek Akadémie umení – sláčikového kvarteta GenovEva s hosťom zo Švajčiarska – klaviristom Martinom Kovaříkom a huslistom Milanom Paľom.  Vstupné na koncert je dobrovoľné.

Koncert GenovEva

Sláčikové kvarteto GenovEva v zložení Eva Kovaříková (husle), Zuzana Bilaničová (husle), Paulína Styková (viola) a Daniela Szeghö (violončelo), spolu s hosťami Milanom Paľom (husle) a Martinom Kovaříkom  (klavír) uvedú diela Roberta Schumanna, Ernesta Chausssona a ďalších hudobných skladateľov z klenotnice vážnej hudby.

Martin Kovařík

Je rodákom z Nového Jičína. Rýchlo sa dostal do kontaktu s hudbou, pretože jeho otec Vladimír bol známym zbormajstrom. Niet divu, že Martin mal svoje prvé lekcie v hre na klavír ako sedemročný vo veku sedem rokov a na organe hral ako 15 – ročný.

Po štúdiu na Ostravskej konzervatóriu a na akadémiách v Bratislave a Zürichu začal súkromne študovať u Jeana Guilloua v Paríži. Odvtedy pôsobil Martin Kovařík v mnohých európskych krajinách.

Ako organistu a pianistu ho pozývajú na medzinárodné hudobné festivaly  Pravidelne sa spája s komornými hudobnými formáciami ako klavirista alebo organista. S manželkou – huslistkou Evou Kovaříkovou účinkujú aj ako duo. Spolu s Jeanom Guillouom absolvoval svetovú premiéru s  “Colloque“ v Dortmunde.

Jeho repertoár zahŕňa klasické diela, prepisy a súčasné skladby. V rokoch 1997 – 2011 pracoval ako hlavný organista v katolíckej farnosti Baar (kantón Zug). Od roku 2011 je hlavným organistom v St. Franziskus v Zürichu.

Milan Paľa

Rodák z Prešova má za sebou veľké množstvo premiér skladieb súčasných autorov (J. Guillou, J. Iršai, F. G. Emmert, M. Lejava, Ch. Sirodeau, E.-S. Tüür, Á. Kondor, I. J. Skender, A. Knešaurek, a ďalší). V posledných rokoch sa predstavil na viacerých prestížnych pódiách v oblasti novej hudby ako ISCM World New Music Days 2013, 29. Muzički Bienale Zagreb (2017), Arcus Temporum, Melos-Étos či Hudební fórum Hradec Králové (2013).

Dráha sólistu ho priviedla k spolupráci s dirigentmi ako T. Guschlbauer, H. Arman, A. Cernusenko, L. Svárovský, A. S. Weiser, P. Gribanov, J. Hrůša, O. Lenárd či M. Lejava. Za jeho vynikajúce výsledky mu bolo na Slovensku udelených niekoľko ocenení.

V rokoch 2009 – 2013 zrealizoval unikátny projekt nahrávok kompletných diel slovenských skladateľov pre sólové husle s názvom „Violin Solo 1 – 5“. Projekt obsahuje päť dvojalbumov a je dokumentáciou tvorby slovenských skladateľov pre sólové husle (celkom 64 skladieb od 35 skladateľov).

V roku 2013 vyšla jeho CD nahrávka slovenských husľových koncertov skladateľov Alexandra Moyzesa, Andreja Očenáša a Dezidera Kardoša. Najnovším CD titulom Milana Paľu je nahrávka v spolupráci s klaviristom Ladislavon Fančovičom Sonáty pre husle a klavír op. 134 a Sonáty pre violu a klavír op. 147 Dmitrija Šostakoviča (2017).

Výsledkom dlhodobej podnetnej spolupráce s dirigentom – skladateľom Mariánom Lejavom je nahrávka husľových koncertov Albana Berga a Karola Szymanowského so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. Album ocenený na Radio_Head Awards ako nahrávka roka 2016 v kategórii Klasická hudba.

Samostatné miesto v tvorbe Milana Paľu zaujíma unikátny nový nástroj – päťstrunové husle „milanolo“.

Autor: (dem), Foto: ilustračné