Samozvaní vládni demokrati kašľú na ľudí i firmy, napriek obrovskej nedôvere chcú ďalej zostať pri moci

Komentár
15 /

Keď v polovici vlaňajšieho decembra parlament vyslovil nedôveru Hegerovej vláde, ktorú podľa prieskumov nechce až 80 percent národa, zdalo sa, že štandardným východiskom z tejto situácie budú predčasné parlamentné voľby. Ibaže žijeme na Slovensku a pre tunajších vládnych „demokratov“ platí princíp udržania sa pri moci za každú cenu.

Všeobecne sa pojmom demokracia označuje politický systém alebo zriadenie, v ktorom zdrojom štátnej moci je ľud. Ide o politický princíp právneho štátu založený na účasti ľudu pri riadení spoločnosti, podriadení sa menšiny väčšine, uznaní slobody a rovnosti občanov, ochrane menšín, na princípe časovej obmedzenosti poverenia mocou tak, aby po uplynutí určitej doby občania znova rozhodovali o tom, komu zveria moc na ďalšie obdobie. Demokrat je prívrženec demokracie, osoba konajúca demokraticky.

Zostatková vládna koalícia

Zostatková vládna koalícia

Odvolaný premiér Eduard Heger vyhlásil, že ak by si mal vybrať, či rokovať s mafiou, fašistami alebo s demokratmi, tak on si vyberá demokratov. Mafiánmi a fašistami myslel opozíciu a demokratmi svojich koaličných partnerov vrátane opozično – koaličnej SaS. Zaujímavé, že tento naratív prevzali aj mainstreamové médiá, ktoré k „demokratom“ priraďujú aj Progresívne Slovensko, KDH a azda aj budúcich zlúčených odpadlíkov, ktorých dáva dokopy Mikuláš Dzurinda. Otáznik visí nad Sme rodina.

„Demokrati musia spolupracovať a nemôžu sa spájať so zlom v podobe Fica, Pellegriniho, Uhríka a im podobným. Pokiaľ dočasná vláda získa podporu 76 poslancov, mohla by dovládnuť a k predčasným voľbám by nemuselo dôjsť, čo je aj mojím cieľom. Pokúsim sa o to, pretože je nezmysel vystaviť Slovensko takémuto riziku. V žiadnom prípade sa nevzdávame, sme vo funkciách a intenzívne pracujeme,“ vyhlasuje „demokrat“ Heger z OĽaNO – hnutia Igora Matoviča, ktoré má s nečitateľnou členskou základňou bez regionálnych štruktúr od skutočných demokratov pomerne ďaleko.

Predseda vlády miesto toho, aby so svojimi dosluhujúcimi ministrami riešil skutočné problémy ľudí a firiem, ktorými sú likvidačné ceny energií, pokračujúce zdražovanie tovarov a služieb, prepadávanie sa čoraz väčšieho počtu ľudí do pásma chudoby, krachujúce malé i veľké  firmy s prevádzkami, nedofinancované ambulancie či samosprávy ukrátené o značnú časť podielových daní, predlžuje trápenie ľudí, chodí s hárkami za poslancami NR SR, aby získal podpisy novej 76 – ky a do 31. januára ich predložil prezidentke mysliac si, že tá bez dohody na predčasných voľbách vymenuje „novú“ vládu pod jeho opätovným vedením. Treba pripomenúť, že to by bolo sa mohlo udiať vtedy, keby vláda podala demisiu ako v roku 2018, ibaže teraz jej vyslovil nedôveru parlament.

Vládni „demokrati“ jednoducho riešia len sami seba a kašlú na ľudí, nedokážu im efektívne pomôcť prežiť túto sociálno – ekonomickú krízu kompenzáciou neúmerne vysokých životných nákladov. Nechcú meniť ústavu v parlamente ani v referende, odmietajú predčasné voľby. Nechápu, že čím dlhšie sa budú držať pri koryte, tým viac bude rásť hnev ľudí, ktorí im to zrátajú vo voľbách alebo vyjdú do ulíc.

Je symptomatické, že keď boli títo „demokrati“ v opozícii hovorili niečo úplne iné. Dnes vládnu a na svoje silácke slová už dávno účelovo zabudli:

Peter Pellegrini to charakterizoval slovami: „Samozvaný „demokrat“ Eduard Heger konečne priznal farbu a svoju skrachovanú vládu chce držať pri moci za každú cenu ešte rok a štvrť. Toto sú tí samozvaní „demokrati“, ktorí sa boja vôle ľudu ako čert kríža. Vláda Eduarda Hegera a Igora Matoviča padla kvôli ich večným vnútorným hádkam a totálnej neschopnosti pomôcť ľuďom. Neverilo jej vyše 80 percent občanov a dve tretiny z nich si želajú predčasné voľby. Napriek tomu idú tí istí neschopní politici skladať novú vládu, len aby ich ľudia v predčasných voľbách neposlali kade ľahšie.“

Opozícia trvá na svojom postoji, že predčasné voľby v čo najskoršom možnom termíne sú jediným riešením trojročnej hlbokej politickej krízy, prehlbujúceho sa marazmu a čoraz väčšieho chudobnenia ľudí.

Peter Pellegrini

Peter Pellegrini

Slovensko podľa Pellegriniho potrebuje nový začiatok a úplnú obnovu: „To nie je možné začať s ľuďmi, ktorí vo svojich úlohách fatálne zlyhali a priviedli krajinu na pokraj rozvratu. O to dôležitejšie je, aby občania vyslali vláde svojou účasťou v referende jasný signál, že odmietajú zabetónovanie súčasnej moci na ďalší rok a štvrť.“

Ľudia však už majú po krk to množstvo neustálych vnútrokoaličných sporov  a zákulisných politických hier. Chcú normálne žiť a potrebujú od vlády pomoc pri riešení vážnych sociálno – ekonomických problémov v krízových časoch, ktoré prichádzajú jeden po druhom.

Zľava Boris Kollár, Zuzana Čaputová a Eduard Heger

Zľava Boris Kollár, Zuzana Čaputová a Eduard Heger

Ak táto vláda nevie riadne spravovať tento štát, tak by si občania mali mať právo zvoliť novú vládu, ktorá to dokáže. O tom je  demokracia.

Keď to nie je zadefinované v existujúcej ústave, tak ju treba zmeniť podľa usmernenia Ústavného súdu.  Ak nedokáže parlament pre nechuť vládnych poslancov pripustiť možnosť predčasných volieb, musia o svojej budúcnosti rozhodnúť samotní občania.  Takže do videnia pri referende v sobotu 21. januára 2023…

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné