Primátor Nosko na stretnutí s prezidentkou tlmočil obavy dotknutých miest z obrannej dohody s USA

SPRÁVY
0 /

Prezidentka Zuzana Čaputová pozvala na novoročné stretnutie zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest Slovenska (ÚMS) a Združenia samosprávnych krajov SK8. Banskobystrický primátor Ján Nosko hovoril s prezidentkou aj o obrannej dohode s USA v súvislosti s letiskom Sliač.

Poďakovanie prezidentky samosprávam

Hlava štátu poďakovala predstaviteľom krajov, obcí a miest za to, ako pristupujú k boju s pandémiou.

„Zachraňovali ste situáciu neraz aj namiesto štátu a vnášali ste do situácie rozvahu. Váš príspevok na začiatku pandémie a počas rozbehnutia testovania neoceniteľný. 

Zuzana Čaputová ďalej uviedla, že sú situácie, kedy má byť samospráva partnerom štátu pri rozhodovaní o témach, ktoré sa jej týkajú. Hlavu štátu mrzí, keď sa tak nedeje. Ako príklad spomenula prípravu stavebnej legislatívy. V tejto súvislosti ubezpečila, že ďalšiemu legislatívnemu procesu bude venovať mimoriadnu pozornosť.

Zľava Jozef Viskupič, Branislav Tréger, Zuzana Čaputová a Richard Rybníček

Zľava Jozef Viskupič, Branislav Tréger, Zuzana Čaputová a Richard Rybníček

Predsedu SK8 Jozef Viskupič pripomenul, že župy vlani oslávili dvadsať rokov svojho fungovania a zapojili sa do riešenia pandémie. Spomenul veľké humanitárne akcie, a to veľkokapacitné očkovanie občanov. Poukázal tiež na to, že samosprávy na úrovni krajov, obcí a miest nachádzajú spoločnú reč naprieč politickým spektrom a aj napriek názorovým rozdielom.

Predseda ZMOS Branislav Tréger v príhovore sľúbil, že združenie nikdy nebude šliapať po ľuďoch a bude sa riadiť vlastným úsudkom. Poďakoval prezidentke za všetko, čo robí pre samosprávu.

Prezident ÚMS Richard Rybníček povedal, že ich trápi, keď sa na nich zabúda pri rokovacom stole. Rybníček je preto prezidentke vďačný, keď predstaviteľom štátu hovorí, aby sa nich nezabúdalo. Zdôraznil, že Slovensko potrebuje ďalšiu decentralizáciu a zmenu financovania samosprávy.

Banskobystrický primátor o znepokojení občanov v okolí sliačskeho letiska

Pondelkového stretnutia s prezidentkou Zuzanou Čaputovou sa zúčastnil aj primátor Banskej Bystrice Ján Nosko. Využil príležitosť a osobne poďakoval prezidentke za to, že prevzala záštitu nad pripravovaným medzinárodným podujatím EYOF 2022 v Banskej Bystrici.

„Zároveň som pani prezidentke tlmočil znepokojenie dotknutých samospráv v súvislosti s Dohodou o obrannej spolupráci medzi SR a USA. Vo štvrtok sa plánuje k tejto téme vyjadriť. Uvidíme, aké bude jej stanovisko. V piatok nás, zástupcov miest Banská Bystrica, Sliač a Zvolen pozval na stretnutie pán minister obrany. Nie je mi ľahostajné, akým spôsobom bude sliačske letisko v budúcnosti fungovať,“

dodal Ján Nosko.

Ján Nosko

Ján Nosko

V pondelok prezidentka Zuzana Čaputová rokovala o dohode s USA  počas pracovných raňajok s premiérom Eduardom Hegerom a predsedom NR SR Borisom Kollárom ešte pred rokovaním parlamentu.

Otázkou zostáva, či prezidentka bude ešte pred svojím podpisom zvažovať podanie obrannej dohody s USA na Ústavný súd, ako to urobila pri referende o predčasných voľbách. ..

Letisko Sliač

Letisko Sliač

Autor: (tom), Foto: TASR a ilustračné