Prezidentka „nechtiac“ urobila z pulzných oxymetrov pre pacientov reklamu súkromným firmám

Komentár
12 /

Keď spravodajská televízia TA3 v pondelok oznamovala tlačovú besedu prezidentky SR Zuzany Čaputovej po stretnutí s odborníkmi o domácej liečbe covidu, nevdojak si človek pomyslel, že to bude ďalší kamienok do prednemocničnej starostlivosti o covidových pacientov rozdaním balíčkov  liečiv a vitamínov, o čom sa už dlhšie hovorí dokonca aj vo vláde.

Na prekvapenie k mikrofónu spolu s prezidentkou prišla z odborníkov iba hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková s predsedníčkou sekcie zdravotníctva SK8 Silviou Pekarčíkovou a predstaviteľmi súkromných firiem, ktoré darovali všeobecným ambulanciám pulzné oxymetre.

Adriana Šimková

Adriana Šimková

Hneď na úvod zástupcov súkromných firiem predstavil hovorca prezidentky Martin Strižinec – Alza Slovensko, Unizdrav, MLongauer s.r.o., NAY a Planeo Elektro. Keď sa pozriete na internet, nájdete tam pretlak rôznych pulzných oxymetrov, ktoré ponúkajú aj tieto firmy prostredníctvom zásielkového obchodu za akciové ceny.

Nič proti ich aktivite, ktorou zareagovali na výzvu pani prezidentky, ibaže v tomto prípade nejde o liečbu, ale diagnostiku a včasnú identifikáciu prípadných zdravotných komplikácií, pri ktorých je už nutný prevoz z domáceho liečenia do nemocnice.

Podnikatelia, ktorí teraz zažívajú obchodný boom s rôznymi zdravotníckymi pomôckami či tovarom v rámci internetového predaja, darujú 3 100 pulzných oxymetrov pre 600 ambulancií všeobecných lekárov, ktorí ich budú požičiavať pacientom, aby si vedeli v domácich podmienkach kontrolovať množstvo kyslíka v krvi.

https://www.facebook.com/zcaputova/videos/736746863700975/?t=36

Oslovila som preto súkromných internetových predajcov zdravotníckych pomôcok a elektroniky, či by s bezplatným zabezpečením oxymetrov nevedeli pomôcť. Viaceré spoločnosti veľmi promptne zareagovali a spoločne dnes darovali 3 100 kvalitných a certifikovaných pulzných oxymetrov, ktoré budú k dispozícii všeobecným lekárom, najmä v oblastiach Trenčianskeho, Žilinského, Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja,“

uviedla na tlačovke v Prezidentskom paláci Zuzana Čaputová.

Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová

Cieľovou skupinou sú najmä regióny s najvyšším podielom ľudí v slabej sociálnej situácii, ktorí si takúto pomôcku nemajú za čo kúpiť ani od koho požičať. Oxymetre budú v najbližších dňoch a týždňoch doručené vyšším územným celkom a tie následne zabezpečia ich distribúciu lekárom.

Nevedno, akú hodnotu má tento dar. Určite sa jedná o užitočnú vec, za ktorú sa treba poďakovať pani prezidentke a darcom diagnostických prístrojov, ale nemuselo to byť tak okázalé.

Otázka však znie, prečo sa to celé muselo diať v tejto krízovej dobe po roku pandémie práve v prezidentskom paláci za prítomnosti médií, čo bola okrem iného aj poriadna reklama pre zúčastnené firmy slušne zarábajúce na internetových obchodoch počas pandémie. Navyše pulzné oxymetre nájdete na internetových eshopoch už od zhruba 7 eur.

O akú šľachetnú sumu sa teda jedná, ak je nutné kvôli tomu zvolávať tlačovku? Prečo sú teda takýmto spôsobom „preferované“ a najmä v priamom prenose vyzdvihované len niektoré firmy, pod záštitou šľachetného počinu? Čo ostatné eshopy a distribútori oxymetrov? Bolo naozaj nutné vymenovať týchto darcov priamo v Prezidentskom paláci?

Pravdupovediac rozmýšľajúci človek pri všetkej úcte k pani prezidentke iba ťažko pochopí zmysel celej tlačovej besedy a jej účel. Toto má pacientom s covidom pomôcť vyliečiť sa? Kde je dostatočné množstvo skutočných liekov, ktoré nám bývalý minister Krajčí sľuboval, že dodá do lekární a zdravotníckych zariadení?

Poznáme viacerých primátorov a starostov, ktorí viac-menej nezištne pomáhajú v obciach či mestách svojim občanom postihnutých pandémiou preventívnym zabezpečením ivermektínu, vitamínov, respirátorov či iných užitočných služieb preto, aby mali možnosť ochrániť sa pred covidom bez toho, že robia reklamu dodávateľom tejto pomoci. Dokonca niektorým starostom či primátorom to vyčítajú štátne inštitúcie…

Autor: (tom), Foto: TASR