Prehľad prázdninových podujatí v Banskej Bystrici a okolí začiatkom augusta

Tip na výlet
0 /

Turistické informačné centrum ponúka tipy na podujatia a aktivity v našom meste a regióne na najbližšie augustové obdobie. Výber je široký pre všetky vekové skupiny.

1. 8. 2020 (sobota) od 7:00 h, Donovaly DONOVALSKÝ DRAPÁK. Prvá augustová sobota bude na Donovaloch v znamení zdolávania výziev! Chystá sa 8. ročník cyklopretekov a 4. ročník behu pod názvom Donovalský drapák! Vybrať si môžeš trasu, ktorá Ti najviac vyhovuje. Bežať sa bude na 10 km aj 20 km trati. Na bicykloch si odjazdíte Hobby trasu v dĺžke 25 km, alebo rovno Maratón 50 km. Bežecké aj cyklo preteky majú aj svoje detské verzie Drapáčik. Vychutnajte si malebnú prírodu, voňavý horský vzduch, dajte si do tela, aby ste si na konci mohli zatlieskať, že ste to perfektne zvládli a urobili niečo pre svoje telo, ale aj zdravého ducha! ❖ Viac informácií a registrácia: www.donovalskydrapak.sk.

1. 8. 2020 (sobota) o 10:30 h, Námestie SNP, Banská Bystrica THE GRAND RETRO SHOW. V prvý augustový deň naše krásne námestie zaplnia nádherné, nablýskané historické tátoše, pochádzajúce prevažne z medzivojnového obdobia. Príďte sa pokochať staručkými a o to vzácnejšími automobilmi aj vy. Môžete sa tešiť na lahôdku v podobe 2 luxusných áut značky HORCH, ktoré boli vyrobené v limitovanej sérii.

1. 8. 2020 (sobota) od 13:00 h, Zámok Vígľaš GRAND RETRO SHOW NA ZÁMKU VÍGĽAŠ. Historické automobily, ktoré sa doobeda v plnej kráse predvedú na Námestí SNP v Banskej Bystrici, sa poobede presunú na nádherný Zámok Vígľaš, kde bude Retro show pokračovať v plnej paráde. Pripravený je bohatý sprievodný program, krásnym autíčkam bude sekundovať tradičné remeslo a folklór z Podpoľania, nebude chýbať moderovaná výstava automobilov a súťaž o najkrajšie vozidlo „Concourse d´Elegance“. Neskôr popoludní privítame vzácneho hosťa – spisovateľa Jozefa Banáša a na záver sa všetci skvele zabavíme na koncerte Duchoňovcov. ❖ Vstupné: 5,00 € od 12 rokov / deti od 3 do 12 rokov: 3,00 €.

1. 8. 2020 (sobota) o 18:00 h, Penzión Klopačka, Špania Dolina ŠPANROCKFEST 2020. Magický 7. ročník rockového festivalu rozozvučí malebnú dedinku s baníckou históriou. Na pódiu pri Klopačke v Španej Doline sa vystriedajú: Lubo Lichý, Jaro Scholtz, Palo Drapák, Marián Greksa, Vlado Gális, Peter „Yulo“ Gogola, Pišta Huszárik, Imro Šimig, Radko Čekan ml., Anička Čekanová, Igor Fundra, Feďo Gašparík, Jozef Fábik, Gary Alec Halkman, Braňo Končír, Boris Krajan, Tomáš Mastiš, Filip Prašovský, Radovan „Sagi“ Sahitarius, Ferorock Slobodník, Andrej Syč a Vlado Syč a Tomáš Tuhársky. ❖ Vstupné: 5,00 €.

1. 8. 2020 (sobota) o 19:00 h, Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina VIVAT VOX ORGANI 2020. VIII. ročník medzinárodného organového festivalu pokračuje v sobotu večer ďalším koncertom v Španej Doline. Historický organ z roku 1751 rozozvučí nádhernými melódiami Vladimír Kopec.

1. –  5. 8. 2020, Horná Mičiná MIČINSKÝ PITVOR. Na piatom ročníku obľúbeného divadelno-hudobného, rodinného festivalu, spoznáte fenomén „Nového cirkusu“. Nečakajte v ňom však drezúru smutných zvierat, ale nezabudnuteľné umenie veselých klaunov, akrobatov, hercov a hudobníkov. Čaká na vás množstvo predstavení, koncertov, tvorivých dielničiek a aktivít pre všetkých umenia chtivých, bez rozdielu veku a zručností. V programoch počas jednotlivých festivalových dní sa predstavia: Kristína Tormová, Kyselí krastafci, Divadlo Continuo, Braňo Jobus, Vrbovskí víťazi, Laco Cmorej, Katka Lucinkiewiczová, Sto múch, Divadlo Mikuš, Cirkus trochu jinak, Blikajúci dychový hudobný systém, Holektiv, Teatro Tatro a Dano Majling s Ferom Malíkom. Nebude chýbať čitáreň a spomínané workshopy, to všetko len kúsok od mesta v malebnej dedinke Horná Mičiná. ❖ Viac informácií a vstupenky: www.micinskypitvor.sk ❖ Vstupné: 30,00 € / permanentka.

2. 8. 2020 (nedeľa) o 21:30 h, Amfiteáter, Cesta na Amfiteáter 494, Banská Bystrica NEDEĽNÉ LETNÉ KINO S HARRYM POTTEROM: HARRY POTTER A FÉNIXOV RÁD Harry Potter sa vracia do Rocfortu, aby pokračoval v piatom ročníku štúdia. Tento rok je však všetko iné a Harry sa prvý krát cíti v Rockforte nešťastný. Nikto mu totiž neverí, že jeho stretnutie s Lordom Voldemortom bolo skutočné a že sa najtemnejší čarodejník skutočne vrátil. V škole ich navyše učí predmet Obrana proti čiernej mágii, profesorka Umbridgeová, ktorá im nedovolí ani len vytiahnuť prútik. A tak vznikne nový tajný spolok študentov pod názvom Dumbledorova armáda, kde sa členovia spolku učia s Harrym, Ronom a Hermionou čarovať, aby sa dokázali brániť vzmáhajúcemu sa zlu. ❖ Vstupné: 5,00 € v predpredaji / 6,00 € na mieste ❖ Viac informácií a podmienky návštevy podujatia: www.bbamfiteater.sk.

4. 8. 2020 (utorok) o 9:30 h, Hrad Ľupča, Slovenská Ľupča S HVIEZDIČKOU CEZ HORY 2020. V tento deň pôjdeme objavovať tajomstvá krásneho hradu, ktorý sa týči na brale nad Slovenskou Ľupčou. Do Slovenskej Ľupče budeme cestovať vláčikom. ❖ Viac informácií: www.facebook.com/rchviezdicka/.

4. 8. 2020 (utorok) od 9:00 do 15:00 h, zraz na parkovisku pod jaskyňou (NE)ZNÁME OKOLIE BANSKEJ BYSTRICE. Prijmite pozvanie na celodennú nenáročnú prechádzku pozoruhodnými zákutiami po (ne)známych horách a dolinách v okolí mesta. Na ceste vás bude sprevádzať geograf Miloš Bačík. Prejdeme spoločne Dolinou Rakytovo s vodným šmykom, pozrieme sa na kaskády Harmaneckého potoka, navštívime Harmaneckú jaskyňu, prejdeme sa tisovým lesom Harmaneckej tisiny a nazrieme aj do tajomného Veľkého Čremošnianskeho tunela. ❖ Viac informácií: www.facebook.com/stredoslovenske.muzeum.

4. 8. 2020 (utorok) o 19:00 h a o 20:30 h, Historická radnica, Nám. SNP 1, Banská Bystrica NOČNÁ PREHLIADKA. Tentoraz sa budeme všetci spolu trošku báť! Čaká na nás totiž strašidelná nočná prehliadka! Tešíte sa? Dozviete sa, čo to znamenalo, keď si po niekoho prišla „čierna smrť“, ako sa tu žilo v čase, kedy mesto strašil mor a na tých najodvážnejších čaká dokonca aj strašidelná pivnica! Prehliadkou vás budú sprevádzať a ochraňovať vás, rytieri z Vir Fortis. Prehliadka trvá približne hodinu. Prvá začína o 19-tej a zopakuje sa o 20:30 h. ❖ Vstupné: 4,00 € / deti do 6 r., ZŤP a dôchodcovia nad 65 r.: 2,00 €.

5. 8. 2020 (streda) o 17:00 h, pred Radnicou, Nám. SNP 1, Banská Bystrica ZAČNITE S VYSŤAHOVANÍM. Počas leta budete mať príležitosť vcítiť sa do dôb minulých a neľahkých… Do obdobia počas 2. sv. vojny, kedy sa náš národ rozhodol, že viac nebude mlčať a vystúpi proti nemeckej okupácii v SNP. Chcete sa dozvedieť viac o udalostiach predchádzajúcich SNP, aj o samotnom Slovenskom národnom povstaní, či o osudoch ľudí, ktorí sa stali jeho súčasťou? Prehliadkou budú sprevádzať historici Múzea SNP, Mgr. Lucia Sotáková, PhD. a Mgr. Juraj Lepiš, PhD. O inscenácie sa postarajú mladí herci. • Vstupné: 5,00 € / zľavnené vstupné: 3,00 €.

5. 8. 2020 (streda) od 17:30 h, SSG – Vila Dominika Skuteckého, Horná 55, Banská Bystrica LITERÁRNA DEBATA S PETROM ŠULEJOM. V rámci cyklu „Anasoft Litera 2020“ – desiatka ocenených kníh, sa v literárnej debate bude rozprávať Egon Tomajko s hosťom Petrom Šulejom o tretej knihe z trilógie História – Spolu – Fytopalenotológia. Záverečný román trilógie má tri dejové, priestorové a časové roviny, ktoré sa v závere románu stretnú a zavŕšia nielen samotný prozaický text, ale aj celú trilógiu. Román s podtitulom „príbehy prvých koncov sveta“, reflektuje prostredníctvom troch hlavných postáv – Mira, Petra a Daniela a ich priateľov, súčasnú spoločnosť. Román je napísaný experimentálnou formou, využívajúc množstvo žánrov a (post)moderných techník.

5. 8. 2020 (streda) o 18:30 h, CNK – Záhrada, Nám. SNP 16, Banská Bystrica DVA KONCERTY & KRST DVOJALBUMU. Letný dvojkoncert kapiel Duo uO uO a Club de esquiar, na ktorom pokrstíme nový „brazílsko-slovenský“ dvojalbum s názovom Viagem nunca feita (Nikdy neuskutočnená cesta). Club de esquiar je banskobystrická post-rocková kapela dvoch bratov – Juraja a Jakuba Havlíkovcov. Ich autorská tvorba je inšpirovaná hudobnými vzormi ako sú Milton Nascimento, Nick Drake, či Dežo Ursiny. V portugalčine ale spievajú texty lisabonského básnika Fernanda Pessou. Polovica nového albumu vznikla na cestách po Brazílii, kam bratia vycestovali za svojimi (nielen) hudobnými snami.

5. 8. 2020 (streda) o 21:30 h, Amfiteáter, Cesta na Amfiteáter 494, Banská Bystrica HORY A MESTO NA AMFIKU VOL. 2. Pokračovanie úspešného júlového večera, kedy sa opäť môžete tešiť na výdatnú dávku dobrodružstva a adrenalínu. Bude sa jazdiť na horských bicykloch a surfoch v Portugalsku, čaká vás freeride na nedotknutých útesoch Arlbergu, lezenie v najväčšom čínskom národnom parku Zhangijaje, wingsuit zoskoky z troch slávnych vrcholov Švajčiarska – Eiger, Jungfrau a Mönch a na záver poriadne studené dobrodružstvo na lyžiach na Antarktíde.

6. 8. 2020 (štvrtok) o 17:00 h, pred Radnicou, Námestie SNP 1, Banská Bystrica ŠTVRTKOVÁ PREHLIADKA MESTOM SO SPRIEVODCOM. Informačné centrum Banská Bystrica vás srdečne pozýva na letné prehliadky historického centra Banskej Bystrice, kde sa dozviete zaujímavé informácie o budovách okolo ktorých chodievate a prenesiete sa s našimi sprievodcami na chvíľu do minulosti. ❖ Vstupné: bezplatne!

6. 8. 2020 (štvrtok) o 17:00 h a o 19:30 h, SOS, Dolná 35, Banská Bystrica DIVADELNÝ ŠTVRTOK: TO ZAS BUDE REČÍ. Novovzniknuté neprofesionálne divadlo pri Združení SOS – Divadlo D35 prichádza s premiérovým predstavením „To zas bude rečí“. Komédia o dvoch manželoch v dvoch manželstvách naplnená slzami a inými tekutinami. Dve postavy mužov, Karči a Mižu, sa dostanú do nie celkom bežnej a nie veľmi predvídateľnej situácie, ktorú budú musieť, po mnohých peripetiách, svojsky vyriešiť. V hlavných úlohách sa predstavia: Gabo Obernauer, a. h. a Maroš Krajčovič. ❖ Vstupné: 5,00 €.

6. 8. 2020 (štvrtok) o 18:00 h, Múzeum SNP – Záhrada Chavivy Reick, Kapitulská 21, Banská Bystrica FESTIVALOVÁ HUDOBNÁ GLOSA – FUBABY. Druhý z trojice večerov pod šírym nebom, ktorý pre vás pripravili tvorcovia obľúbeného Festivalu umenia a dizajnu FUBABY. Pozvanie do Hudobnej glosy Igora Šimega prijali Helena Krajčiová, Soňa Hanzl Kopčanová, Dominik Lauko, Viktor Svetlík a Mária Štefániková. Čaká vás zaujímavý kultúrny večer v čarovnom prostredí romantickej záhrady Chavivy Reick v areáli Múzea SNP. ❖ Koncert sa v prípade nepriaznivého počasia presunie do kinosály Múzea SNP.

7. 8. 2020 (piatok),Robotnícky dom, Robotnícka 3, Banská Bystrica STRETNUTIE S GOLEMOM. Poznajú vaše deti Golema? Že nie? No tak ich určite zoberte prvý augustový piatok do Robotníckeho domu na interaktívne tvorivé dielne, kde Golem zohrá jednu dôležitú úlohu. Ale viac už neprezradíme! Príďte od 9:00 do 11:00 h alebo od 16:00 do 18:00 h. Organizátori sa na Vás tešia aj s Golemom.

7. – 8. 8. 2020 (piatok – sobota), Amfiteáter Paľa Bielika, Cesta na Amfiteáter 494, Banská Bystrica FOLKLÓRNA BYSTRICA. Festival ľudovej hudby a tanca v meste pod Urpínom tento raz prinesie trošku netradičný program. Hlavne piatok bude výnimočný. Na obrovskom plátne pod šírym nebom s očarujúcou nočnou panorámou mesta v pozadí si budete môcť pozrieť dva filmové klenoty – najprv legendárny film Zem spieva a potom dokument o Samkovi Durdíkovi – Myjavský muzikant. Brány amfiteátra sa otvárajú o 19-tej a na vás všetkých čakajú rôzne dobroty, maškrty, trúnok aj muzika! ❖ Viac informácií: www.folklornabystrica.sk ❖ Vstupné: 4,00 € / piatok.

PRÁZDNINOVÉ TIPY

Každý pracovný deň (pondelok – piatok) o 10:00 h, Hradný areál, Banská Bystrica KOMENTOVANÁ PREHLIADKA KOSTOLOV. Prehliadka kostolov v Hradnom areáli. Poďte sa pozrieť spolu so sprievodcom do Kostola Nanebovzatia Panny Márie a do Kostola Svätého Kríža. Stretneme sa o 10-tej predpoludním pred Kostolom Nanebovzatia Panny Márie. Prežijete príjemnú hodinku v objatí chrámov, dýchajúcich históriou. ❖ Vstupné: 2,00 € / deti do 6 rokov a ZŤP: zdarma.

Každý pracovný deň (pondelok – piatok) o 16:00 h, Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina PREHLIADKA KOSTOLA – ORGANOVÉ AUDITÓRIUM. Počas mesiacov júl a august sa môžete prísť pozrieť do Kostola Premenenia Pána v Španej Doline. Prehliadka je spojená s hudobnou ukážkou z reštaurovaného a obnoveného barokového organa Martina Podkonického z roku 1751, ktorý je posledným, zvukovo autentickým, barokovým organom na Slovensku. ❖ Vstupné dobrovoľné, viac informácií: www.organspaniadolina.sk.

15. 7. 2020 – 30. 9. 2020, Štátna vedecká knižnica – 1. poschodie, Lazovná 9, Banská Bystrica MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK – ASTRONÓM, VOJAK, POLITIK. V tomto roku si pripomíname 140. výročie narodenia významného astronóma, vojaka a politika Milana Rastislava Štefánika. Štefánik bol významnou osobnosťou slovenskej histórie, významne sa zaslúžil o vznik prvej Česko-slovenskej republiky. Mal aj francúzske občianstvo a bol generálom francúzskej armády, vášnivým cestovateľom a objaviteľom. Bol astronóm a politik.

 20.7. – 3. 8. 2020 (denne), Radnica – Cikkerova sieň, Nám. SNP 1, Banská Bystrica XXV. VEDECKÁ HRAČKA. Cikkerova sieň v historickej budove Radnice v Banskej Bystrici sa na dva týždne stane domovom interaktívnej výstavy Vedecká hračka. Výstava, ktorá vás zabaví, naučí a presvedčí o tom, aká je veda zaujímavá, zistíte od 20. júla do 3. augusta. Zoberte so sebou aj detičky! Určite sa im tam bude páčiť. Výstava je vhodná pre deti od 3 rokov. Organizované skupinové návštevy je potrebné nahlásiť vopred. ❖ Viac informácií: www.vedhra@pobox.sk, +421 903 549 243.

1. 8. 2020 (sobota) o 9:40 h, Železničná stanica Brezno HOREHRONSKÝ EXPRES. Pre všetkých, pre ktorých je aj cesta cieľom…Horehronský expres vás povezie po jednej z najkrajších tratí Slovenska, cez monumentálne technické pamiatky – Telgártsky a Chramošský viadukt, tunel Kornela Stodolu, či Telgártsku slučku. Zabavíte sa aj priamo vo vlaku, kde je pre cestujúcich pripravený atraktívny animačný program. Hor sa vláčikom za zážitkom! ❖ Viac informácií: www.expres.zahoramizadolami.sk.

1. 8. 2020 (sobota), Starý zámok, Banská Štiavnica NEZABUDNUTÉ REMESLÁ. Jubilejný 20. ročník festivalu sa tento rok presúva na nádvorie Starého zámku. Témou festivalu sú ľudový vzory a ich aplikácie v minulosti a v súčasnosti. Budete sa môcť pokochať prácou a výrobkami 60 remeselníkov a ľudovo-umeleckých tvorcov. Nebude chýbať prehliadka tradičných krojov, v rámci programu na vás čaká zaujímavé rozprávanie etnologičky Kataríny Nádaskej a tiež divadelné predstavenia pre malých návštevníkov a hudobno-tanečné vystúpenia FS Urpín. ❖ Vstupné: 5,00 € / deti do 8 r. zadarmo ❖ Viac informácií: www.zahoramizadolami.sk.

2. 8. 2020 (nedeľa) o 9:20 h, Železničná stanica Brezno ZBOJNÍCKY EXPRES. Vláčikom sa vyberieme na výlet v kraji zbojníkov! Nádhernou prírodou Čertovej doliny, po chodníčkoch, ktoré brázdil legendárny zbojník Jakub Surovec. Jeho verný kamarát nebol nikto iný ako najslávnejší zo zbojníkov – Ďurko Jánošík. Pridajte sa k nám a nastúpte na čarovnú jazdu železničnou traťou, po ktorej jazdila zubačka s najväčším stúpaním v strednej Európe. ❖ Viac informácií a vstupenky: www.zbojnickyexpres.sk.

Od 2. 8. 2020 (nedeľa) od 17:00 h do 18:30 h, Zimný štadión – Hala B, Banská Bystrica VEREJNÉ KORČUĽOVANIE. Určite sa všetci tešíte, zo slnečných a horúcich letných dní. Ak však predsa len túžite po troške osvieženia, príďte sa v nedeľu vyvetrať na korčuliach na Zimný štadión v Hale B. ❖ Viac informácií: www.zimnystadionbb.sk.

❖ Zmena programu vyhradená

Zdroj: Mesto BB, Foto: ilustračné