Pozvanie do Hudobného átria ŠVK v Banskej Bystrici s programom na marec a prípravou na apríl 2024

KULTÚRA
0 /

Hudobné átrium v Štátnej vedeckej knižnici Banská Bystrica pripravilo na mesiac marec 2024 niekoľko zaujímavých hudobných podujatí a chystá akcie aj na apríl. Prinášame vám ich stručný prehľad.

Z KONCERTNÝCH PÓDIÍ 1.3. – 31.3.2023

Audiovizuálna výstava s ponukou projekcií koncertných záznamov hudobných legiend zo svetových pódií.

Príležitosť pre priaznivcov muzikantského umenia zhliadnuť koncerty Emerson, Lake & Palmer, Annie Lennox, Johna Lee Hookera, Tori Amos, Jethro Tull, Stinga, Pink Floyd, Genesis, Leonarda Cohena, Ennio Morriconeho, z festivalu Woodstock 1969 a mnohých ďalších.

Týždeň otvorených dverí Hudobného átria 

ROZOZVUČTE SA V HUDOBNOM ÁTRIU 4.3. – 8. 3. 2024

Tradične počas Týždňa slovenských knižníc otvára Hudobné átrium svoje dvere všetkých milovníkom hudby. Týždeň otvorených dverí s podtitulom Rozozvučte sa v Hudobnom átriu je príležitosťou nahliadnuť do jeho činnosti a zákulisia, oboznámiť sa s hudobným archívom a zažiť priamy dotyk s hudbou.

Objavovať  zvuky netradičných hudobných nástrojov prostredníctvom komentovanej prehliadky etnických nástrojov rôznych krajín sveta, zhliadnuť hudobné filmy podľa vlastného výberu a oddať sa ďalším hudobným inšpiráciám.

HUDOBNÝ SVET VZDIALENÝCH KULTÚRstála ponuka

Objavujte pestrosť zvukov a harmónií, spoznajte históriu a zvuky tradičných etnických nástrojov rôznych kultúr a vzdialených hudobných svetov v rámci. Komentovaná prehliadka s interakciou účastníkov. Návštevníkom sú nástroje k dispozícií v rámci otváracích hodín.

Pre rezerváciu termínu kontaktujte: hudobneatrium@svkbb.eu  048/4710744. Vstupné na workshop pre organizované skupiny je 1 € na účastníka.

 Hudobné átrium pripravuje na mesiac apríl 2024:

APRÍL – MESIAC JAZZU 2.4. – 30.4.2024

Audiovizuálna výstava pri príležitosti medzinárodného sviatku Jazz Appreciation Month  (JAM) s ponukou projekcií koncertných záznamov slávnych jazzmanov a filmových dokumentov Kena Burnsa so zaujímavými dobovými scenériami o historických súvislostiach jednotlivých vývojových etáp amerického jazzu. Výstava je doplnená tematickými knižnými publikáciami.

Projekcia: SWING Pure Pleasure – Čistá radosť (90 minút) 25.4.2024 o 16:00 hod.

Filmový dokument Kena Burnsa zachytáva vývoj jazzu v období rokov 1935–1937 na pozadí Veľkej hospodárskej krízy a diskrimináciu čiernych hudobníkov vo verejných zariadeniach.

Ako sa hospodárska kríza vliekla, jazz sa k americkej populárnej hudbe priblížil tak blízko, ako nikdy predtým. Projekcia je zároveň venovaná 125. výročiu narodenia a 50. výročiu úmrtia Dukea Ellingtona (29.4.1899 –24.5.1974).

VSTUP VOĽNÝ!

SEMINÁR K MUZIKOLOGICKEJ DATABÁZE RILM (Répertoire International de Littérature Musicale)

Prednáša Tibor Foltinský (Praha, ČR), Customer Training Specialist EBSCO Information Services.

Zdroj: Ingrid Guzmická , Foto: archív a ilustračné