Postrach bystrických stavebníkov Slávik je späť, nezastavilo ho ani trestné oznámenie

SPRÁVY
4 /

O Marcelovi Slávikovi skrývajúcom sa za bratislavské Združenia domových samospráv, cez ktoré napáda a zbytočne predlžuje správne konania pri posudzovaní vplyvov stavieb na životné prostredie, územné rozhodnutia, stavebné či výrubové povolenia na celom Slovensku, sme informovali už viackrát.

Naposledy koncom januára tohto roka, keď podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík, verejne oznámil,  že sa rozhodol podať trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR v prípade Marcela Slávika a jeho združenia. Opieral sa o výpovede investorov a stavebníkov, ktorí mali s týmto kontroverzným človekom neblahé skúsenosti a ktorých výrazne poškodil svojimi nezmyselnými námietkami v správnych konaniach.

Marcel Slávik

Marcel Slávik

Jeden príklad za všetky z Banskej Bystrice

Minister hospodárstva podložil svoje trestné oznámenie aj príkladom z Banskej Bystrice. Konkrétne išlo o  plánovanú investíciu spoločnosti Ekolumi   zameranú na recykláciu PET odpadov

Banskobystrická firma opísala, ako sa do procesu EIA v súvislosti s investičným zámerom „Inovatívna technológia recyklácie nespracovateľných PET odpadov“ vstúpilo Slávikovo združenie s pripomienkami, ktoré boli neopodstatnené, čo vo svojom záverečnom stanovisku potvrdilo aj Ministerstvo životného prostredia SR.

Aj napriek tomu Marcel Slávik  podal v tejto veci rozklad ako opravný prostriedok, čímdošlo k zdržaniu projektu o päť mesiacov.

Aby toho nebolo málo, s rovnakými pripomienkami prišlo Slávikovo združenie aj v stavebnom konaní, voči ktorému podalo nielen odvolanie, ale aj  správnu žaloba, bezdôvodne sa domáhajúc preskúmania zákonnosti vydaného stavebného povolenia.

Slávik na stavbe

Slávik na stavbe

Slávikov nesplnený prísľub

Začiatkom februára reagoval Marcel Slávik mailom adresovanom Richardovi Sulíkovi, v ktorom v mene svojho združenia okrem iného tvrdil:

„Vzhľadom na masívnu mediálnu antikampaň sa do správnych konaní zapájať nebudeme, čo bude vylučovať naše aktivity ako účelové a šikanózne.“

Ako sa však ukázalo, boli to len prázdne slová. Slávik vo svojej nekalej aktivistickej činnosti ďalej pokračuje.

Tlačovka v Bratislave

Na pondelkovej tlačovej besede v Bratislave vystúpil minister hospodárstva Richard Sulík spoločne s banskobystrickým primátorom Jánom Noskom, aby informovali o pokračujúcej deštrukčnej činnosti Marcela Slávika a jeho Združenia domových samospráv.

Slávik svojimi podnetmi komplikuje život celému Slovensku, keďže zneužíva nástroj, ktorý vznikol s dobrým úmyslom. Napriek prísľubu , že so svojou činnosťou skončí, sa tak nestalo,“

uviedol Richard Sulík

Údajný ekoaktivista podľa ministra požaduje, aby súčasťou plánovaných stavebných projektov boli napríklad fontánka na streche, či stromy na parkovisku na základe princípu  „splňte alebo zaplaťte“. Slávik je zodpovedný celkovo za 80 percent všetkých podaní v súvislosti so stavebným konaním, dokopy tak ide o 1 050 rozhodnutí o odvolaniach.

Zľava Richard Sulík a Ján Nosko

Zľava Richard Sulík a Ján Nosko

Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko pripomenul  niekoľko mestských projektov, ktoré Slávik torpédoval. Išlo napríklad o obnovu zimného štadióna, revitalizáciu mestského parku či vnútroblokov na sídliskách.

„Jeho postup je pomerne jednoduchý. Okrem napádania správnych konaní vyzýva či už investorov alebo samosprávy k spolupráci, prípadne ponúka svojich odborníkov, ktorí by mali školiť zamestnancov. Za školenia však pýta odplatu.“ 

povedal   Nosko.

Slávikovou stratégiou podľa Richarda Sulíka je podávať podnety na poslednú chvíľu a tým ťahať čas  na uskutočnenie projektu:

„Je to krajne nekorektné a veľmi škodlivé pre slovenskú ekonomiku, takto to nemôže ďalej fungovať. Preto sa  naše ministerstvo rozhodlo zakročiť zmenou legislatívy, aby tak Slávik a jemu podobní „ekoaktivisti“ prišli o živnú pôdu.“

Zaktivizovali sa tiež príslušné štátne orgány. Došlo k rozšíreniu podaného trestného oznámenia voči Marcelovi Slávikovi a na príjmy jeho združenia si posvieti Finančná správa SR.

Ak sa preukáže pravdivosť dôkazov od dotknutých investorov a stavebníkov, od ktorých mal Slávik požadovať finančné plnenie výmenou za to, že ich zámery a projekty nebude pripomienkovať resp. ich navádzať na využívanie služieb či kúpu materiálov od spriaznených dodávateľov za predražené ceny, mohlo dôjsť k trestnej činnosti.

Ako sme však povedali v januári, uvidíme či sa konečne podarí zastaviť Slávika…

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné