Po smrti generála: Rodina Milana Lučanského versus ministri Matovičovej vlády

SPRÁVY
6 /

Zatiaľ stále nevysvetlená smrť generála Milana Lučanského 30. decembra 2020, ktorú si mal privodiť predchádzajúcim pokusom o samovraždu vo väzobnej cele v Prešove, miesto jasných odpovedí vyvoláva čoraz viac otáznikov. My sme pre Vás vybrali časť prvého (a napokon aj posledného) výsluchu bývalého policajného prezidenta pred vyšetrovateľom s reakciami troch ministrov Matovičovej vlády a Lučanského manželky so synom na jeho tragickú smrť.

Výsluch po zadržaní Milana Lučanského

Bezprostredne po svojom zadržaní absolvoval Milan Lučanský výsluch, ktorého sa zúčastnil aj JUDr. Daniel Lipšic, advokát zadržaného námestníka SIS Beňu.

Bývalý policajný prezident upozornil na prípady, keď sa na neho odvolávali rôzni ľudia.. Brali peniaze od podnikateľov a tvrdili, že sú pre šéfa polície. Dokonca Lučanský tlačil aj na šéfa finančnej jednotky Bernarda Slobodníka, ďalšie kajúcnika v kauzách podplácania, aby vyšetroval podobný prípad v Martine. Neskôr o Pakšim a Böhmovi povedal, že sú „zmrdi“, ktorí na neho hádžu špinu. „Nikdy som od tých ‚zmrdov‘ nemal dôvod ani motív brať peniaze,“ vyhlásil Lučanský. Najlepšie to vystihuje jeho výpoveď, ktorú sám označil za dôležitú pre svoju obhajobu.

V tejto časti výsluchu sa Lučanský vrátil do roku 2019. V tom roku došlo k mimosúdnemu usporiadaniu sporu  s médiami, ktoré o ňom zverejnili nepravdivé články. Lučanský vyšetrovateľovi uviedol, že z mimosúdneho vyrovnania získal 150 000 eur. Nič zo získaných peňazí si nenechal a všetky daroval na charitatívne účely.

Milan Lučanský

Milan Lučanský

Konkrétne uviedol, že chorým deťom daroval cez Národný onkologický ústav detských chorôb 70 tisíc eur. Ďalšie tisícky daroval umeleckým školám. Na katolícku cirkev daroval zo získaných peňazí 25 tisíc eur. Okrem toho zo svojich pridal 20 tisíc eur, z ktorých dal časť na pomoc v prípade padnutej bytovke na východe Slovenska, aj na mŕtveho policajta.

Lučanský dodal: „Takže som pri tom, ako som dostal 150 tisíc eur, rozdal 170 tisíc eur, čo je overiteľné z bankových výpisov. Takže som nebol odkázaný na nejaké peniaze od Böhmovcov alebo Pakšiovcov, ale bol by som si tieto peniaze nechal na svojom účte.“ Peniaze z úplatkov boli podľa generála Lučanského len výmyslom policajtov a ďalších obvinených, ktorých NAKA zadržala, obvinila a ktorí zo strachu pred dlhoročným väzením začali s vyšetrovacími orgánmi spolupracovať a udávať ďalších ich údajných komplicov.

Aj pri tomto výsluchu po vznesení obvinenia sa bývalý policajný prezident Milan Lučanský jednoznačne vyjadril, že sa chce obvineniam aktívne brániť. Priamo do zápisnice o výsluchu obvineného uviedol, že žiada konfrontácie so všetkými, ktorí o ňom tvrdia, že od nich bral peniaze, či iné nezákonné výhody.  Prokurátor však trval na svojom a podľa neho mal policajný šéf zobrať na úplatkoch pol milióna.

Po 90 – minútovom výsluchu uviedol nasledovné: „Na koniec ešte chcem uviesť, že nikdy som si neuvedomoval, ako je u nás postavený trestný poriadok a trestný zákon, ale je smutné, že ja musím dokazovať svoju nevinu a nie naopak, že by mne bola dokázaná nejaká vina.“ 

Milan Lučanský po tomto výsluchu už z budovy Prezídia PZ domov neodišiel. Skončil v cele policajného zaistenia a neskôr ho previezli do väzobnej cely v Prešove, kde našiel svoju smrť…

Mária Kolíková, ministerka spravodlivosti

„Je mi úprimne veľmi ľúto, že došlo k tejto udalosti. Teraz vnímam ako veľmi dôležité urobiť všetko preto, aby celá vec bola čo najskôr vyšetrená, vysvetlená a aby sme naďalej mohli dôverovať Zboru väzenskej a justičnej stráže. S ohľadom na všetky doterajšie informácie o tejto udalosti nemám v tomto momente žiadne pochybnosti, že by akokoľvek Zbor väzenskej a justičnej stráže zlyhal.

Osobitne si preto vážim rozhodnutie, ktoré prijal generálny riaditeľ Zboru, ako gesto, že Zbor je otvorený komplexnému prešetreniu danej udalosti. V tomto momente je dôležité, aby tu bola naďalej dôvera, že systém funguje a že Zbor si skutočne plní všetky úlohy ako má. Nie je dôležité, aby túto dôveru v zbor teraz mala len ministerka spravodlivosti. Ale aby to tak vnímali všetci, aby to tak vnímala verejnosť.

Preto zriadim širokú komisiu, do ktorej oslovujem parlament, aby nominoval svojich členov aj so zastúpením opozície, oslovujem pani prezidentku, verejnú ochrankyňu práv, Slovenskú advokátsku komoru a uvažujem tiež o oslovení Výboru Rady Európy na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania a trestania.

Aby bolo jednoznačne zrejmé, že je tu komisia, ktorá je nezávislá, nestranná a pozrie sa na všetky kroky, ktoré Zbor urobil a ktorá nám dá všetkým bezodkladne a čo najskôr relevantné závery k tejto nešťastnej udalosti. V tomto momente s ohľadom na všetky mne dostupné informácie predpokladám, že aj tieto závery potvrdia, že Zbor si riadne splnil všetky úlohy.

Samozrejme, vnímam aj výzvy na vlastné vyvodenie politickej zodpovednosti. Myslím si, že je veľmi dôležité, či verejnosť má dôveru v systém, v právny štát ako aj v to, čo vykonáva ministerka spravodlivosti. V tejto súvislosti budem preto pozorne sledovať, či opatrenia, ktoré boli urobené, sú dostatočné. Ak tomu tak nebude, som určite pripravená postaviť sa k tomu čelom.“

Mária Kolíková

Mária Kolíková

Roman Mikulec, minister vnútra

„Je veľmi smutné, že tragédia, ktorá sa stala deň pred koncom roka 2020, sa okamžite stala živnou pôdou pre konšpirátorov, kvázi odborníkov a bezpečnostných analytikov (ktorých už väčšina médií k relevantným témam ani neoslovuje), a v neposlednom rade aj pre opozíciu.

Aby som to zhrnul: Dostal som od včera množstvo správ, či je pravda, že som zakázal príslušníkom PZ uctiť si pamiatku generála Lučanského zapálením sviečky. Nie, nie je to pravda. Žiadny takýto zákaz som nedal. Vo vestibule prezídia bola pre príslušníkov PZ, pri fotografii generála Lučanského, k dispozícii kondolenčná kniha, kde mohli vyjadriť sústrasť. Sviečky rovnako horia pred budovou prezídia, kde vznikla aj fotka salutujúcich policajtov.

K tomu dodám len toľko, že ak by si dotyční policajti skutočne chceli uctiť pamiatku generála Lučanského a nechceli si len spraviť fotku na sociálne siete, salutovali by čelom k jeho fotke a nie k objektívu. To by pre nich nemala byť nová informácia a tiež to, bohužiaľ, o niečom svedčí…

Čo sa týka samotného vyšetrovania, z informácií, ktoré mám priamo od kompetentných, vyšetrovanie trestnej veci, v ktorej bol obvinený aj Milan L., je vykonávané zákonným spôsobom, pod dozorom príslušného prokurátora, preskúmavané aj rozhodovacou činnosťou súdov. Vedené je na základe množstva dôkazov, ktoré sa vyhodnocujú jednotlivo a aj v celku, priebežne sa zabezpečujú ďalšie dôkazy a podklady do spisu. Vyšetrovateľ žiadnym spôsobom neobmedzoval styk obvineného s rodinnými príslušníkmi, príslušná žiadosť o umožnenie návštevy vyšetrovateľovi doteraz doručená nebola.“ 

Roman Mikulec

Roman Mikulec

Martina Lučanská, manželka generála Lučanského

„Nemám silu sa vyjadrovať k momentálnej situácii o smrti môjho manžela bez ktorého môj život stratil zmysel a bolesť, ktorú držím v sebe je natoľko ťažká, že len vďaka svojim deťom, ktoré sú mi v tejto chvíli najväčšou oporou dokážem ustáť toto najťažšie obdobie môjho života.

Ale, môj posledný deň s manželom 29.12.2020, deň pred jeho smrťou kedy mi „DOVOLILI“ si k jeho lôžku, som ešte netušila, že to bude ten najhorší a zároveň posledný deň s nim…

KÝM JA SOM MALA ZA CHRBTOM MIKULCOVE KOMANDO pri posteli môjho muža, V NEPRESTRELNYCH VESTÁCH A SO SAMOPALMI V RUKE, pán minister vnútra R. Mikulec sa zabával na chate v Martine na Martinských holiach, kde je do dnešného dňa.

A tak sa pýtam sama seba to naozaj chcem tak veľa, aby niekto tak kompetentný, ako je minister vnútra R. MIKULEC v demokratickej krajine, ktorý zabezpečuje bezpečnosť a poriadok v nej mu bolo naozaj za ťažko vyvesiť čiernu vlajku nad budovou ministerstva vnútra a vzdať mu tak účtu na počesť jeho pamiatke..???

Svojho manžela poznám, nikdy by sa k bitke nepriznal. Milan sa pobil počas svojho života nespočetne krát. Jeho zásada bola “nikdy nezačať, ale ubrániť sa”. Bol športovec s urastenou postavou a znalosťami bojových umení. Nebol už však v takej kondícii ako pred rokmi a už nebol ani ten istý mladík. Takže ak sa na neho vrhli štyria s obuškami a kondičkou, nemal šancu. Napriek tomu viem, že jeho povaha a situácia, v ktorej bol, mu nedovolila sa priznať. Po prvé, ublíženie verejnému činiteľovi by mu len uškodilo a po druhé, vedel, že tam vnútri je iný svet. Pravdepodobne by sa pobil opäť.

Medializované informácie o potknutí sa o papuču a zranení oka presne vystihujú, čo by Milan povedal, aby bitku nepriznal. Ja som ho však videla na smrteľnej posteli. Nesmela som ho odokryť, lebo inak sa mi jeho “po zuby ozbrojení ochrankári” zo ZVJS vyhrážali, že mi viac nedovolia, aby som pri ňom bola. Prečo sa asi tak báli, aby som videla jeho telo?

Jediné, čo som videla, bola jeho hlava a krk. Ten bol mimochodom úplne čistý bez šrámov po údajnom obesení. Čakáme na výsledky pitvy. Dúfam, že ich dostanem skôr ako médiá.“

Martina Lučanská

Martina Lučanská

Jaroslav Naď, minister obrany

„Urobíme všetko preto, aby sme identifikovali človeka alebo ľudí, ktorí takýto únik zdravotných informácií umožnili a aby tento človek alebo ľudia boli za takúto činnosť aj adekvátne potrestaní, vrátane trestnoprávnych následkov. Naopak, ak ma aj priamo bude kontaktovať osoba, ktorá mi poskytne informáciu o tom, ako sa zdravotný záznam dostal na verejnosť, tejto osobe garantujem anonymitu, odmenu a beztrestnosť.“

Jaroslav Naď

Jaroslav Naď

Adam Lučanský, syn generála Lučanského

„Ak toto číta niekto kompetentný v súvislosti s únikom informácií z OČTK, rodina je/bola by akceptovala verejné uverejnenie lekárskej správy. Predpokladáme, že únik lekárskej správy nastal až po smrti. K originálu sme sa stále nedostali ani s plnou mocou od otca, kým ešte žil, nakoľko plná moc nebola overená notárom. Akýkoľvek hon na informátora je už bezpredmetný a s účelom zastrašovania.“

Adam Lučanský

Adam Lučanský

Pred Prezídiom policajného zboru v Bratislave pribúdajú zapálené sviečky z úcty ku generálovi Milanovi Lučanskému. Čoraz viac ľudí prichádza na toto miesto vzdať hold tomuto človeku, ktorý zasvätil celý svoj život práci policajta, bol ním telom i dušou. Prečo musel zomrieť a kto za to nesie zodpovednosť? # ALL FOR MILAN.

Autor: (tom), Foto: ilustračné