Oliver Kurek: V Banskej Bystrici máme vicemajstra sveta v mas – wrestligu, čo to znamená?

ROZHOVOR
2 /

Počuli ste už o silových športoch ako sú powerlifting a mas – wrestling? A viete, že v Banskej Bystrici máme skvelého športovca, ktorý perfektne ovláda tieto netradičné športy a žne na svetových podujatiach medailové úspechy pre Slovensko? My vám ho predstavíme.

Je to Oliver Kurek. Má 23 rokov, pochádza  z Brezna – mestskej časti Rohozná, ale už od strednej školy pôsobí v Banskej Bystrici, kde študuje na UMB. Je špičkovým športovcom v silových športoch. Minulý mesiac získal v Jakutsku pre Slovensko striebornú medailu na Majstrovstvách sveta v mas – wrestlingu do 80 kg. S Oliverom sme sa porozprávali o jeho športovej kariére a plánoch do budúcnosti.

Pochádzaš z Brezna, ako študent žiješ a trénuješ v Banskej Bystrici. Odkedy si prepadol silovému športu?

Celý život som bol vedený k športu a už od mala som športoval. Začalo to skoro ako každý futbalom, popri ktorom som trošičku cvičil. Na strednej škole som sa začal uberať silovejším smerom a prešiel som na lezenie, neskôr na halové veslovanie, cvičenie s vlastnou hmotnosťou a posilňovňu. Až v roku 2017 som sa rozhodol, že by som rád vyskúšal silový trojboj. Keďže som mal okolo seba rôznych trénerov, obrátil som sa na Petra Matušku, ktorý mi odporučil Karola Repiského. Dodnes súťažím za športový klub KORNEL, ktorý sídli vo Fitness Sásová, kde mam ideálne podmienky na trénovanie silového trojboja a mas – wrestlingu.

Oliver venuješ sa powerliftingu a mas – wrestlingu. Čo je princípom týchto športov?

Silový trojboj je šport v ktorom sa súťaží v troch disciplínach. Drep, tlak na lavičke a mŕtvy ťah. Následne sa spočíta výkon v týchto troch disciplínach ktorý nám vyjde ako Total. Hodnotenie v silovom trojboji sa rozdeľuje na hodnotenie v kategórii (hmotnostné a vekové) a hodnotenie v absolútnom poradí (prepočet hmotnosti a výkonu, body).

Mas – wrestling je trošičku ťažšie na vysvetľovanie. V mas – wrestlingu súperia proti sebe dvaja pretekári, ktorí sedia na platforme rozdelenej v strede doskou, o ktorú je jeden aj druhý pretekár opretý. V ruke obaja držia drevenú tyčku a ich úlohou je svojho súpera prehodiť na svoju stranu alebo mu vytrhnúť drevenú tyčku z ruky. Pre diváka je to úplne jednoduchý šport, ale pretekár musí zvládať mnoho techník pre čo najlepšie využitie každého možného ťahu.

Nedávno si získal striebro na Majstrovstvách sveta v mas – wrestlingu, ktoré sa konali v Jakutsku, čo je nesporný úspech v zahraničnej konkurencii. Ako sa ti to podarilo?

Áno, 23. júna 2022 som súťažil na Majstrovstvách sveta v mas – wrestlingu v Jakutsku ktoré boli už 4. v poradí. Pre mňa to boli moje prvé majstrovstvá sveta v tomto športe. Veľmi som si túto súťaž užil, bolo to na vysokej svetovej úrovni Zúčastnilo sa jej niečo cez 40 krajín sveta v rôznych hmotnostných kategóriách. Súťažil som v kategórii do 80 kg, kde sa mi podarilo obsadiť 2. miesto. Pre Slovenskú republiku je to veľký úspech, no pre mňa je to hlavne poučenie do ďalších podobných súťaží.

Dá sa povedať že na MS som cestoval 3 dni so sedemhodinovým časovým posunom a na 3. deň v Jakutsku som súťažil. Môžem byť rád že som sa bez dostatočnej aklimatizácie dostal vôbec do finále, kde som sa stretol s ruským pretekárom, ktorého sa mi podarilo minulý rok poraziť na Svetovom pohári. No tentokrát domáci borec mal omnoho lepšie podmienky a porazil ma.

Príprava prebehla výborne, tréningy išli podľa plánu, chyba bola len v aklimatizácii. Pre ďalšie súťaže, na ktoré sa bude cestovať niekoľko tisíc kilometrov, už viem, že musím prísť minimálne o týždeň skôr kvôli dostatočnej aklimatizácii. Lenže je to veľmi finančne náročné a nemohol by som si to dovoliť. Napríklad na budúci rok sa chcem zúčastniť všetkých troch svetových pohárov o minimálne týždeň dopredu, ktoré sa pravdepodobne budú konať v Mongolsku, Kirgizsku a Rusku.

V ktorých krajinách sú tieto silové športy najpopulárnejšie?

Mas – wrestling je najpopulárnejší v Jakutsku, kde je aj národným športom. Na majstrovstvá sveta chodí na štadión cez 3 000 ľudí a 25. Júna, keď sa konalo aj finále v absolútnej hmotnostnej kategórii, sa podľa odhadu prišlo pozrieť niekoľko desiatok tisíc ľudí, keďže to bolo v rámci osláv a vo vonkajšom areáli. Tento šport je veľmi populárny aj v Kirgizsku a Pakistane, kde pri príchode pretekárov zo súťaží ich na letisku čakajú davy ľudí. Rýchlo sa rozbieha aj v krajinách ako je Mongolsko, Uzbekistan, USA, Kanada, ale aj v rôznych štátoch Európy.

Ty nosíš domov medaily z viacerých šampionátov. Možno o tebe povedať, že patríš medzi svetovú špičku v spomínaných športoch?

Je to pre mňa otázka, na ktorú nerád odpovedám, na ňu by skôr mali odpovedať ostatní. To, že niekto o sebe povie že je dobrý v danom športe, ešte neznamená, že je ozaj dobrý, ale keď začnú ľudia o športovcovi rozprávať, že je dobrý, tak vtedy to znamená, že je to tak.

Môžeš nám prezradiť krátky sumár Tvojich najväčších úspechov?

V mas – wrestlingu toho zatiaľ nie je mnoho. Minulý rok sa mi podarilo vyhrať finálové kolo Svetového pohára vo Fínsku v kategórii do 80 kg a druhy úspech sú spomínané majstrovstvá sveta.

V silovom trojboji za asi najväčší úspech považujem výkon v mŕtvom ťahu, keď sa mi podarilo v kategórii do 75 kg potiahnuť 305 kg, čo je viac ako štvornásobok mojej hmotnosti a doteraz sa to ešte žiadnemu Slovákovi v histórii nepodarilo. Celkovo v silovom trojboji sa mi podarilo pri hmotnosti 80 kg ako juniorovi urobiť drep 275 kg, tlak na lavičke 160,5 kg a mŕtvy ťah 315 kg, total 855,5 kg. Som niekoľkonásobný majster sveta a Európy v rôznych federáciách, taktiež v nich držím niekoľko svetových rekordov.

Keďže tieto silové športy nie sú na Slovensku tak rozšírené, čo je tvojím cieľom pri ich propagácii?

Chcem pracovať hlavne s propagáciou mas – wrestlingu na Slovensku. Chcel by som, aby tento šport poznal úplne každý na Slovensku, aby sa zvýšila základňa pretekárov, ktorí by reprezentovali Slovenskú republiku v zahraničí. Je to šport, ktorý ak chcete robiť, nepotrebujete veľké množstvo peňazí a môžete ho prevádzať takmer kdekoľvek. Či ste mladí alebo starí a dokážete držať v ruke drevenú tyčku, tak tento šport môžete robiť aj vy. Asi najlepšie, čo by pomohlo k jeho propagácii, je dostať mas – wrestling na hodiny telesnej výchovy do škôl!

Koľko športovcov na Slovensku sa venuje powerliftingu a mas – wrestlingu ako Ty?

Silovému trojboju alebo powerliftingu sa na Slovensku venuje mnoho športovcov. Najväčším problémom powerliftingu je veľa federácii. Na svete nie je jedna federácia, ktorej majster sveta by bol len jeden, ale je tu veľké množstvo federácii a tým pádom vo svete je mnoho majstrov sveta, Európy alebo Slovenska.

Mas – wrestling na Slovensku nie je až tak populárny, ešte sa mu nevenuje toľko športovcov ako powerliftingu.  Môžem však povedať, že ich počet každým rokom rastie. V mas – wrestlingu je na svete len jedna federácia, ktorá má pod sebou federácie jednotlivých štátov. Takže tu keď vyhráte majstrovstvá sveta, tak ste ozajstný majster sveta. Mas – wrestling pomaličky, ale isto mieri na olympiádu. Dúfam, že začiatkom 30 – tych rokov budeme reprezentovať Slovensku republiku aj na olympiáde.

Komu by si odporúčal tento šport? Sú v tom aj ženy?

Tento šport by som odporučil úplne každému – deťom na základných školách, starším ľuďom, dokonca tento šport robia aj ženy. Je to šport, v ktorom zapojíte do hry úplne celé telo a zranenia sú minimálne, aj to len pri namáhavých zápasoch. Je to výborný druh športu na kondíciu a silu v jednom. Mas – wrestling by som odporučil aj ľuďom, ktorí robia iné športy ako doplnkový cvik alebo ako formu zábavy. Na začiatok vám netreba poznať žiadnu techniku, len ťahať.

Štúdium na UMB a šport Ti zrejme zaberajú najviac aktívneho času, stíhaš aj nejaké svoje záľuby?

Rád chodím na turistiku, rad cestujem spoznávam nové veci. Mimo sezóny sa idem aj zabaviť a odreagovať. Aj keď som športovec, nie vždy to je všetko o športe a súťažení. Je to aj o spoznávaní či už samého seba alebo nových ľudí, iných krajín, kultúry. Nové priateľstvá, zážitky a skúsenosti. Všetko toto patrí k športu. Je dôležité pri športe udržiavať aj vážnosť s pokorou, keď sa jedná o súboje, ale po zápase treba byť so súperom priateľ (úsmev).

Aké sú Tvoje najbližšie plány?

Na niekoľko dní si oddýchnuť a  potom mi znova začne príprava, tentokrát na majstrovstvá sveta GPC v silovom trojboji. Čakáme ešte na vyjadrenie svetovej federácie mas – wrestlingu, ktorá nám oznámi, či sa budú konať aj majstrovstvá Európy v Grécku tento rok alebo nie.

Na ďalší rok máme v zozname 3 kolá Svetového pohára v mas – wrestlingu, takže potom bude príprava smerovať tam. Ak budem chcieť ísť na každé jedno kolo minimálne o týždeň skôr, čo bude aj potrebné, tak mojou úlohou dovtedy bude nájsť sponzora, s ktorým mi bude umožnené dostatočne sa aklimatizovať na súťažiach vo vzdialených krajinách. A samozrejme dlhodobý plán je rozbehnúť mas – wrestling v Banskej Bystrici!

Myslíš, že budeš mať na Slovensku ďalších športových nasledovníkov resp. aká veľká je naša špička v powerliftingu a mas – wrestlingu?

Na Slovensku je mnoho výborných športovcov, ale zle sú nastavené podmienky. V iných krajinách sveta dostávajú športovci plat za to, že sú športovcami – profesionálmi. U nás musí mať aj výborný športovec prácu, ktorá ho uživí,  takže už nie je priestor na rýchly športový rast. Je známe, že na Slovensku veľa športov funguje vtedy, keď má športovec peniaze. Máš talent, ale nemáš peniaze, takže veľa neznamenáš.

Peniaze, ktoré majú ísť na šport a pre športovcov, skončia často hneď na začiatku pri hlavných predstaviteľoch. Ak bude mas – wrestling na Slovensku niekedy financovaný štátom, urobím všetko preto, aby financie išli tam, kde majú ísť, aby každý reprezentant mohol ísť reprezentovať Slovensko aj tisícky kilometrov od svojho bydliska. Verím, že sa mas – wrestling na Slovensku rýchlo rozšíri a budeme mať mnoho výborných reprezentantov.

Na záver by som sa chcel poďakovať celej mojej rodine za všetku pomoc, celému klubu ŠK Kornel a Mas – wrestling Banská Bystrica za pomoc v príprave, firme PRO BAU za finančnú pomoc a značke Double red.

Ďakujeme za rozhovor.

Autor: Miro Toman , Foto: archív Olivera Kureka