Od pondelka sú zavreté stredné školy, na ZŠ povinné rúška, od utorka zákaz zhromažďovania a od štvrtka opatrenia

SPRÁVY
12 /

V nedeľu zasadá Ústredný krízový štáb, ktorý kvôli masívnemu šíreniu koronavírusu prijme prísnejšie opatrenia pre jednotlivé oblasti života na Slovensku. Ako prvé prijal opatrenia pre školy.

Nové opatrenia pre školy

Minister školstva Branislav Gröhling na poludnie informoval o nových opatreniach pre školstvo, ktoré budú platiť od pondelka 12. októbra až do odvolania.

Výrazná zmena sa týka stredných škôl, ktoré počnúc pondelkom prejdú  na dištančnú formu vzdelávania Zároveň sa výrazne odporúča nosenie rúšok aj pre materské školy, deti do troch rokov nemusia mať rúška. Pre prvý a druhý stupeň základných škôl bude nosenie rúšok povinné.  V materských a základných školách bude aj naďalej pokračovať výučba ako doteraz, po vyučovaní však budú zakázané akékoľvek aktivity vrátane krúžkov.

„My ešte dnes vydáme rozhodnutie, ktorým sa preruší vyučovanie na stredných školách. Stredné školy od zajtrajšieho dňa prechádzajú na dištančnú formu vzdelávania až do odvolania. Vyzývam študentov, aby necestovali na internáty a učiteľov, aby informovali študentov o zmenách. Rovnako, aby sa pripravili na dištančnú formu vzdelávania. Rozvrhy si učitelia pripravia na niekoľko týždňov dopredu,“

uviedol minister školstva.

Materské školy budú otvorené tak ako doteraz, fungujú v normálnom režime. Deti by rúška mali nosiť v interiéri aj exteriéri, pre učiteľky sú rúška povinné. V rovnakom režime pokračujú aj základné školy na oboch stupňoch, zdôraznil minister s tým, že pre základné školy bude nosenie rúšok povinné od pondelka. Výnimka z nosenia rúšok bude platiť len pre nepočujúcich, pre autistické deti či deti s mentálnymi poruchami.

Nižšie ročníky osemročných gymnázií budú fungovať v rovnakom režime ako základné školy. Výučba teda má byť prezenčná. Pre ministra je prioritou, aby žiaci materských a základných škôl mohli čo najdlhšie chodiť do školy.

Ďalšie opatrenia mimo vyučovania

Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová skonštatovala, že mobilita študentov stredných škôl je najväčšia, čo bolo podľa nej dôležité pri rozhodovaní o zmene výučby. Menšie deti totiž majú školy v mieste bydliska. Študenti stredných škôl majú tiež podľa Prokopovej mimošportovú činnosť v najmenej ucelených kolektívoch.

Podľa Branislava Gröhlinga opatrenia sa dotknú aj prevádzok telocviční v školách a školských zariadeniach, prevádzok centier voľného času, skupinovej výučby základných umeleckých škôl. Zrušiť by sa mali lyžiarske či plavecké kurzy, výlety či iné aktivity mimo škôl.

Šéf rezortu školstva zároveň avizoval, že majú záujem podporiť školy, aby dokázali zabezpečiť potrebnú techniku a mohli fungovať v dištančnom režime. Má ísť o výrazný finančný balík, ktorý chce ministerstvo  čerpať z fondu obnovy. Ešte v nedeľu chce rezort školstva informovať zriaďovateľov škôl o zmenách.

Školské družiny by mali podľa ministra fungovať za veľmi prísnych opatrení. Prokopová dodala, že stravovacie zariadenia v základných školách budú fungovať v režime podľa usmernení:

„Ak sú to školy, ktorých súčasťou je stredná škola, organizácia stravovania sa zjednoduší.“

Študentské praxe odporúčalo ministerstvo školstva uskutočniť v septembri. Množstvo škôl to podľa Gröhlinga akceptovalo. Zdôraznil, že školy majú právo si presúvať prax. Budú ich vyzývať, aby sa teraz robilo teoretické vzdelávanie a keď sa študenti vrátia do škôl, potom sa vrátia aj k praxi.

O fungovaní vysokých škôl diskutuje ministerstvo s rektorskou konferenciou. Vysoké školy podľa ministra situáciu zvládajú, pričom akceptovali odporúčania o dištančnej výučbe. Dodal, že pri opatreniach postupujú vysoké školy samostatne a autonómne.

Sulík kontra Matovič

Ešte počas rokovania Ústredného krízového štábu došlo ku konfliktu vo vládnej koalícii. Podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík ostro vystúpil proti navrhovanému opatreniu presadzovanému Pandemickou komisiou vlády SR, ktoré ráta so zákazom prevádzky reštaurácií či fitness centier:

„SaS proti tomu protestuje a snaží sa to na krízovom štábe zvrátiť. Nie sú dáta, ktoré by hovorili, že reštaurácie či fitness centrá významne prispievajú k šíreniu nákazy. V prípade, že sa prevádzky zatvoria, bude musieť štát hľadať kompenzáciu, ale tá nemôže vykryť všetky straty. Zavretie prevádzok môže tieto firmy definitívne zlikvidovať.“

Premiér Igor Matovič reagoval na sociálnej sieti slovami:

„Sú ľudia, ktorí sa aj v mimoriadne ťažkej situácii nevedia správať ako zodpovední politici. To naozaj nám zdravie a život cudzieho človeka nestojí za dočasné obmedzenie našej osobnej slobody? Mne teda za to tie životy stoja a správanie sa nášho koaličného partnera v takto vážnej chvíli považujem za mimoriadne nezodpovedné a mimoriadne neľudské. A je mi to mimoriadne ľúto.“

Napriek tomuto incidentu napokon boli prijaté prísne opatrenia platné aj pre reštaurácie a fitness centrá…

Ďalšie prísne opatrenia od štvrtka pre celú krajinu

Okrem opatrení pre školy, ktoré budú platné od pondelka 12. októbra, prijal Ústredný krízový štáb ďalšie  prísne opatrenia platné od štvrtka 15. októbra:

– Rúška potrebné aj v exteriéri

– Zákaz hromadných podujatí

– Zákaz zhromažďovania nad 6 osôb (v pondelok to schválila vláda SR s platnosťou od utorka 13. októbra)

– Jedlo v reštaurácii len zabalené a so sebou alebo v exteriéri

– Uzavreté budú fitness, wellness, kúpaliská, akvaparky a sauny

– Stredné školy len dištančné štúdium

– Obchody a nákupné centrá 1 osoba na 15 m2

– Vyhradené hodiny potravín a drogérií pre seniorov nad 65 rokov 9:00 – 11:00.

Päť najvyšších športových líg dostalo výnimku na hromadné podujatia. Pokračovať teda budú futbalová, hokejová, volejbalová, hádzanárska a basketbalová liga, pričom všetci účastníci musia byť pretestovaní. Divadlá a kultúrne podujatia nebudú. Výnimka na nosenie rúška bude platiť mimo obce a miest pre rodinu, keď pôjde spolu, alebo pokiaľ budú ľudia od seba vzdialení viac ako päť metrov.

Čo sa týka reštaurácií či barov, môžu zostať otvorené, ale bude sa v nich dať jedlo, nápoje či zákusky iba kúpiť, skonzumované musia byť vonku. Vo vnútri nie je možné sňať rúška. Terasy budú môcť zostať v prevádzke.

Zákaz hromadných podujatí sa bude týkať aj pohrebov či sobášov, ktoré sa budú budú môcť konať podľa pravidiel platných pri prevádzkach, teda jedna osoba na 15 m2 v priestore. Ak sa budú tieto obrady konať vonku, počet účastníkov sa podľa Matoviča obmedzovať nebude, dodržiavať sa však musia dvojmetrové odstupy. Omše sa majú slúžiť bez ľudí cez televíziu alebo internet.

Za nedodržanie opatrení sa budú udeľovať blokové pokuty.  Režim na hraniciach sa zatiaľ meniť nebude. Presné znenie jednotlivých opatrení zverejní Úrad verejného zdravotníctva v stredu- Vláda uvažuje o kompenzáciách pre dotknuté subjektu, ale o tom sa ešte len bude rokovať.

Opatrenia majú byť platné dovtedy, kým kĺzavý medián neklesne pod hranicu 500. Ak sa situácia neskonsoliduje, podľa premiéra Matoviča bude Slovensko musieť urobiť lockdown celej krajiny, ktorý uzamkne ľudí doma a vychádzať budú môcť len v nevyhnutnom prípade. Ako príklad uviedol Izrael alebo talianske Bergamo…

Zákaz zhromažďovania platí už od utorka

Na Slovensku bude od utorka 13. októbra platiť zákaz zhromažďovania sa viac ako šesť ľudí. Výnimkou sú osoby žijúce v jednej domácnosti. Rozhodla o tom v pondelok na mimoriadnom rokovaní vláda SR. Dôvodom je zhoršenie pandémie nového koronavírusu v krajine.

Pracujúcim a študentom sa má podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího umožniť chodiť do práce a do školy, avšak všetky ostatné činnosti sa musia obmedziť na úplné minimum.

V čase aktuálne vyhláseného núdzového stavu pre druhú vlnu pandémie nového koronavírusu môže vláda v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohrozenia obmedziť či zakázať uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať, či zhromažďovanie na verejnosti podmieniť povoľovaním. Opatrením nie je dotknutá právomoc Úradu verejného zdravotníctva regulovať konanie hromadných podujatí, a to obmedziť či zákazať ich.

Polícia bude kontrolovať dodržiavanie opatrení a dávať pokuty bez napomenutia. Pokuty budú odstupňované podľa toho, na akom rizikovom mieste k tomu došlo.

„Najdôležitejší kontrolóri sme my všetci ostatní. Potrebujeme znížiť pohyb ľudí. Čím menej sa pohybujeme, tým viac sa zmenšuje možnosť, že sa s niekým pozitívnym stretneme.“

uviedol premiér Igor Matovič. Podľa neho dáta o tom, koľko ľudí sa kde nakazilo, sú nepodstatné. Zopakoval tvrdenie, že najviac sa koronavírus momentálne šíri v rodine.

Pokračuje konflikt predsedu a podpredsedu vlády

Matovič sľubuje, že vláda dá do dvoch dní „jasnú odpoveď“ o kompenzáciách, lebo vraj ide o prioritu. Rokoval s viacerými ministrami, ale Richard Sulík pri tom podľa neho nebol:

„Prišiel o pol hodiny neskôr na vládu, nezaujíma sa o to a robí si mediálnu kampaň. Som rád, že slovo Richarda Sulíka nemá na vláde žiadnu váhu.“

Pokračoval tak konflikt medzi predsedom a podpredsedom vlády z dvoch koaličných strán, pričom premiér označil Richarda Sulíka za sabotéra. Podľa Matoviča by si v strane SaS mali nájsť dôstojnejšieho reprezentanta, ktorý by mal túto stranu viesť:

„Sulík už viac nemá moju dôveru ako priateľ. Bol by som bol rád, aby si to v SaS-ke upratali vo vnútri, aby sa sami skalibrovali a aby zistili, že teraz tu nie je čas na to, že si ideme naháňať percentá.“

Ako tento konflikt ovplyvní ďalšie fungovanie vládnej koalície, ukážu už najbližšie dni, počas ktorých bude musieť vláda okrem zdravotných dopadov pandémie riešiť aj finančné dopady na ekonomiku a dotknuté skupiny ľudí, ktoré sú poškodené a prichádzajú o živobytie…

Zdroj: TASR, Foto: ilustračné