Nekorektný prístup vlády k rodičom a žiakom 2. stupňa ZŠ a stredných škôl – zostávajú zatvorené

SPRÁVY
3 /

Minulý týždeň vzbudila vláda Igora Matoviča falošnú nádej pre rodičov a žiakov druhého stupňa základných škôl a všetkých stredných škôl na Slovensku, že po schválení plánu ministra školstva Branislava Gröhlinga Ústredným krízovým štábom sa v pondelok 7. decembra otvoria brány škôl, ktoré sú zatvorené od 26. októbra 2020. Všetko je napokon inak!

Minister školstva neuspel so svojím návrhom, školy zostávajú zatvorené

Najskôr v pondelok bez akéhokoľvek vysvetlenia nezasadol Ústredný krízový štáb a v utorok neprešiel plán ministra školstva s dobrovoľným pilotným testovaním pedagógov, žiakov a rodičov počas tohto víkendu. Ešte predtým minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) stopol výberové konanie na dodávateľa 16 miliónov antigénových testov pre nejasné podmienky ministra zdravotníctva.

Richard Sulík

Ten, ktorý to celé spustil – premiér Igor Matovič (OĽaNO) – zostal v kritickej situácii ticho. Vyzerá to celé tak, akoby pokračoval jeho osobný súboj s predsedom SaS cez krízový štáb a ministra školstva z rovnakej strany…

V utorok po rokovaní Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) oznámil minister školstva Branislav Gröhling (SaS), že jeho návrh prerokovaný so samosprávami a učiteľmi a po zistení záujmu rodičov o testovanie na štábe neprešiel a bol poverený vypracovaním tretieho návrhu, ako dospieť k otvoreniu škôl od 8. januára 2021.

Branislav Gröhling

Veľké sklamanie a hnev rodičov

Ako sme mali možnosť hovoriť s viacerými rodičmi žiakov druhého stupňa ZŠ v Banskej Bystrici, táto správa ich doslova zaskočila, pretože verili tomu, že ich deti budú môcť opäť nastúpiť do škôl po pretestovaní po Mikulášovi 7. decembra. Mnohí už majú po krk tzv. dištančného vzdelávania, ktoré musia oni absolvovať so svojimi deťmi a dávať na ne pozor, keď musia byť celý čas doma, hoci aspoň menšie deti môžu chodiť do škôlky či na prvý stupeň ZŠ.

Biochemik Pavol Čekan, ktorý sa podieľal na vývoji originálnych slovenských PCR testov, k tomu uviedol:

„Deti patria do škôl. My, Husákove deti, sme nazývaní stratená generácia kvôli tomu, že nás zasiahla zmena režimu, kvôli exodu do zahraničia a mnohým iným dôvodom. A teraz sme to práve my, ktorí vychovávajú ďalšiu stratenú generáciu kvôli pandémii, nedostatku socializácie, kvalitnej výučby v kolektíve a škole. Osud? Deti patria do škôl. A tomu by sme mali byť ochotní obetovať takmer všetko (vízie, plány, nápady, peniaze, pohodlie, ego), vyberte si.“         

Opäť poklesla nálada medzi nimi a zhasla nádej aspoň na nejakú zmenu tohto neudržateľného stavu. Naopak, v ľuďoch čoraz viac narastá bezmocnosť a hnev nad protipandemickou politikou tejto vlády, ktorá postupne ničí medziľudské vzťahy a mnohých ľudí pripravuje nielen o nervy, ale už aj o živobytie.

zľava: Marek Krajčí, Igor Matovič a Ján Mikas

Nový plán chce minister Gröhling podľa vlastných slov predstaviť do 23. decembra:

„Verím, že do tretice všetko dobré. K môjmu aktuálnemu plánu bolo na rokovaní ÚKŠ viacero výhrad. Presadzoval som testovanie vybraných žiakov, učiteľov a rodičov až po úroveň 70 percent počtu spomedzi týchto skupín. Pretestovanie všetkých totiž nebolo reálne. My ako ministerstvo školstva nedokážeme zazmluvňovať zdravotníkov alebo robiť s nimi ďalšie úkony. Na toto je potrebná súčinnosť ďalších rezortov. Spory boli aj o prípadnej dobrovoľnosti alebo povinnosti otestovať sa. Považujem preto za potrebné vyhodnotiť vznesené pripomienky.“

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v tejto súvislosti povedal, že uvoľňovať vyučovanie v súčasnej situácii by „nebolo súdne“, keďže sa stále môže zhoršiť. Minister školstva mal podľa neho za úlohu zabezpečiť pretestovanie žiakov v spolupráci so samosprávami, čo sa mu nie celkom podarilo:

„Uvoľníme opatrenia, ale musíme začať testovaním. Testovanie navrhnuté Gröhlingom by možno ani nefungovalo. Potrebujeme čo najviac testovať a za tejto situácie má hlavný hygienik právo povedať, že na vyučovaní sa môžu zúčastniť len tí, ktorí nemajú vírus.“

Marek Krajčí

Podľa Krajčího pravidelné testovanie obyvateľstva antigénovými testami by mohlo byť spôsobom, ktorým by sa darilo krivku infikovaných novým koronavírusom zrážať nadol. Chápe aj odpor voči testovaniu. Na to, aby bolo ďalšie kolo celoplošného testovania, musí byť konsenzus a ochota ľudí zapojiť sa do neho.

„Nechať sa pretestovať raz za týždeň a môcť slobodne žiť je oveľa lepšie, ako byť zavretý doma,“

tvrdí minister Krajčí.

HLAS – sociálna demokracia je proti povinnému hromadnému testovaniu na školách

Predseda opozičnej strany HLAS – sociálna demokracia Peter Pellegrini vyjadril podporu samosprávam, aby našli efektívne riešenia na návrat detí do škôl, pretože vláda zjavne v tejto téme zlyháva:

„Odmietame, aby sa pod rúškom dobrovoľnosti vytvoril tlak na rodičov a deti zúčastniť sa tzv. „pľuvacieho“ experimentu premiéra Matoviča, keď tu doteraz fungoval školskú semafor.“

Ten spočíval v tom, že ak sa v triede vyskytol prípad žiaka alebo jeho rodiča pozitívneho na COVID-19, tak sa zavrela trieda a pretestovali dotknuté osoby, ale škola mohla fungovať ďalej.

Peter Pellegrini

Poslanci chcú vedieť všetko o nákladoch na celoplošné testovanie

Predstavitelia Hlasu sa vyjadrili aj k celoplošnému testovaniu, ktoré na Slovensku prebehlo v niekoľkých kolách:

„S veľkou pompéznosťou oznamoval Igor Matovič spustenie svojej atómovej zbrane proti korone. Po tom čo vládna koalícia oznámila ďalší nákup testov na plošné testovanie, žiadame Igora Matoviča, aby položku po položke vyčíslil, koľko stál tento zdravotný experiment s veľmi nejasnými výsledkami.“

Ministri podľa Pelelgriniho zatajujú čísla o tom, koľko stálo testovanie doteraz. Otázne podľa neho je, prečo sa nakupujú ďalšie antigénové testy a či sa už minuli tie, ktoré vláda nakúpila. Preto sa poslanci za HLAS-SD  plánujú obrátiť aj na Inštitút finančnej politiky a Útvar hodnoty za peniaze, aby urobili analýzu a predložili verejnosti súhrnnú správu o nákladoch na celoplošné testovanie.

testovanie antigénovými testami

Doteraz nie sú známe presné dáta z testovania a verejnosť nemá ani informácie o nákladoch na akciu. Jediné známe je podľa Pellegriniho to, že vláda nakúpila 13 miliónov testov za vyše 50 miliónov eur z peňazí daňových poplatníkov.

„Netušíme, koľko sa minulo, koľko ich ešte máme a prečo treba kupovať ďalšie Dajú vypočítať napríklad náklady na odmeny zdravotníkom, no nie sú známe náklady na ochranné obleky, pohonné látky pri distribúcii testov, na vojakov, hasičov, nadčasy pracovníkov či náklady za pomoc z iných krajín a celkové náklady na preplatenie výdavkov samospráv.“

Richard Raši a Peter Pellegrini

V nemocniciach zomierajú aj ľudia, ktorí sa nedostali k zdravotnej pomoci pre pandémiu. Aj to sú obete, s ktorými sa mnohí nemohli ísť ani rozlúčiť, keď zomierali v nemocniciach.

Expremiér podotkol, že Slovensko sa stalo „laboratóriom nezrelého politika“, ktorý vymýšľal „atómovú zbraň“ na hnusobu.  V krajine sa však nič nezmenilo, pretože „atómová bomba nevybuchla“ a zdravotný experiment sa zmenil na fiasko, pretože ďalej rastie počet pozitívne testovaných i úmrtí na COVID-19. Dodal, že štát sa nedá riadiť ako malá firma, v koalícii vládne chaos a nefunguje ani jeden zo semaforov, ktoré jej členovia predstavili.

Richard Raši chce tiež počuť vysvetlenie o skladovaní biologického odpadu po testovaní, či je dostatočne zabezpečený a či je všetko v súlade so zákonom.