Najväčšie podujatie mesta v znamení folklóru a tradícií + jarmočný program

KULTÚRA
3 /

V roku 2017 bolo do zoznamu Národného kultúrneho dedičstva Slovenska zapísané drotárstvo a fujara trombita. Práve tieto prvky budú rezonovať v témach Radvanského jarmoku aj na piatkovom slávnostnom otváracom ceremoniáli.

Bohatý kultúrny program na Námestí SNP

Už od 3. septembra je návštevníkom Radnice na Námestí SNP 1 sprístupnená výstava fotografií pod názvom „Kroje stredoslovenského regiónu“ až do 9. septembra 2018. Nový priestor, ktorý pre ľudí otvorí mesto, bude nádvorie Radnice, kde drotári predvedú svoje starodávne remeslo.

Okrem toho tam vymaľuje najväčšie koryto na Slovensku a s Bábkovým divadlom na Rázcestí si v sobotu môžete vytvoriť ponožkové bábky. Chýbať nebude ani pestrý kultúrny program.

V piatok sa divákom predvedie FS Partizán, Cigánski diabli a balkánska skupina Balkanix. Záver večera bude patriť známej pop – rockovej skupine Hex.

V sobotu sa najmenší návštevníci môžu tešiť na medzinárodný detský festival Na Baňu klopajú. Okrem toho týždenník Slovenka pripravuje veľkolepý Deň kroja, počas ktorého ako hosť vystúpi Spevácky zbor FS Lúčnica a chýbať nebudú ani banskobystrické folklórne súbory.

Podvečer svoje majstrovstvo predvedie multižánrová kapela z Talianska – Baro Drom Orkestar a slovenská skupina Polemic.

Nedeľa sa tradične začne rozprávkou a postupne bude pokračovať sláčikovým kvartetom, ktoré zahrá známe filmové melódie. Na svoje si prídu aj milovníci dychovky. Záver Radvanského jarmoku bude patriť poďakovaniu remeselníkom a programu v podaní FS Marína zo Zvolena.

Na čo sa tešiť pri Barbakane

Piatkový program pri Barbakane bude venovaný výročiu trhu remesiel a jeho zakladateľovi v Banskej Bystrici – Vojtechovi Majlingovi. Nebude chýbať ani prezentácia remesiel zapísaných do Národného kultúrneho dedičstva.

Sobota bude venovaná divadlu. Tento rok si pripomenieme 190. výročie narodenia majstra rozprávkara Pavka Dobšinského, a tiež banskobystrickú scénografku Janu Pogorielovú – Dušovú, ktorá tento rok oslávi významné jubileum. Nezabudlo sa ani na bábkoherca, režiséra a principála banskobystrického Divadla pod balkónom Jána Haruštiaka, ktorý oslavuje okrúhlu 60 – tku.

Deti aj dospelí sa opäť môžu zapojiť do tvorivých dielní. Zamerané budú na drotárstvo a výrobu varešiek. Uskutočnia sa pri Barbakane od piatka do nedele. Rekonštrukciou zariadenia hámor, ktoré bude súčasťou už vyrobených stúp – stroja na drvenie a spracovanie banského výťažku, si pripomenieme našu banskú históriu.

Medzi zaujímavosti Radvanského jarmoku opäť patria ukážky tavenia liatiny v kopulovej peci za Barbakanom. Ďalším lákadlom je odlievanie erbu Sásovej, ktorý rozšíri zbierku erbov Radvane a mesta Banská Bystrica. Celkovú atmosféru jarmoku dotvorí aj drevený kolotoč, ukážky výcviku dravcov a mnoho ďalšieho.

A takto pozýval na vlaňajší jubilejný 360. Radvanský jarmok návštevníkov primátor mesta Ján Nosko:

 

program Radvanský jarmok

Zdroj: Mesto BB, Foto: ilustračné