Najväčšie letecké snímkovanie pre propagáciu Slovenska

ZAUJÍMAVOSŤ
3 /

Letecký tím fotografov a pilotov pripravuje doteraz najväčšie letecké snímkovanie Slovenska. Snímky plánujú sprístupniť aj verejnosti. Nadšenci lietania a fotografovania krajiny zo skupiny Slovensko z neba pracujú na prípravách najväčšieho leteckého snímkovania našej rodnej zeme.

Uskutoční sa v priebehu jari a leta tohto roku. Určené je najmä pre propagáciu našej krajiny. Posádky štyroch lietadiel na čele s autorom myšlienky tejto udalosti, Milanom Paprčkom, pracujú na leteckom pláne, ako z pohľadu vtákov nafotografovať celú krajinu. Kolektív zo Slovensko z neba vytvoril viac než stošesťdesiat titulov leteckých kníh Slovenskej a Českej republiky.

„Som aj turista, skialpinista, cyklista, mototurista a príležitostný vodák. Takže svoju vlasť poznám z viacerých rôznyh pohľadov. Ale podľa mňa najkrajší zo všetkých je ten na Slovensko z neba,“

uvádza pilot a letecký fotograf Milan Paprčka.

„Ale tento pohľad nemá možnosť zažiť každý. Preto sme sa podujali vyfotografovať celé Slovensko z kokpitu lietadla a sprístupniť zábery na našu krajinu aj ostatným. Pretože odtiaľ zhora je úplne iná,“

dodáva Paprčka.

Prostredníctvom športových dvojmiestnych lietadiel dokážu krúžiť nad obcou aj v najnižších možných výškach. Vtedy má fotograf najťažšiu úlohu, a to vytvoriť jedinečný záber, ktorý si vopred nemôže pripraviť. Musí pracovať s tým, čo má aktuálne k dispozícii a to, že je dokonale zohratý s pilotom je mnohokrát najdôležitejšie.

„Najkrajšie fotografie vzniknú za počasia bez oblačnosti. Avšak niekedy zopár oblakov pridá na dramatickosti fotografie,“

hovorí fotograf Jakub Chovan.

Doteraz, za 13 rokov toto letecké zoskupenie spravilo približne jeden milión záberov územia Slovenska. V novom roku si dali predsavzatie, sprístupniť celú túto databázu verejnosti.

„Tento rok plánujeme zvečniť z neba 450 až 500 slovenských obcí a miest. Okrem klasického fotografovania, budeme aj filmovať. Bude to doteraz asi najväčší záťah v histórii. Navyše pracujeme na obrovskej webovej stránke, na ktorej sprístupníme verejnosti všetky naše letecké fotografie od roku 2007. Asi neexistuje slovenská obec, ktorú by sme ešte nefotili a každý Slovák si potom na tomto webe bude môcť nájsť práve tú svoju a navyše v rôznych rokoch,“

spresňuje Paprčka.

Medzi pilotmi sa nachádza aj Kamil Glovňa, bývalý vojenský pilot legendárnej stíhačky MIG 29, ktorý dlhé roky slúžil pri ochrane vzdušného priestoru Slovenska. Medzi letcami je známy najmä svojou novou knihou zo zákulisia práce stíhacích pilotov. Keďže jeho vášňou okrem lietania je fotografovanie, podujal sa aj on na spoluprácu v rámci leteckého snímkovania Slovenska.

Zdroj: Andrea Farkašová , Foto: CBS