V týchto aprílových dňoch môžeme sledovať padajúce hviezdy. V noci od 19. do 25. apríla bude aktívny meteorický roj nazývaný Lyridy.
Maximum jeho aktivity nastane 22. apríla 2020. Lyridy nesú pomenovanie po známom súhvezdí Lýra, v ktorom sa nachádza druhá najjasnejšia hviezda, ktorú môžeme na severnej nočnej oblohe pozorovať – Vega. Tento astronomický jav súvisí s periodickou kométou P/Thatcher, ktorej obežná doba trvá 415 rokov.
Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied pre agentúru SITA uviedol:.
„Pozorované maximum činnosti je úzke, pretože úkaz trvá menej ako týždeň. Z toho vyplýva, že šírka prúdu je malá – centrálne vlákno má len 200 tisíc km. V dráhe prúdu sa vyskytujú zhluky častíc, ich frekvencie rok od roka silne kolíšu.“
Prvý záznam o pozorovaní meteorického dažďa Lyríd pochádza z roku 687 pred naším letopočtom Dráha roja prechádza blízko Saturna. Poruchy menia dráhy meteoroidov tak, že nedochádza k ich stretnutiu so Zemou. V niektorých rokoch je pozorovaná veľmi nízka frekvencia.
Podmienky na pozorovanie budú tento rok veľmi dobré, pretože počas maxima aktivity roja bude Mesiac v nove. Vzhľadom na výšku radiantu nad obzorom je najvhodnejšie pozorovať Lyridy vždy v druhej polovici noci.
Meteorické roje alebo „padajúce hviezdy” v podobe rozžeravených zrniek pozorujeme niekoľkokrát v roku. Najznámejšie sú už augustové Perzeidy, januárové Kvadrantidy, decembrové Geminidy, októbrové Orionidy či teraz aprílové Lyridy. Každý roj pritom nesie názov súhvezdia, v ktorom sa nachádza jeho radiant, a teda miesto, odkiaľ pomyselne meteory vyletujú.
Radiant sa bude po západe Slnka nachádzať tesne nad obzorom a počas noci vystúpi až do nadhlavníku. Najkrajší pohľad sa naskytne nadránom, keď spolu s meteorickým rojom začne vychádzať jadro Mliečnej cesty. V období maxima tak bude možné sledovať až 20 meteorov za hodinu.
Autor: (dem) , Foto: Tomáš Slovinský a ilustračné