Na benefičnom Angelus Feste sa predstavia české legendy a špička slovenského metalu

KULTÚRA
0 /

Dňa 3. júna 2023 sa v banskobystrickom amfiteátri uskutoční 3. ročník benefičného rock/metalového festivalu Angelus Fest. Počas prvých dvoch ročníkov sa vďaka približne 600 platiacim fanúšikom podarilo na vstupnom vyzbierať pre OZ Onkológia BB resp. Svetielko nádeje spolu takmer 9 000 €.

Celý výťažok z 3. ročníka (100% vyzbieraného vstupného) bude venovaný OZ Onkológia BB na rozvoj ambulantnej časti (nákup kresiel, televízorov do čakárne či infúznych púmp).

Prvýkrát v histórii podujatia sa organizátorom podarilo dohodnúť aj kapely z (neďalekého) zahraničia – a hneď sa jedná o skutočné legendy českej metalovej scény!

Skvelá 7-členná kapela SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY vznikla v roku 1995 a má na svojom konte 6 albumov, pričom zatiaľ posledný album „Smutnice“ vyšiel v roku 2018. „Sajlenti“ vo svojej hudbe kombinujú folkové, rockové a metalové vplyvy a ich tvorba nepochybne zaujme aj fanúšikov, ktorí až tak metalu neholdujú.

To, že kapele je dobročinnosť blízka, potvrdzuje aj jej nedávna aktivita – výťažok 15 500 CZK z predaja tričiek s motívom „Ptakoprav“ venovala organizácii HAIMA Ostrava, ktorá pomáha vážne chorým deťom uľahčiť pobyt v nemocnici a urýchliť návrat do bežného života.

Death-metalovú legendu HYPNOS založili v roku 1999 bývalí členovia slávnej kapely KRABATHOR – Bruno a Pegas. Kapela v tomto roku absolvuje veľké európske turné a to, že sa „zastaví“ aj v banskobystrickom amfiteátri, je pre fanúšikov z nášho regiónu naozaj skvelou správou!

Na vystúpenie populárnej martinskej folk/black metalovej kapely LUNATIC GODS sa tešili fanúšikovia už v júni 2022, mala byť jedným z headlinerov posledného ročníka Angelus Festu. Keďže však došlo k neplánovanému predĺženiu turné hviezdnych CRADLE OF FILTH, kde pôsobí „bicmen“ Marthus a z časových dôvodov sa už nepodarilo nájsť za neho kvalitnú náhradu, „Lunetici“ v amfíku chýbali.

Veríme, že v roku 2023 si už ich vystúpenie vychutnáme a okrem „starých hitov“ zaznejú aj nové „pecky“ z novinky „Vresovrenie“, ktorej vydanie je už naozaj na spadnutie.

V júni si prídu na svoje aj priaznivci post black-metalu, ktorý zaznie v podaní objavu minulého roka – skupiny BESNA. K vystúpeniu kapely jej členovia hovoria:

„Je skvelé, že na Slovensku v časoch, keď ľudia často viac hľadajú to, čo ich rozdeľuje, vznikajú benefičné metalové podujatia, kde sa všetci vieme solidárne spojiť a pomôcť tak slabším a ohrozeným. Teší nás ešte viac, že to má dokonca taký úspech, že ich organizátori môžu robiť pravidelne. Sme radi, že budeme tento rok toho súčasťou a srdečne pozývame aj vás na Angelus Fest 2023, kde okrem nášho debutového albumu Zverstvá predstavíme naživo aj nový singel Neha!“

BESNA

BESNA

 

Spestrením zostavy bude punková skupina z Hlohovca NEKULTÚRA, založená v roku 2001. Chalani vydali už 8 albumov, posledný – s názvom „Vzorný občan / Neprispôsobivý punk“ – vyšiel v roku 2020. Na koncertoch dokážu pobaviť a roztancovať každého, nepochybne sa im to podarí aj v júni v banskobystrickom „amfíku“.

Spevák kapely Pali Ondrix k tomu dodáva:

„Sme jeden svet undergroundu, či už si metalista alebo punker. Benefičné koncerty stoja za to, aby prišiel každý, kto môže. Zaplatíš vstupné, zabavíš sa s kamošmi a tvoje peniaze niekomu naozaj pomôžu. Pravdepodobne sa bežne nevyzbiera na „cétečko“, ale sú malé dôležité veci, ktoré uľahčia a spríjemnia život pacientovi. Ďakujeme, že môžeme našou hudbou prispieť na dobrú vec!“

SAMSARA

SAMSARA

Fanúšikom sa predstavia aj kapely SAMSARA (doom metal) a MIDNIGHT SCREAM (power/thrash metal). Organizátori plánujú doplniť ešte ďalšie 3 zaujímavé mená a veria, že prinesú fanúšikom tvrdej hudby skvelý zážitok, znásobený možnosťou podporiť dobrú vec.

Viac informácií získate na www.angelusfest.com, https://www.facebook.com/angelusfestbb a https://www.facebook.com/events/3418701978365317.

MIDNIGHT SCREAM

MIDNIGHT SCREAM

Zdroj: Vlado Lauko , Foto: ilustračné