Na banskobystrickej UMB slávnostne otvorili nový akademický rok 2022/2023

SPRÁVY
1 /

Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici v utorok 20. septembra slávnostne otvorila nový akademický rok 2022/2023. Akademickou slávnosťou v aule Beliana si zároveň pripomenula 30. výročie svojho vzniku.

Rektor UMB Vladimír Hiadlovský vo svojom príhovore povedal:

„Prvých 25 rokov existencie UMB bolo bezstarostnou prechádzkou v porovnaní s tým, čím sme prešli v uplynulých piatich rokoch a prechádzame ďalej. Svetová pandémia, vojna v Európe, energetická kríza, negatívny vývoj verejných financií, inflácia, akú si niekoľko dekád v európskom priestore nepamätáme. Verím, že krízy všetkých kompetentných spoja a nie rozdelia. Aktuálny akademický rok bude najťažší v histórii univerzity, budeme rozhodovať o našom prežití.”

Vladimír Hiadlovský

Vladimír Hiadlovský

Rektor narážal na aktuálnu energetickú krízu a drastické zdražovanie tovarov i služieb, s čím musia zápasiť aj vysoké školy. Tie zatiaľ necítia takmer žiadnu pomoc od vlády. Preto aj na UMB zvažujú, či 17. novembra nezastavia chod univerzity.

Premiér Eduard Heger, ktorý sa ako hosť zúčastnil slávnostného otvorenia akademického roka na UMB v Banskej Bystrici, reagoval slovami:

„Energetickej krízy sa absolútne nemusíte obávať. Som si istý, že spolu to zvládneme, my vás určite nenecháme na holičkách. Verím tomu, že 17. november bude deň oslavy hrdinstva našich študentov a určite to nebude deň zatvárania škôl.

Eduard Heger

Eduard Heger

Slovenská rektorská konferencia žiada vládu, aby zvrátila negatívny vývoj financovania vysokých škôl, ktoré by sa malo dostať minimálne na úroveň roka 2020. Požaduje tiež, aby vysokým školám slovenská vláda kompenzovala výpadky spôsobené energetickou krízou a dofinancovala výpadky v národných a európskych projektoch. Ak nedôjde k naplneniu požiadaviek rektorov, vysoké školy od 17. novembra zatvoria svoje brány.

K 30. výročiu vzniku UMB blahoželali vo video vstupoch osobnosti mesta Banská Bystrica.  Pozdravný list univerzite poslala prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa na akademickej slávnosti nemohla zúčastniť z dôvodu zahraničnej pracovnej cesty. Vyjadrila v ňom presvedčenie, že študenti uplatnia získané vedomosti a skúsenosti doma na Slovensku.

Autor: (tom) , Foto: TASR, FB a ilustračné