Na augustovej oblohe budú opäť padať hviezdy – Perzeidy

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Začiatkom augusta možno na oblohe pozorovať zaujímavé astronomické divadlo, keď padajú hviezdy – Perzeidy. Okolo 10. augusta, ktorý je sviatkom svätého Vavrinca, ich začína byť najviac, preto sa  nazývajú aj slzičky svätého Vavrinca.

Najviac Perzeíd spadne tohto roku 13. augusta nadránom

Hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková informovala, že pri maximálnej frekvencii Perzeíd „spadne“ nadránom 13. augusta na oblohe 45 až 60 meteorov za hodinu.

„Meteory sa pohybujú mimo atmosféry po rovnobežných dráhach a po vniknutí do zemskej atmosféry zhoria vo výškach nad 80 kilometrov. Pri pozorovaní zo Zeme vplyvom perspektívy zdanlivo vyletujú z jedného miesta na oblohe, ktoré leží v súhvezdí Perzea. Odtiaľ pochádza pomenovanie Perzeidy,“

vysvetľuje Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Meteorický roj môžeme pozorovať od poslednej dekády júla do polovice augusta, pričom jednotlivé meteory sa vyskytujú až do polovice septembra. Je pritom dôležité vedieť, že rozloženie meteorov okolo maxima je silne asymetrické.

Už desať dní pred maximom je zvýšená frekvencia Perzeíd, po maxime však ich počet prudko klesá a už po troch dňoch budú viditeľné len jednotlivé kusy. Doporučené obdobie na sledovanie padania hviezd  je od 5. do 14. augusta. 

„Pozorovanie v blízkosti maxima nadránom 13. augusta bude tento rok rušiť Mesiac, ktorý sa bude nachádzať len dva dni pred splnom. Napriek tomu je frekvencia Perzeíd tak vysoká, že ich zaznamenáme aj pri svietiacom Mesiaci,“

dodáva Svoreň.

Čarovná augustová obloha

Padajúce hviezdy vážia iba okolo jedného gramu a do atmosféry vstupujú v roji ktorý žiari na oblohe. V asi stokilometrovej výške narazia na riedky vzduch, ktorý ionizujú odtrhnutím elektrónov od jadier, čo vyvolá typický záblesk pozorovateľný zo Zeme Pri tomto procese dosiahnu meteory teplotu až vyše 1.500 °C , vďaka čomu sa vyparia a nedopadnú na Zem (to by boli meteority).

Pokiaľ to dovolí počasie, pri pozorovaní padajúcich hviezd pochádzajúcich zo súhvezdia Perzea je potrebné pozerať sa na severovýchod. Na sledovanie meteorického roja je lepšie byť mimo mesta resp. ďalej od oblasti s osvetlením tzv. svetelného smogu.

Ideálnym miestom na pozorovania meteorického roja Perzeíd je Park tmavej oblohy Veľká Fatra, konkrétne Kráľova Studňa. Podľa odborníkov najlepším časom pre pozorovanie roja Perzeíd  je skoré ráno pred svitaním, kedy je žiara z padajúcich hviezd vysoko nad obzorom. A keď už budete pozorovať padajúcu hviezdu na augustovej oblohe , želajte si niečo pekné, vraj sa to zvykne splniť…

Perzeidy 

Ide o kometárny meteorický roj súvisiaci s kométou Swift – Tuttle. Sú viditeľné každý rok v auguste. Počas maxima je bežné vidieť za hodinu aj viac než sto meteorov. Ich frekvencia je však variabilná.

Perzeidy patria medzi najobľúbenejšie roje jednak pre svoju výdatnosť (až 95 meteorov za hodinu) a jednak preto, že maximum majú okolo 13. augusta. Vďaka príjemným letným teplotám ich teda možno ľahko sledovať po celú noc, na rozdiel od výdatnejších Kvadrantíd s maximom na začiatku januára.

Autor: (dem) , Foto: Petr Horálek a ilustračné