Ministerka hospodárstva Denisa Saková: Kúpele Sliač sú perlou Slovenska, ktorá potrebuje rozvoj

SPRÁVY
0 /

Kombinácia prírodného bohatstva a skvalitňovanie služieb v Kúpeľoch Sliač prináša pozitívne výsledky. Narastá počet  ubytovaných hostí, ale  aj počet návštevníkov, ktorí prichádzajú do kúpeľov kvôli návšteve kúpeľného parku alebo kultúrnym podujatiam. Zároveň sa pripravuje komplexná rekonštrukcia a modernizácia celého kúpeľného areálu za pomoci štátu.

Návšteva ministerky hospodárstva v Kúpeľoch Sliač

Po nástupe novej vlády v novembri navštívil Kúpele Sliač predseda NR SR Peter Pellegrini a s generálnym riaditeľom Martinom Beňuchom prerokovali plán obnovy týchto jedinečných kúpeľov v našom regióne. Práve sem má ministerka hospodárstva Denisa Saková nasmerovať potrebné investície.

Kúpele Sliač

Kúpele Sliač

Plán sa začal napĺňať minulý piatok, keď do týchto štátnych kúpeľov zavítala podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva  Denisa Saková, aby si na vlastné oči prezrela celý areál a zhodnotila potrebu investície z ministerstva hospodárstva, ktorú by zabezpečil väčšinový akcionár MH manažment (menšinový je Všeobecná zdravotná poisťovňa):

„Pri mojej návšteve Kúpeľov Sliač som si s pánom riaditeľom Beňuchom prešla celý areál. Tieto kúpele majetkovo spadajú pod Ministerstvo hospodárstva SR. Majú krásnu históriu, liečilo sa tu mnoho významných Slovákov ako Ján Kollár,  Pavol Országh Hviezdoslav či Andrej Sládkovič, ktorý tu napísal svoje najkrajšie diela Detvan a Marína. Videla som tu skutočne krásny areál, veľa národných kultúrnych pamiatok, ktoré patria medzi to najhodnotnejšie na Slovensku, ako aj viaceré historické skvosty. Kúpele si vyžadujú investície, ktoré je potrebné urobiť z krátkodobého, ale hlavne z dlhodobého  hľadiska. Je to výzva, ktorú budeme musieť vyriešiť.“

Denisa Saková

Denisa Saková

Generálny riaditeľ Kúpeľov Sliač a.s. Martin Beňuch považuje osobnú návštevu ministerky hospodárstva a jej slová za prejav podpory pre obnovu a rozvoj tunajších kúpeľov:

„My opakovane hovoríme, že si plne uvedomujeme potrebu zveľaďovať dary, ktoré nám v Kúpeľoch Sliač nadelila príroda nadelila a je pre nás prioritou i veľkou výzvou, aby sme sa postarali o úspešnú budúcnosť týchto jedinečných kúpeľov. Preto vítam záujem pani ministerky Sakovej o zabezpečenie potrebných investícií do obnovy a rozvoja nášho kúpeľného areálu, ktorému chceme vrátiť jeho zašlú slávu.“

Martin Beňuch

Martin Beňuch

Zámer obnovy Kúpeľov Sliač predstavilo ich vedenie a rezort hospodárstva už pred dvoma rokmi. Vlani v septembri predstavili kúpele výsledky ideovej architektonicko-urbanistickej súťaže návrhov, ktorú vyhralo slovenské štúdio Between.

Celkový projekt rekonštrukcie Kúpeľov Sliač predstavuje investíciu vo výške približne 200 miliónov eur, pričom prvá etapa bude vyžadovať sumu okolo 60 miliónov eur.

„Na získanie investície do modernizácie kúpeľov a rozšírenia lôžkovej kapacity sa  pripravujeme veľmi zodpovedne a verím, že práve v roku 2024 sa dočkáme výraznejších postupov v celom projekte,“

hovorí  Beňuch.

Video z návštevy ministerky hospodárstva Denisy Sakovej v Kúpeľoch Sliač: https://www.facebook.com/reel/1557764615074202

Vlastná iniciatíva kúpeľov

Samotné kúpele však nečakajú na veľkú rekonštrukciu so založenými rukami a renovujú ich z vlastných či iných zdrojov. V rámci uplynulého roka sa im podarilo znovuotvoriť a renovovať Kino Vináreň, zrekonštruovali ikonickú kaviareň Palace Club, otvorili reštauráciu Palace Galéria s populárnym konceptom „Jedz koľko vládzeš“, doplnili vonkajšie posedenie, ktoré už ocenili tisícky ľudí z blízkeho či ďalekého okolia, navštevujúce kultúrne podujatia, ktoré kúpele v hojnej miere organizujú.

V spolupráci s Ministerstvom kultúry SR s podporou Rotary Clubov Zvolen a Banská Bystrica koncom minulého roka slávnostne odhalili zrenovované vzácne umelecké diela Milana Laluhu a Antona Cepku pri čiastočne zrekonštruovanom najznámejšom prameni Štefánik.

Veľkú mieru svojej aktivity smerujú na údržbu a obnovu kúpeľného parku, ktorý bol roky zanedbávaný. Odstraňovanie chorých a nebezpečných drevín má teraz nahradiť výsadba nových. Za pomoci nadácie SPP spolu s OZ Spolu pre Sliač tiež plánujú rekonštrukciu poškodených aj výstavbu nových altánkov.

Na jednej strane je potešujúce, že Kúpeľom Sliač okrem ubytovaných hostí narástol aj počet návštevníkov, ktorí sem prišli či už kvôli návšteve kúpeľného parku alebo kultúrnym podujatiam.

„To sa prejavilo najmä vo veľmi pekných výsledkoch  gastronomických prevádzok.  Presne to je koncept, ktorý kúpeľným zariadeniam prospieva. Realizovanie a rozvoj liečebných programov (pobytov), ale aj rozvoj cestovného ruchu. Tento model by mal do značnej miery podporiť aj plánovaný zámer obnovy Kúpeľov Sliač. Len vďaka tejto investícii budeme môcť naplno rozbehnúť ďalšie služby, aktivity a ponúknuť kvalitný zážitok pre všetky vekové kategórie,“

konštatuje generálny riaditeľ kúpeľov Martin Beňuch.

Zároveň priznáva, že kúpele si napriek uvedeným pozitívam pripíšu ďalší rok s veľkou stratou. Na nej sa podieľa vysoká cena energií versus maximálne neefektívny zastaraný systém vykurovania s vysokou spotrebou energií, veľký rozsah majetku, o ktorý je potrebné starať sa pri nízkom počte disponibilných lôžok.

Ďalej sú to neustále rastúce osobné náklady najmä zdravotníckeho personálu v spojitosti s podhodnotenými platbami zdravotných poisťovní za poskytovanú zdravotnú starostlivosť a samozrejme inflácia zvyšujúca prevádzkové náklady so znižujúcou sa kúpyschopnosťou klientov.

Na to všetko existuje liek, ktorého základ  predstavuje investícia do modernizácie kúpeľov a rozšírenia lôžkovej kapacity. K tomuto cieľu budú smerovať všetky potrebné kroky vedenia Kúpeľov Sliač v súčinnosti s hlavným akcionárom v tomto roku.

Autor: (tom), Foto: Kúele Sliač a ilustračné