Noc z 30. apríla na 1. mája je vraj magická V minulosti sa v túto noc „pálili čarodejnice“, preto sa tiež nazývala Noc čarodejníc alebo aj Filipojakubská noc, mládenci stavali dievkam máje.
Pálenie čarodejníc
Jedná sa o prastarý a dodnes živý ľudový zvyk. V túto noc sa ľudia schádzali pri zapálených ohňoch oslavujúc príchod jari. Ohne zároveň očisťovali a mali moc zničiť všetko zlé Na niektorých miestach sa zasa stavala májka.
Ľudia verili, že počas tejto noci sa čarodejnice zlietavajú na čarodejnícky sabat. Je to jeden z najväčších pohanských sviatkov. Počas magickej noci silneli zlí duchovia a ľudia verili, že sa otvárajú jaskyne a podzemia, v ktorých sú ukryté poklady. Aby sa človek pred zlými silami ochránil, mal by mať pri sebe papraď. Hlavným zmyslom tohto starého ľudového zvyku bola oslava plodnosti.
Na ochranu pred čarodejnicami (pôvodne zlými duchmi a démonmi) sa na vyvýšených miestach zapaľovali ohňa. Postupom času sa z týchto ohňov stávalo „pálenie čarodejníc“. Zapaľovala sa „smoliarska metla“ a vyhadzovala do výšky. Popol z týchto ohňov mal mať zvláštnu moc pre zvýšenie úrody, niekedy sa rozhrnutým popolom vodil dobytok. Inokedy sa cez oheň skákalo kvôli získaniu plodnosti a mladosti.
Podľa povier deti počaté tejto noci budú celý život šťastné. Starí Kelti tvrdili, že v túto noc sa prebúdzajú sexuálne sily a je vhodný čas na hľadanie novej lásky. Preto boli oslavy občas nespútané. Ak chceli byť ženy krásne, tvár by si mali na prvého mája umyť v rannej rose.
Máj
Niekde aj mája je pôvodne mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový, ktorý mal symbolický význam. Bol výrazom prírodného mýtu o boji zimy s jarou, smrti so životom; symbol na jar sa obnovujúcej prírody a lásky..
Takmer u všetkých národov bolo zvykom nosiť máje na začiatku jari, v slávnostnom sprievode po dedine a za spevu starodávnych obradných piesní, ospevujúcich tvorivú silu prírody a pri tanci prejavujúcom radosť z víťazstva jari na zimou. Často sa máje ozdobovali, najmä pestrými stužkami, farebnými papiermi a podobne; miestami sa tiež obliekali do ženských šiat alebo sa na ne vešali malé bábky.
Neskôr pôvodný význam májov upadol do zabudnutia, ale zvyk stavať máje existuje v mnohých krajinách dodnes. Na Slovensku napríklad máje stavajú ako okresané a ovenčené stromy mládenci pred 1. májom pred tie domy, kde je vydaja súca dievka alebo milenka,
Dnes sa stavia zväčša len jeden ústredný máj pre obec či mesto. Väčšinou ide o celý strom, ktorý je zbavený vetiev a kôry, iba horná časť sa ponecháva s ozdobenými vetvami. V posledných desaťročiach oslavujeme 1. máj ako Sviatok práce.
Prvým májom začína mesiac lásky a nechýbajú ani májové veselice. Často je veselo aj pri samotnom stavaní mája…
Zdroj: (dem), Foto: ilustračné