Lovec stromov opäť na potulkách Slovenskom

Príroda
1 /

Minulý týždeň navštívil víťazku slovenskej ankety Strom roka a finalistku súťaže Európsky strom roka, Oskorušu domácu z Uzovskej  Panice, známy „Lovec stromov“ Rob McBride. Svojim hlasom môžete stromy v ankete Európsky strom roka podporiť až do konca februára 2020 na www.treeoftheyear.org.

Rob McBride, známy aj ako „Lovec stromov“ či vášnivý bojovník za ich ochranu, opäť po roku zavítal na Slovensko. Spolu so starostom obce Uzovská Panica i miestnymi aktivistami a dobrovoľníkmi z občianskych združení navštívil slovenskú reprezentantku v súťaži Európsky strom roka, vzácnu Oskorušu domácu.

Na svojom mieste stojí ešte z čias Márie Terézie a doteraz rodí vzácne plody, ktoré sú dnes už len spomienkou na bývalé prosperujúce obdobie ovocinárstva. O víťaznej slovenskej oskoruši z Uzovskej Panice (okres Rimavská Sobota) v ankete rozhodlo 6 710 hlasov a reprezentuje Slovensko v súťaži Európsky strom roka.

Momentálne je Rob na svojej ceste naprieč celou Európou, aby lovil príbehy súťažiacich i ohrozených stromov a zvyšoval tak povedomie o ich ochrane a záchrane.

Rob počas svojej návštevy veľmi citlivo a kriticky vnímal masové výruby väčšinou ovocných drevín pozdĺž ciest druhej a tretej triedy a okolo vodných tokov na mnohých miestachstredného Slovenska,“

hovorí Milan Hronec, programový manažér z Nadácie Ekopolis.

Samotný Rob McBride pri rozhovore s miestnymi ľuďmi zdôrazňoval ich veľký kultúrny, krajinotvorný a biologický význam:

Teraz je ten čas, kedy je potrebné existujúce stromy chrániť a nové sadiť, nie ich zbytočne rúbať.“

Rob na svojej ceste po Slovensku navštívil aj unikátnu lesnícku pamiatku – Vodný žľab v Rakytove pri obci Dolný Harmanec v pohorí Veľkej Fatry. Ten sa používal na dopravu dreva k odberateľom a vďaka starostlivosti lesníkov a dobrovoľníkov je dodnes funkčný.

Pozrel si aj Národnú prírodnú rezerváciu Plavno pri Slovenskej Ľupči, kde sa nachádza jedno z posledných miest prirodzeného výskytu tisa na Slovensku.

Zdroj: Martina Ragalová, Foto: Nadácia Ekopolis a ilustračné