Laskomerské singletraily majú novinku – nový trail Hámor

SPRÁVY
0 /

Cez víkend bolo v Laskomneri rušno. Občianske združenie KoLesom otváralo nový trail Hámor v rámci Lakomerských singletrailov.

KoLesom o.z. a nový trail

Je tomu už osem rokov, kedy sa partia bajkerov v KoLesom o.z. rozhodla vybudovať  Laskomeri singletraily pre zjazd horských bicyklov. Doteraz tu pribudlo viac ako 22 kilometrov trás rôznej obtiažnosti, pumptracky pre deti, základný tábor s posedením a v sobotu aj úplne nový flow trail, ktorí účastníci stretnutia slávnostne pokrstili a uviedli do života prvými testovacími jazdami.

„Aj keď tento projekt mesto Banská Bystrica od začiatku podporuje cez participatívny rozpočet, najdôležitejšie nie sú financie, ale tisíce dobrovoľníckych hodín práce členov občianskeho združenia o.z. KoLesom. Za to im patrí obrovská vďaka. Ak si trúfnete, určite vyskúšajte, ak máte odvážne deti, vezmite ich na pumptracky. Ak chcete pomôcť, hľadajte o.z. KoLesom na Facebooku, pridajte sa k brigádnikom a stretnite sa so super ľuďmi,“

hovorí viceprimátor Jakub Gajdošík, ktorý si vyskúšal nový trail na vlastnej koži.

Aj tento úsek trasy pre bikerov sa podarilo vďaka podpore Mesta Banská Bystrica vybudovať v rámci programu participatívneho rozpočtu. Nový flow trail je koncipovaný tak, aby si na ňom našiel zábavu začiatočník, ale i skúsený jazdec.

Laskomerská dolina sa stáva čoraz atraktívnou pre turistov i bikerov

Na základe iniciatívy zosnulého poslanca mestského zastupiteľstva a veľkého propagátora cestovného ruchu Ľubomíra Motyčku sa vlani mesto a Mestské lesy Banská Bystrica pustili do realizácie náučného chodníka, ktorý má takmer 7 km. V Laskomeri tak pribudlo 29 tabúľ, vďaka ktorým sa dozviete mnoho zaujímavých informácií. Postupne sa rekonštruujú aj prístrešky na opekanie.

Prechádzka týmto laskomerským chodníkom trvá maximálne dve hodiny a na svoje si prídu malí i veľkí turisti. A čo táto lokalita ponúka?

Nájdete tu biotopy európskeho významu, vápencové bučiny a reliktné borovicové porasty – buky a borovice staré aj viac ako 300 rokov. Územie je bohaté na výskyt vstavačovitých rastlín.

Vďaka všetkým týmto aktivitám Laskomer ožíva a každý rok priťahuje čoraz väčšie množstvo turistov a cykloturistov.  Preto mesto aktuálne pracuje aj na bezpečnom napojení Laskomerskej doliny pre cyklistov a zároveň sa buduje nový chodník, ktorý spojí Laskomerskú dolinu s Medeným hámrom, ktorý doteraz veľmi chýbal.

Autor: (tom), Foto: ilustračné