Krásna Helena v BDNR: Fakty a mýty o kráse, láske a sexe pohľadom dnešných žien na Valentína

KULTÚRA
0 /

Majú to krásne ženy v živote ľahšie? Je ženská krása dosiahnuteľná pomocou tvrdej práce, sebadisciplíny a zákrokov? Sú naše telá, naozaj naše, alebo patria tým, ktorí im dajú „lajk“ a komentár?

Viaceré generácie žien sa prostredníctvom vlastných príbehov snažia zadefinovať svoj postoj ku kráse, k tomu ako ovplyvňuje ich život, vzťahy, sex aj osobné naplnenie. Ďalší titul projektu Flexxila Krásna Helena?, v ktorom sa súčasnými očami pozrieme na osudy Heleny Trójskej, môžete vidieť v Bábkovom divadle na Rázcestí symbolicky na Valentína v stredu 14. februára 2024 o 19:00 hod.

Krásna Helena? je autorským dielom slovenskej dramatičky Michaely Zakuťanskej, ktorá sa prostredníctvom neho díva na svet očami antického i súčasného človeka, so zámerom preskúmania odlišnosti ich optiky vnímania. Titul Krásna Helena? je uvedený pod hlavičkou umeleckého a intelektuálneho voľného združenia Flexxila v rámci BDnR venujúce sa interpretácii starých mýtov v súčasnom jazyku.

Ústredná téma titulu Krásna Helena? je nadčasová, ba v súčasnosti až pálčivá, pre mnohé generácie dievčat, aj žien.  Ide o „pitvu“ názorov na to, čo je, ale aj čo už nie je krásne. To sprostredkovávajú generácie troch žien – Mladica (Ľubica Pradidová), Zrelica (Marianna Mackurová) a Dubica (Alena Sušilová), pričom sú po celú dobu pod drobnohľadom alterega Heleny Trójskej, Krásnej Heleny alebo aj Kraslice (Marianna Ďuranová). Zvolenú tému inscenácie možno zaiste pokladať za oceniteľnú.

Status krásy denno-denne rieši každá zo žien, k čomu provokujú aj sociálne siete, už každodenná súčasť ľudských životov. Neustále porovnávanie sa s druhými nás však neraz vedie len k frustrácii, až depresiám z nás samých, pričom nechcene prichádzame aj o to jedinečné v nás-o našu originalitu a inakosť.

Lebo nemáme dostatočne dlhé vlasy, plné pery, tvár bez akné, ideálne miery… Ale čo je vlastne ideálne? V ľuďoch, v živote, v prírode? Existuje vôbec ideál čohokoľvek? Aj na to odpovedá inscenácia Krásna Helena?  

Autorka: Michaela Zakuťanská

Réžia, výprava: Zoja Zupková a.h.

Dramaturgia: Iveta Škripková

Hudba: Anton Jaro ml. a.h.

Pohybová spolupráca: Libuša Bachratá a.h.

Hrajú: Alena Sušilová a.h., Marianna Mackurová, Marianna Ďuranová, Ľubica Pradidová

 

Zdroj: BDNR  a Petronela Ela Brotková, Foto: Dodo Šamaj