Krajčí odvolal zakladateľa VÚSCH Košice, kde dokážu unikátnym spôsobom liečiť covid

Zdravie
6 /

Východoslovenský ústav srdcových chorôb v Košiciach sa dostal do povedomia verejnosti tento týždeň najmä vďaka vynúteného odchodu zakladateľa tohto špičkového zdravotníckeho zariadenia profesora Františka Sabola z funkcie generálneho riaditeľa, ktorú vykonával 17 rokov. Zároveň tento uznávaný odborník odchádza aj z pozície predsedu predstavenstva VÚSCH, a.s. Úspešne sa tu liečia aj ťažkí pacienti na covid – okrem vlastnej viachladinovej ventilácie pľúc aj lacným liekom Ivermectin a vitamínmi!

Profesor Sabol už nie je dobrý pre ministra, hoci u neho liečili ťažkých pacientov

Nečakané rozhodnutie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího vyvolalo v Košiciach veľký rozruch. Za pána profesora sa postavili nespokojní zamestnanci nemocnice aj primátor mesta, protestovalo viacero známych osobností z oblasti zdravotníctva. Nahradí ho bývalý krízový manažér z US Steel…

Žiaľ minister zdravotníctva aj v čase pandémie miesto sústredenia sa na riadenie účinného boja s ňou uprednostňuje skôr politiku. Niečo o tom vieme aj v Banskej Bystrici, kde ešte vlani na jeseň odvolal úspešných riaditeľov Rooseveltovej fakultnej nemocnice  a Detskej fakultnej nemocnice, pričom až teraz budú výberové konania (v DFN už druhé).

Marek Krajčí

Marek Krajčí

Odvolaný riaditeľ VÚSCH, a.s. profesor František Sabol pre TASR uviedol:

„Vo štvrtok ma pán minister odvolal, osobne som bol v Bratislave. Dôvody som nepočul žiadne. Bolo to veľmi krátke, strohé.“

hovorkyňa ministra zdravotníctva  Zuzana Eliášová k tomu dodala:

„Cieľom zmeny je zlepšiť pracovné podmienky, skvalitniť lekársku starostlivosť a rozšíriť medicínske výkony.“

František Sabol

František Sabol

Unikátna liečba covidových pacientov  

V odborných kruhoch sa vie, že vo Východoslovenskom ústave srdcových chorôb sa úspešne vylieči 85% ťažkých covidových pacientov vďaka unikátnej liečbe vitamínom C a D. Emeritný prednosta prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny VÚSCH doc. MUDr. Pavol Török, CSc. si preto dovolil kritizovať pochybovačných vládnych odborníkov okolo ministra Krajčího, aby povolili využívať aj u nás pomerne lacný liek Ivermectin, ktorý je v zahraničí bežne dostupný a využíva sa aj pri liečbe ochorenia Covid-19.

Viacerí nezávislí odborníci na čele s analytikom Jurajom Mesíkom už dlhšie upozorňujú ministerstvo i verejnosť, že v boji s koronavírusom by mohol aj na Slovensku pomôcť liek Ivermectin (IVM), ktorý bol pôvodne určený na boj s parazitmi. Ako sa však ukázalo v praxi,  zaberá aj pri covide.

Podľa doc. Töröka v ich nemocnici Ivermectin dokonca úspešne vyskúšali na sebe aj slovenskí lekári, ktorí sa infikovali koronavírusom. Na jeho pracovisku vo VÚSCH sa vďaka unikátne nastavenej liečbe  podarilo dosiahnuť, že až 85 percent ťažkých covidových pacientov sa dokáže vyliečiť.

Pavol Török

Pavol Török

Docent Pavol Török to prezentoval vo svojom nedávnom vystúpení v TA3:

„Pacient s covidom, ktorý príde na naše oddelenie, dostane v prvom rade infúziu celaskonu od 0,75 do 1 gramu na kilogram váhy, to je obrovská dávka. Ale má úžasné účinky, pričom dávky celaskonu sa následne u pacienta znižujú.“

V liečebnom postupe, ktorý používajú na jeho klinike, sú zahrnuté aj vitamín D, zinok, selén a antibiotiká. Takáto kombinácia podľa doc. Töröka pôsobí na zápalové procesy v organizme a výrazne zvyšuje imunitu.

K samotnému lieku Ivermectin Török povedal:

„Čo sa týka Ivermectinu. Je to 40-ročný liek a výskumník, ktorý tento liek objavil, dostal Nobelovú cenu, pretože týmto liekom zachránil desiatky miliónov životov v Afrike či v Indii a dodnes sa používa v niekoľkých miliárd dávok ročne. Takže, keď počúvam niektorých našich odborníkov, ktorí hovoria, že môže prinášať nejaké riziká, myslím, že vždy je potrebné porovnať cenu a benefit. Ak máme liek, ktorý je vyskúšaný, ktorý sa 40 rokov používa – je to antiparazitikum – ale blokuje množenie vírusu v bunke, sú na to štúdie. A niekto chce dnes čakať na nejaké špeciálne dôkazy?“

Podľa docenta Töröka to znamená, že Ivermectin má šancu byť použitý aj v našich podmienkach a myslí si, že by bol obrovským benefitom:

„Naši lekári si nechali veľmi rýchlo z Rakúska doviesť Ivermectin. V podstate Rakúšania ho používajú na liečbu svrabu. Takže, keď pacientom s covidom chcú dať Ivermectin, napíšu, že má svrab a dajú mu ho. Lekári, ktorí užili Ivermectin, do piatich dní  už neboli pozitívni na koronavírus. Po nejakých 7 – 8 dňoch už boli v práci. Jeden kolega bol doma 10 dní, keďže na 7. deň bol ešte pozitívny.“

Török tvrdí, že touto problematikou by sa už nemala zaoberať pandemická komisia, ale priamo vláda resp. minister zdravotníctva, aby bol tento liek uvoľnený minimálne pre potreby intenzivistov ako prevencia rozvoja ťažkého covidu a ako zabránenie rozvoja úplne katastrofálneho poškodenia pľúc, čo popisuje zahraničná literatúra.

Ivermectin sa môže používať v nemocniciach

Liek Ivermectin na Slovensku nie je registrovaný. Po tlaku nezávislých odborníkov i verejnosti Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo povolenie na jeho terapeutické použitie s hlavnou indikáciou profylaxia a liečba pacientov s Covid-19. Povolenie bolo vydané pre potreby zdravotníckych zariadení (nemocničné zariadenia a ambulancie) a ide o liek viazaný na lekársky predpis.

Za použitie lieku zodpovedá ošetrujúci lekár. Toto povolenie neznamená, že si liek môžu objednávať fyzické osoby pre vlastnú spotrebu a samoliečbu. Lieky dovozené na základe povolenia Ministerstva zdravotníctva SR sú dovážané prostredníctvom schválených spoločností, ktoré majú povolenie na zaobchádzanie s liekmi.

V prípade dovozu liekov na územie SR colné orgány kontaktujú Štátny ústav pre kontrolu liečiv so žiadosťou o vydanie stanoviska. V posledných týždňoch štátny ústav riešil neobvykle vysoké množstvo zásielok, ktoré obsahovali lieky s účinnou látkou ivermektín a boli dovážané fyzickými osobami pre vlastnú potrebu. Pri takýchto liekoch, ktoré sú neznámeho pôvodu, štátny ústav nemôže zaručiť kvalitu, účinnosť a bezpečnosť. Tieto zásielky sú následne zadržané a lieky sa k dovozcovi – fyzickej osobe nedostanú.

Na základe zverejňovaných informácií o počte vyliečených z ochorenia COVID-19 ste si možno viacerí kladieme otázku, akým spôsobom sa to podarilo? Stačilo, že zostali v povinnej karanténe po pozitívnom teste alebo sa pri ich liečbe použili nejaké lieky, ako napríklad pomerne drahý Remdesivir?

U nás sa pri boji s pandémiou veľa hovorí o testovaní a očkovaní, akoby kdesi v pozadí išlo hlavne o peniaze. Ibaže vo svete funguje aj finančne nie tak náročná liečba, ako sa ukazuje napríklad pri Ivermectine či vitamínoch na posilnenie imunity. Kto vyjde s kritikou jednostranne používaných metód boja s covidom, hoci existujú aj lacnejšie a účinné riešenia, je často označovaný za šíriteľa dezinformácií a hoaxov. Prečo asi a komu to vadí? Qui bono…

O tom, že v boji s koronavírusom je popri testovaní a vakcinácii na mieste používať aj prevenciu a liečbu overenými prostriedkami, ktoré sú bežne dostupné  v podobe liekov  alebo prírodných látok, hovorí aj doktor  Igor Bukovský, ktorého mainstreamové médiá či sympatizanti tejto vlády miesto pripustenia otvorenej odbornej diskusie v súvislosti s covidom, zaradili medzi konšpirátorov.

V nasledovnom videu hovorí presne o tom, čo vo VÚSCH používajú pri liečbe ťažkých pacientov:

Zdroj: (tom) a Hlavné správy , Foto: ilustračné