Koncom roka otvoria v Banskej Bystrici na Partizánskej modernú administratívnu budovu Interpolis

ZAUJÍMAVOSŤ
2 /

V Banskej Bystrici na mieste bývalej budovy Coimexu, vedľa Okresnej prokuratúry vzniká unikátna 12-podlažná administratívna budovu Interpolis Office Center, ktorá je navrhnutá podľa najmodernejších zásad architektúry a technického vybavenia. Pre nájomcov ponúka celkovo 8 200 m² prenajímateľnej plochy a 209 parkovacích miest. Jej otvorenie ja naplánované koncom roka 2021.

Interpolis Office Center

Strategická poloha Banskej Bystrice v strede krajiny umožňuje blízky kontakt s ostatnými mestami, ako aj so susednými štátmi. Avšak ďalší rozvoj ekonomiky mesta by bol bez dostatočnej ponuky moderných priestorov veľmi ťažký.

Zámer vznikol ešte v roku 2016, keď investor kúpil pôvodný objekt naprojektovaný ešte v 70-tych rokoch minulého storočia. Samotná prestavba a výstavba Interpolis Office Center sa začala v októbri 2019. Súčasťou areálu je okrem prestavby pôvodnej budovy, z ktorej sa využitý iba železobetónový skelet, aj trojpodlažná prístavba a parkovací dom.

„Banská Bystrica je mesto s veľkým potenciálom a množstvom šikovných, vysokoškolsky vzdelaných ľudí z celého Slovenska, ktorí dosahujú vzdelanie práve v tomto regióne. Po štúdiu však mladí a perspektívni ľudia odchádzajú za prácou do väčších miest. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli pre investíciu do výstavby modernej office budovy v Banskej Bystrici. Tá poskytne priestor pre progresívne spoločnosti, so záujmom o dlhodobé ťaženie z potenciálu mesta,“

 hovorí projektový manažér Interpolis Office Center Michal Filip a dodáva:

„Projekt Office Center má celkovú rozlohu 8 200 m2. Naším cieľom je pritiahnuť do Banskej Bystrice predovšetkým nadnárodné korporácie s klientmi z oblasti IT, poisťovníctva a bankovníctva. Chceme priniesť firmám miesto, ktoré svojím vzhľadom a vlastnosťami prispeje k uzavretiu nových partnerstiev a obchodov či príjemnej atmosfére na pracovisku medzi zamestnancami. Interpolis Office Center tak môže konkurovať moderným budovám v Bratislave alebo Košiciach.

Zľava Michal Filip a Martin Paulíny

Zľava Michal Filip a Martin Paulíny

Dodávateľom stavby je firma TOPA STAV, s.r.o. zo Sverepca. Autormi projektu polyfunkčného komplexu na Partizánskej ceste sú bystrickí architekti Martin Paulíny a Braňo Hovorka. Investičný zámer spočíva vo vybudovaní kvalitnej, A –  čkovej administratívnej budovy s moderným parkovacím, prevádzkovým a technologickým zázemím.

„Interpolis Office Center spĺňa všetky predstavy o modernej, ultra nízkoenergetickej administratívnej budove. Projekt obsahuje variabilné riešenia interiéru, parkovací dom, bezbariérový prístup, nabíjaciu stanicu pre elektromobily, reštauráciu a množstvo ďalších benefitov, čo zaujmú každú spoločnosť,“

uvádzajú autori projektu Paulíny Hovorka Architekti.

Stavba bude obsahovať administratívne a v rámci nižších podlaží aj polyfunkčné priestory. Z hľadiska prevádzky budú administratívne priestory členené podľa požiadaviek budúcich nájomcov. K dispozícii je štruktúra vytvorená formou veľkopriestorových kancelárií (open space), menších štandardných kancelárií, prípadne kombinácie týchto princípov.

Zachová sa systém ústredného komunikačného jadra, ktoré budú obklopovať kancelárske priestory napojené na veľkú východnú a západnú celopresklenú fasádu. Podnož veže bude fungovať obdobne, rovnako napojená na vertikálne komunikačné jadro. Nová trojpodlažná prístavba sa pripája k stavbe zo susedného voľného pozemku, v smere od západu.

Obsahovať bude predovšetkým kancelárske a registratúrne priestory nevyhnutné hygienické zázemie a vnútorné komunikačné átrium so schodiskom a horným presvetlením. Systém protipožiarnej bezpečnosti stavby doplní exteriérové únikové schodisko umiestnené na severnej fasáde prístavby, medzi administratívnou budovou a novým parkovacím domom.

Hlavný vstup do budovy zostáva v rovnakej pozícii ako bol pôvodne. Doplní ho vstup zo severnej strany budovy. Veľkým problémom nových budov aj v širšom centre mesta je statická doprava. Dostatočné parkovacie miesta má v prípade komplexu Interpolis vyriešiť prístavba parkovacieho domu. zabezpečujúci prechod do parkovacieho domu.

Parkovací dom sa nachádza pri pohľade od ulice v zákryte za budovou a jeho výška nepresahuje výškovú úroveň podnože administratívnej budovy. Vstup do parkovacieho domu bude z Partizánskej cesty aj z Cesty k nemocnici.

Ďalšie benefity inteligentnej budovy

Patria k nim centrálna recepcia, stanovištia pre bicykle, chill out zóna, šatne, sprchy a kuchynky pre nájomcov ako aj dostatok denného svetla. Bonusom priestorov na vyšších poschodiach sú krásne výhľady na panorámu centra mesta, ktoré ponúka celopresklenná západná stena budovy.

Z technických riešení budovy nájomníci ocenia inteligentný systém riadeného vetrania, ultra nízkoenergetický štandard budovy A1, pokročilý systém riadenia výťahov, elektronický protipožiarny systém či stabilný hasiaci systém. Z hľadiska interiéru je najzaujímavejšou časťou vzdušné vnútorné trojpodlažné átrium so strešným presvetlením a voľne umiestneným vertikálnym schodiskom. To bude na poschodiach obklopené galériami.

V strede átria sa počíta s menšími stromami. Autori projektu dávali dôraz aj na dostatok zelene. Okolie stavby bude skultivované parkovými úpravami, krovinami a rôznymi rastlinami, pričom najväčší existujúci strom pred hlavným vstupom zostal zachovaný. Aj väčšina fasád parkovacieho domu bude doplnená o popínavú zeleň, aby bolo parkovacie zázemie čo najmenej nápadné.

Interpolis Office Center bude mať na prízemí okrem administratívnych priestorov aj  polyfunkčné, ako napríklad reštauráciu, kaviareň či obchod, dostupné aj širokej verejnosti. Interpolis Office Center sa nachádza na území centrálnej mestskej zóny. Má výbornú dopravnú dostupnosť, pred budovou sa nachádza zástavka MHD, neďaleko je vlaková stanica i výjazd na rýchlostnú komunikáciu R1.

V blízkosti je mestský úrad aj sídla viacerých významných spoločností, pošta, zdravotnícke stredisko a ďalšie služby, čo robí z lokality i projektu vhodný administratívny objekt nielen pre nové firmy alebo startupy, ale aj spoločnosti hľadajúce lepší štandard, respektíve pobočku v strede krajiny. Viac informácií získate na www.interpolis.sk.

Zdroj: Interpolis a (tom), Foto: redakčné, Interpolis Office Center a vizualizácie