Miro Toman: Keď dvaja robia politicky to isté…

Blog
22 /

namestie1

… nemusí ísť o to isté. Nevdojak to napadne človeka s dlhšou pamäťou v porovnaní s minulosťou po oznámení iniciatívy Nie v našom meste o umiestnení veľkoplošnej obrazovky na Námestí SNP k priamemu prenosu zo štvrtkového verejného vypočutia kandidátov na Ústavný súd pred ústavnoprávnym výborom NR SR .

Doposiaľ sme boli zvyknutí na veľkoplošné obrazovky v centre mesta pri športových prenosoch z hokejových MS či finále Tipsport ligy alebo z olympiády, ale aj pri veľkých koncertoch a významných kultúrno – spoločenských podujatiach v meste.

Hokejova funarena Banska Bystrica, 9.5.2014Pri politických akciách to býva ojedinele. V našom meste skúšajú tento model aktivsti zo zoskupenia Nie v našom meste. Podľa nich slušnosť potrebuje ochranu spravodlivosti a na tom, kto bude ústavným sudcom, záleží. S tým sa dá súhlasiť.

Pri všetkej úcte k bystrickým aktivistom, asi som však nepochopil praktický význam demonštratívneho vysielania z veľkoplošnej obrazovky v januári, keď vonku mrzne či sneží a obrazne povedané v našom meste ani štáte „nejde o život“. Iba ak by sa chceli verejne prezentovať samotní aktivisti, ktoríých organizácie neváhajú investovať do modernej techniky. Zrejme si to môžu dovoliť.

Žijeme v digitálnej dobe a kto chce, si zdĺhavý priamy prenos z historickej budovy NR SR môže pozrieť doma v teple na internete alebo v mediálnom spravodajstve. Navyše najsledovanejší kandidát na ústavného sudcu bol výborom vypočutý už v stredu a organizátori robia vo štvrtok večer v Štátej vedeckej knižnici k tejto téme verejnú ekumenickú dišputu…

Mimochodom o niečo podobné sa v časoch svojej najväčšej slávy v malom pokúšal na Námestí SNP bývalý župan Marian Kotleba, keď do výkladu Úradu BBSK dal umiestniť veľkoplošnú televíznu obrazovku a na nej nonstop vysielal „aktuálne dianie v kraji“. Veľký záujem občanov to však nevzbudilo a vyzeralo to takto:

Tým nechcem uberať bystrickým aktivstom z politickej iniciatívy Nie v našom meste (resp. Slušného Slovenska Banská Bystrica) na ich entuziazme a vynaliezavosti. Len ma udivil ten v zime nezvyčajný  spôsob ich politickej angažovanosti, ktorý pripomína to staré známe – účel svätí prostriedky.

Pochybujem, že okrem politických „otužilcov“ a samotných aktivistov budú z toho niečo mať aj normálni Bystričania. Prezentovať  politické tém sa dá rôznym spôsobom, otázkou zostáva, aký cieľ sa tým sleduje. Ale to je každého osobná vec a proti gustu žiaden dišputát…

namestie2

Dovetok

Kto z Bystričanov išiel náhodou vo štvrtok cez Námestie SNP, narazil na hlučne bzučiacu centrálu k mobilnej veľkoplošnej obrazovke , okolo ktorej pobiehali premrznutí aktivisti s novinami v rukách. Ako sa dalo predpokladať, záujem občanov o toto zimné vysielanie z Bratislavy o vypočúvaní kandidátov na Ústavný súd pred ústavoprávnym výborom bol žiadny. Ale akcia sa uskutočnila…

Autor: Miro Toman , Foto: ilustračné

Miro Toman

Miro Toman