Kariérne centrum UMB: Štyri týždne, štyri zastávky a štyri témy

SPRÁVY
0 /

Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici zorganizovala netradičný projekt s názvom  Kariérna cesta UMB, ktorý bol prioritne určený pre študentov a absolventov univerzity, aby im uľahčil vstup na trh práce.

Kariérna cesta UMB

Študenti počas Kariérnej cesty UMB, ktorú zabezpečilo Kariérne centrum UMB najazdili 444 km, to znamená 4 týždne, 4 zastávky a 4 témy, na ktorých nazbierali množstvo cestovateľských zážitkov pod odborným dohľadom personalistov, kariérových poradcov, odborníkov z medzinárodných aj regionálnych spoločností.

Po úvodnom oboznámení sa s  fungovaním trhu práce, predstavením portálov s ponukou pracovných pozícií a štatistík sa študenti zastavili na prvých dvoch zastávkach Životopis a Motivačný list, kde našli návody, tipy, triky a rady od profesionálov. Prebiehali online konzultácie s personalistkou zo spoločnosti PwC.

Po absolvovaní prvých zastávok sa presunuli na náročnejšiu destináciu – Pohovor. Tu bol cieľ jasný, prostredníctvom webinárov a prezentácií  pripraviť študentov  na zvládnutie úskalí pohovoru. Študenti mali možnosť absolvovať celý proces pracovného pohovoru tak, ako keby nastupovali do spoločnosti Siemens a EY Slovakia.

Spoločnosť PwC, ktorá už niekoľko rokov úspešne spolupracuje s Univerzitou Mateja Bela, sprostredkovala  prítomným online  pracovný pohovor v anglickom jazyku.  O rady a tipy, ako  zaujať potencionálneho zamestnávateľa sa podelilo viacero firiem.

Jednou z nich bola aj úspešná poradensko – personálna agentúra Grafton či na trhu už dlhoročne etablované  spoločnosti  O2 Slovakia, MSM, Intercable.

Posledný týždeň Kariérnej cesty bol zameraný na osobný rozvoj študentov, ktorý svojím príspevkom na tému Mám diplom a čo ďalej? otvorila absolventka Univerzity Mateja Bela Anička Hríbiková. Na tému Cesta k úspechu nadviazala ďalšia absolventka UMB Renáta Taligová, ktorá pre tento projekt spracovala tri  inštruktážne videá: Sila prvého dojmu, Osobný ťahák na úspech a Ako prekonať trému.

Návod ako si nájsť pre seba vhodné povolanie má spoločnosť O2, ktorá v svojom krátkom videu sprostredkovala našim študentom  krátky návod, na ktoré aspekty sa zamerať  a čomu je potrebné venovať pozornosť.  Pre podnikavé typy, ktoré neuvažujú o zamestnaneckom pracovnom pomere, bola prezentácia spoločnosti OVB s dôležitými informáciami v začiatkoch podnikania.

Sila sociálnych sietí a online komunikácie sa prejavila v dňoch koronakrízy vo všetkých sférach, ale už dlhoročne je jedným z úspešných personálnych nástrojov nielen pre personálne agentúry, ale aj samotné spoločnosti. Spoločnosť Johnson Controls tak zamerala svoj webinár na sociálnu sieť LinkedIn.

Webinár bol úspešný a personalistky odpovedali na množstvo konkrétnych otázok. Vysvetlili študentom v čom je sila LinkedIn a  upriamili ich pozornosť na sekcie, ktoré by mali mať jednoznačne vyplnené vo svojom profile, akým spôsobom sa dá zvýšiť ich viditeľnosť  a dohľadateľnosť zo strany  zamestnávateľov a personálnych agentúr.

Dve absolventky UMB  v Kariérnom centre

Počas celej cesty zohrali dôležitú úlohu aj ďalšie dve absolventky UMB Janka a Petra, zamestnankyne Kariérneho centra UMB, ktoré počas celej Kariérnej cesty pripravili pre študentov sadu materiálov, prezentácií tak, aby ich nasmerovali do cieľa na ich úspešnú cestu za kariérou.

Spracovali aj bonus – videomanuál Tisíce možností, stovky smerov, desiatky ciest a len jedno vysnívané povolanie, ktorý  je určený pre všetkých mladých ľudí, ktorí sa nevedia rozhodnúť, ktorým smerom ísť, pre všetkých, ktorí vo svojom živote váhajú a nevedia, na ktorú cestu sa vydať.

To, že projekt Kariérna cesta UMB mal úspech, je možné zhrnúť vyjadrením študenta, ktorý ju absolvoval celú:

„Chcem sa Vám veľmi pekne poďakovať za projekt Kariérna cesta, ktorý sa skončil  tento týždeň. Bolo to veľmi prínosné a zaujímavé.“

Pre tých, ktorí nemali čas a možnosť sa zúčastniť tohto zaujímavého projektu, majú organizátorky projektu Kariérne centrum UMB dobrú správu:

„Vydajte sa s nami po stopách Kariérnej cesty UMB. Môžete začať kedykoľvek v pohodlí domova, pretože máme pre Vás všetko dostupné na webe. Ak aj nie ste študentom UMB, ale zaujímate sa o zamestnanie  klikajte www.kc.umb.sk.“

Zdroj: Dana Straková , Foto: UMB a ilustračné