Kapitán baranov Tomáš Surový ukončil svoju aktívnu hráčsku kariéru

ŠPORT
6 /

Trojnásobný šampión Tipsport Ligy a veľká osobnosť nášho hokeja  – Tomáš Surový (37) sa rozhodol ukončiť svoju športovú kariéru. Kapitána baranov tak v novej sezóne už neuvidíme v banskobystrickom ani žiadnom inom hokejovom drese.

Ukončenie kariéry v 37 rokoch

Tomáš Surový oznámil svoje rozhodnutie nepokračovať v kariére prezidentovi klubu Jurajovi Kovalovi v závere minulého týždňa. Záujem médií o to, či Tomáš Surový bude pokračovať aj v novej sezóne, bol obrovský, takže už to nechcel v sebe ďalej držať.

„Pri rozhodovaní zohral svoju rolu aj vek. V kariére každého hokejistu tento bod príde, uvažoval som o tom už po sezóne. Mám tridsaťsedem rokov, koniec mohol teda prísť skôr, ale aj neskôr, nebyť zdravotných problémov,”

uviedol banskobystrický rodák k dôvodom, ktoré ho viedli k rozhodnutiu zavesiť korčule na klinec.

Koniec tak pre Tomáša prišiel na samotnom vrchole kariéry. Vyhrať tri tituly po sebe je predsa len niečo, čo sa podarí máloktorému klubu či hráčovi:

„Ja som rád, že sa nám podarilo v Banskej Bystrici, v mojom rodnom meste vyhrať tri tituly, ktoré prišli práve ku koncu mojej kariéry. Som veľmi rád, že som mohol byť súčasťou toho krásneho obdobia, zarezonovalo to v celom meste aj regióne. Zároveň som vďačný, že som mohol byť súčasťou klubu a hrať pred tak výbornými fanúšikmi. Boli to krásne posledné roky a je to určite pekná bodka za tým všetkým.”

Spomienky

Bodka je to naozaj pekná, veď “Suro” má za sebou vskutku bohatú kariéru. Svojho času okúsil chuť najlepšej hokejovej ligy sveta, v drese slávneho Pittsburghu Penguins odohral dovedna 126 zápasov. Istý čas si zahral v jednej formácii po boku Žiga Pálffyho a Sidneyho Crosbyho, ktorý bol v tom čase nováčikom.

„Tak, samozrejme, každý hráč sa chce dostať do NHL, čo sa mi na určité obdobie podarilo, čiže to bol bod, za ktorým keď sa spätne obhliadnem, tak som určite za to vďačný,”

zaspomínal si Tomáš Surový na časy splnených snov a dosiahnutých úspechov. Okrem pôsobenia v NHL však neopomenul ani majstrovský hattrick, či medaile získané v najcennejšom reprezentačnom drese.

„Tri ligové tituly s Banskou Bystricou určite patria medzi najväčšie úspechy a nemôžem zabudnúť na reprezentáciu, v drese ktorej sa mi podarilo s chlapcami získať striebornú medailu na MS v roku 2012 a tak isto ešte v mládežníckych kategóriách bronz z MS do 18 rokov,” 

dodal  náš skvelý hokejista, ktorý väčšinu kariéry nosil na drese číslo 43. Zároveň s úsmevom dodal, že na spomínanie bude ideálny čas vo veku okolo päťdesiat rokov.

Trojnásobný účastník Zimných olympijských hier si okrem spomínanej NHL zahral aj vo švédskej SHL v tímoch Luleå HF, Linköping HC, Skellefteå AIK a taktiež aj v nadnárodnej KHL, v dresoch tímov Dinamo Riga, CSKA Moskva, HC Lev Praha, Dynamo Minsk a Slovan Bratislava. Práve z bratislavského Slovana zamieril domov, do Banskej Bystrice, v drese ktorej sa mu podarilo spolu s ostatnými dostať klub až na úplný vrchol.

Trikrát dvíhal nad hlavu majstrovskú trofej z pozície kapitána tímu. Azda najviac mu vyšla sezóna, v ktorej sa podarilo vybojovať historicky prvý titul. Spolu s ďalšími skúsenými hráčmi v našom drese nasmerovali klub na správnu cestu, veľa nových hráčov hovorí o Banskej Bystrici ako meste s víťaznou kultúrou, navyše hráči sa vďaka pôsobeniu u nás ľahko posúvajú vo svojej kariére do lepších líg. Ako vidí ďalšie smerovanie klubu samotný Tomáš?

„Ešte je asi priskoro to hodnotiť, no je samozrejmé, že po rokoch dosiahnutých úspechov, čo stálo nemalé úsilie pána Kovala a všetkých ľudí v klube, príde čas kedy je možnosť zabudovať do tímu aj mladých hráčov, ktorí možno doteraz nemali až toľko priestoru, keďže zostava bola vždy nabitá. Je to úplne samozrejmé a logické vyústenie vzhľadom na to, že financovanie klubu a hokeja je, povedzme si úprimne, náročné. Mužstvo na túto sezónu sa však poskladalo veľmi dobre a vôbec by som sa nebál o smerovanie klubu, možno práveže nebude vyvíjaný až taký tlak a hráči budú môcť hrať o to uvoľnenejšie,”

čím dal najavo, že má aj naďalej dôveru v prácu ľudí okolo najúspešnejšieho hokejového klubu poslednej päťročnice.

Venuje sa rodine, ale k hokeju sa ešte vráti…

Hokejisti po ukončení kariéry často riešia, čomu sa budú venovať ďalej. Roky strávené na cestách bývajú často na úkor rodiny, preto nie je žiadnym prekvapením, že Tomáš Surový venuje teraz všetok svoj čas svojim najbližším.

„Momentálne si užívam voľno a snažím sa venovať rodine, takže zatiaľ úplne neriešim čo bude nasledovať. Mám nejaké veci, ktoré chcem samozrejme dosiahnuť. Teším sa na nové výzvy v živote, na nový smer. Osobne si myslím, že sa k hokeju ešte vrátim, uvidíme však v akej forme. Ako som však spomenul, momentálne to ešte neriešim,”

 uzavrel svoje rozprávanie posledný zo šestice Banskobystričanov, ktorí nás reprezentovali svojho času v NHL.

Spolu s tímom HC ’05 iClinic Banská Bystrica aj touto cestou blahoželáme Tomášovi k jeho úctyhodnej hokejovej kariére a zároveň ĎAKUJEME za všetko, čo pre náš klub urobil a kam ho svojimi výkonmi posunul.

Hokejová kariéra Tomáša Surového

Narodil sa  24. septembra 1981v Banskej Bystrici, S hokejom začínal v rodnom meste, v klube HC Banská Bystrica. V extralige debutoval v sezóne 1998/99, ďalší rok hrával v rovnakom klube v rámci 1. SHL. V ročníku 2000/01 bol hráčom HK Tatravagónka Poprad, v základnej časti dosiahol 22 gólov a 28 asistencií.

V roku 2001 si ho vybral v úvodnom drafte NHL klub Pittsburgh Penguins v 4. kole ako 120. v celkovom poradí. Nasledujúcu sezónu odišiel do zámoria a odohral ju na farme Pittsburghu v mužstve Wilkes-Barre/Scranton Penguins v AHL. Prvý zápas NHL absolvoval v ročníku 2002/03. Na sezónu 2005/06 mal uzavretú zmluvu s príjmom 450 tisíc dolárov ročne, čo bol minimálny plat v NHL.

Pred nasledujúcim ročníkom podpísal kontrakt so švédskym klubom Luleå HF. V klube odohral úspešnú sezónu, v ktorej strelil 23 gólov a na 32 prihral. Pred ďalším ročníkom sa zúčastnil prípravného kempu Phoenix Coyotes, do prvého mužstvo sa však neprebojoval a uzavrel kontrakt s ďalším švédskym mužstvom Linköpings HC

Od sezóny 2010/11 hrával v KHL, prvý ročník pôsobil v lotyšskom mužstve Dinamo Riga, ďalší v ruskom CSKA Moskva a sezónu 2012/13 odohral v novovytvorenom českom klube Lev Praha. V tomto mužstve hral zväčša v treťom útoku, mužstvo vypadlo v 1. kole play-off s CSKA Moskva. Vedenie následne oznámilo Surovému, Marcelovi Hossovi a Ľubošovi Bartečkovi ukončenie spolupráce. Následne v ročníku 2013/14 hral za Dinamo Minsk.

Tridsaťpäťročný hokejista odštartoval sezónu 2016/2017 v drese HC’05 iClinic Banská Bystrica, kde sa zaradil medzi najlepších hráčov mužstva. Surový potvrdil dobré výkony ziskom 38 bodov v 31 zápasoch, čo ho vynieslo do pozície najproduktívnejšieho hráča Tipsport Ligy. Strieborného medailistu z MS 2012 si fanúšikovia Slovana dobre pamätajú z ročníkov 2014/15 a 2015/16, kedy obliekal belasý dres a v druhej sezóne doviedol mužstvo ako kapitán do play off.

S mužstvom HC´05 iClinic Banská Bystrica ako kapitán napokon získal v roku 2017 historicky prvý majstrovský titul v Tipsport lige, čo sa mu podarilo zopakovať ešte dvakrát v rokoch 2018 a 2019.

V slovenskej reprezentácii na majstrovstvách sveta a olympijských hrách odohral Tomáš Surový 64 zápasov s 9 gólmi a 13 asistenciami. Je držiteľom striebornej medaily z MS 2012 vo Fínsku a Švédsku (na MS „18“ 1999 získal bronzovú medailu).

Zdroj: HC´05 iClinic BB a (tom) , Foto: ilustračné