Júlové Sídliskové večerníčky v Banskej Bystrici

KULTÚRA
0 /

Mesto Banská Bystrica aj tohto roku pripravilo pre prázdninujúce deti Sídliskové večerníčky na sídliskách. Prinášame Vám ich júlový prehľad.

ALADIN 6. júla o 16:00 v  Podlaviciach

Herci z banskobystrického divadla Clipperton zinscenovali humorným spôsobom známy príbeh chlapca Aladina, žijúceho v Číne, ktorého odvedie z domova jeho strýko Magrehu. Príbeh patrí medzi najznámejšie rozprávky Tisíc a jednej noci.

V rámci prvého Sídliskového večerníčka odohrajú herci z Clippertonu Aladina v sobotu 6. júla 2019 o štvrtej popoludní na sídlisku v Podlaviciach.

HERKULES ALEBO DOBYTIE PEKLA  7. júla o 16:00 v Radvani

Hra Herkules alebo dobytie pekla je inšpirovaná gréckou mytológiou a hrdinskými činmi siláka Herkula. Inscenácia bola v roku 2013 ocenená Zvláštnou cenou Festivalu divadiel pre deti v Banja Luke a Cenou divákov na Festivale Biela veža v Breste. Rozprávku zahrá Ivan Gontko a jeho Tyjátr v nedeľu 7. júla v Tihányiovskom kaštieli.

Ivan Gontko (1962)

Je herec, dramaturg a organizátor kultúrnych podujatí. Od roku 1986 člen umeleckého súboru Bábkového divadla, dnes Starého divadla K. Spišáka v Nitre a zakladajúci člen súboru Teatro Tatro. Od roku 1999 člen výboru Slovenskej sekcie UNIMA medzinárodnej bábkarskej organizácie a od roku 2007 jej predseda. V roku 2009 založil vlastné bábkové divadlo, ktoré nazval Tyjátr.

Počas svojho pôsobenia vytvoril viac ako sedemdesiat postáv, predovšetkým v nitrianskom Starom divadle a v Teatro Tatro. Okrem toho spolupracuje s televíziou: Silvánovci (TV Markíza, 1996), Záchranári (STV, 2003), Súdna sieň (TV JOJ, 2008 – 2015), Gympel (STV 2011), Skutočné príbehy (RTVS 2013 – 2014), Búrlivé víno (TV Markíza 2013), Vdova (TV JOJ 2014), Kolabs (TV JOJ 2015).

Účinkoval vo filmoch Krajinka (2000, režisér Martin Šulík), Zima kúzelníkov (2006, režisér Dušan Trančík), Nedodržaný sľub (2009, réžia Jiří Chlumský), Orest z rodu čarodejníkov (2010, režisér Braňo Mišík), Marhuľový ostrov (2011, režisér Peter Bebjak), Láska na vlásku (2014, režisérka Mariana Čengel Solčanská).

Fónka a Tónka z Gramofónie 27. júla o  16:00 hod. v Rudlovej – Sásovej 

Ďalší júlový sídliskový večerníček  Fónka a Tónka z Gramofónie v podaní Divadla pod Balkónom bude v sobotu 27. júla o  štvrtej v Rudlovej – Sásovej  v rámci podujatia Sásovská uhorka na ihriskách pod oporným múrom.

Máte radi zábavu, radi tancujete, bádate a spievate? To všetko vám ponúknu dve škriatkovské postavy, ktoré putujú svetom so svojimi pesničkami na Časostroji – gramostroji a hľadajú si kamarátov. V predstavení sa deti naučia nové pesničky, tance a uvidia rôzne efekty.

Divadlo pod Balkónom sídli na najväčšom banskobystrickom sídlisku Rudlová – Sásová. Pôsobí ako nezávislé bábkové divadlo, ktorého predstavenia sú určené hlavne pre detského divákaale aj dospelých. Je stálou scénou Divadla Harry Teater.  Do svojho repertoáru zaradilo aj tradičné bábkové marionetové predstavenia, ktorých súčasťou je originálny storočný flašinet.

Principálom, riaditeľom, hercom, režisérom, scenáristom, textárom, osvetľovačom a technikom je Ján Harry Haruštiak, dlhoročný bývalý člen súboru a inšpicient  BDNR. Dušou, ktorá sa  stará o celý chod divadla a manažérkou divadla je Julka Haruštiaková.

Autor: (dem), Foto: ilustračné