Je piatok trinásteho, čo s ním?

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Tento legendárny deň považujú niektorí z nás za nešťastný alebo  smoliarsky. Nájdu sa i takí, ktorí dokonca v piatok trinásteho nevychádzajú z domu alebo si berú v práci dovolenku, aby sa im niečo nestalo.

Na druhej strane sú aj ľudia, ktorí práve v piatok trinásteho veria v šťastný deň. Je v tom niečo racionálne alebo sa jedná iba o poveru či legendu?

Pôvod legendy

Podľa rozšírenej legendy je to deň, ktorý prináša ľuďom nešťastie, preto majú mnohí fóbiu z čísla 13. Pôvod povery o piatku trinásteho sa spája pravdepodobne iba od stredoveku so skutočnosťou, že práve trinásť ľudí sa zúčastnilo na poslednej večeri Ježiša Krista, ktorý bol ukrižovaný na Veľký piatok.

Možno ho tiež spojiť s faktom, že podľa lunisolárneho kalendára museli mať niektoré roky trinásť mesiacov, kým podľa solárneho gregoriánskeho a lunárneho islamského kalendára má každý rok vždy dvanásť mesiacov.

„V piatok sa mali konať aj rituály negatívnej mágie. Ďalšia legenda o nešťastnom dátume sa viaže na severskú mytológiu, podľa ktorej na hostine bohov vyvolal šarvátku zlomyseľný boh Loki. Bol na hostine bohov nepozvaným trinástym hosťom a pri nej bol zabitý dobrý boh Baldur. Zem po jeho smrti bola uvrhnutá do biedy, chorôb, strachu,“

hovorí etnologička Katarína Nádaská.

Aj niektorí prezidenti sú spojení s piatkom trinásteho. Za vlády Herberta Hoovera – 31. prezidenta USA, vypukla veľká hospodárska kríza v piatok trinásteho roku 1929.  Aj keď burza „krachla“ už vo štvrtok, časovým posunom sa v Európe prejavila o deň neskôr.

Iná hlava štátu, Franklin D. Roosevelt, zasa nechcel cestovať v 13. deň v mesiaci a nikdy nehostil trinásť ľudí. V piatok trinásteh  objavil anglický astronóm William Hershel siedmu planétu slnečnej sústavy – Urán.

Dôkazy o nešťastí?

Pravdou je, že tragédie a nešťastia si dátum nevyberajú. Dejú sa bez ohľadu na kalendár. Mnohí ich však striktne pripisujú „prekliatiu“. Trinástkami je opradený prípad z piatka 13. augusta 2010. V ten deň zasiahol 13 – ročného chlapca v britskom Suffolku blesk 13 minút po 13 – tej hodine. Nešťastné čísla boli napokon šťastím, keďže dieťa utrpelo len menšie popáleniny.

V piatok 13. novembra 1970 zasiahla svet najničivejšia tropická búrka v moderných dejinách. V bangladéšskom metre Chittagong si vyžiadala až 300 tisíc obetí a ďalších viac ako milión ľudí zahynulo pri následných povodniach pri rieke Ganga.

A ako si dopredu vyrátať „nešťastný dátum“? Trinásty deň v mesiaci vychádza na piatok jeden až tri razy ročne, vždy v mesiaci, ktorý sa začína nedeľou. Dôvod na oslavu majú mnohé významné osobnosti.

Niektorí tiež hovoria, že uväznenie Jacquesa de Molay – veľmajstra Rádu templárov a 60 vysokopostavených rytierov v piatok 13. októbra 1307 kráľom Francúzska Filipom IV. je skutočný pôvod tejto povery. V tento deň chytili, uväznili a potom mučili tisíce templárov. Po ich „priznaní“ boli popravení. Od tohto dňa ho nasledovníci templárov považovali za diabolský a nešťastný deň.

Historické vplyvy

Existujú pozorovania vedúce k záverom, že piatok trinásteho je pre niekoho naozaj nešťastný. Psychológovia objavili, že niektorí ľudia majú nehody alebo ochorejú práve v piatok trinásteho. Pripisuje sa to tomu, že ľudia podvedome cítia úzkosť a obavy z tohto dňa. Inštitút pre zvládanie stresu a fóbií v Asheville odhadol, že Spojené štáty samotné každý piatok trinásteho stratia 800 až 900 miliónov dolárov len preto, že ľudia v tento deň necestujú a nejdú do práce.

Piatok trinásteho je tiež veľmi známy v motoristickej komunite. Od roku 1981 sa motocykloví nadšenci a predajcovia zhromažďujú každý piatok trinásteho v kanadskom Port Dover v provincii Ontário. Túto tradíciu začal 13. novembra 1981 Chris Simons s 25 priateľmi. Počet účastníkov stretnutí postupne rástol až na približne 100.000 ľudí v auguste 2004. Zvyšoval sa aj počet hudobných skupín a predajcov, ktorí sa zúčastňovali týchto stretnutí.

Izbu s týmto číslom v hoteli či nemocnici takmer nikde na svete nedostanete. Na palubách lietadiel asi všetkých spoločností na svete nenájde pasažier sedadlo či rad s číslom 13, niektorým mrakodrapom zasa chýba 13. poschodie.

Šťastné alebo nešťastné čísla neexistujú ani podľa numerológie. Trinástka iba poukazuje na večné premeny. Začiatok novej veci v inej rovine. V tarote znamená symbolickú Smrť, ktorá prináša oslobodzujúcu zmenu v živote. Každá zmena je pre životný vývoj nevyhnutná. Zbavuje nás neužitočných vzťahov a vecí.

U starých Mayov v mesiaci s číslom trinásť vznikol kalendár Tonalpohualli, ktorý je dôležitý pre veštenie. Pozitívnym číslom je aj podľa Kabaly. Spomína trinásť nebeských prameňov, brány milosti či trinásť riek balzamu, ktoré podľa talmudského učenia čakajú na zbožné duše v raji.

Pre zaujímavosť v španielsky hovoriacich krajinách je za nešťastný deň považovaný utorok trinásteho (ako aj utorky vo všeobecnosti). Hovorí sa: „En martes, ni te cases ni te embarques (v utorok sa nežeň ani nezačínaj cestu).“ 

Nezabudnite, že dobrý alebo zlý deň neexistuje. Iba taký, aký si ho vo svojom vnútri vytvoríte. Nech teda zostane piatok 13. marca 2020 aj napriek koronavírusovej kríze  šťastným dňom pre všetkých Bystričanov a miesto čiernych myšlienok sa radšej zabavte. Mimochodom tohto roku nás čaká ešte jeden piatok trinásteho – v novembri.

 

Autor: (tom) , Foto: ilustračné