Historické skvosty Gemera sa rozozvučia renesančnou hudbou už túto sobotu

KULTÚRA
0 /

Medzinárodný organový festival Vivat Vox Organi z Banskej Bystrice vyráža na cesty. So svojim programom zavíta už túto sobotu do Jelšavy a Rimavského Brezova, aby sem na Župné koncerty priniesol to najlepšie zo starej hudby. V dvoch historicky významných priestoroch na Gemeri sa so svojim exkluzívnym a premiérovým koncertom predstaví súbor pre starú hudbu Lenuovemusiche.

Koncerty pre poslucháčov prinesú jedinečnú možnosť vypočuť si renesančnú hudbu na historických hudobných nástrojoch počas špeciálnych Župných koncertov, ktoré vznikli v spolupráci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a festivalu Vivat Vox Organi.

Jakub Mitrík

Jakub Mitrík

Koncerty Lenuovemusiche, s podtitulom Caramiacetra, sa uskutočnia už túto sobotu 15. júna 2024. O 15:00 zaznejú v gotickom Evanjelickom kostole v Rimavskom Brezovea o 18:00 v Coburgovskom kaštieli v Jelšave.

V programe sa predstavia poprední rakúski hudobníci: Christian Volkmann – tenor, Maximilian Ehrhardt – harfa doppia, Pierre Pitzl – baroková gitara/viola da gamba a umelecký vedúci zo Slovenska Jakub Mitrík – chitarrone.

Christian Volkmann

Christian Volkmann

„Mám veľkú radosť, že sa do programu festivalu podarilo začleniť Župný koncert, nevšedný zážitok vo výnimočných priestoroch, ktoré sú historickými perlami nášho kraja. Aj v rámci oklieštených možností, spôsobených viacerými krízami a objektívnymi okolnosťami posledných rokov, ale aj necitlivými zásahmi do rozpočtov samospráv, podporujeme a realizujeme z úrovne BBSK projekty silného kultúrno-spoločenského významu,“

uvádza banskobystrický župan Ondrej Lunter.

Maximilian Erhardt

Maximilian Erhardt

Koncertný program Lenuovemusiche predstavuje dvoch skladateľov, ktorí zohrali významnú úlohu pri formovaní monódie. Dielo jedinečného Sigismonda d’Indiu reprezentuje severotaliansku školu. Jeho monódie patria k tomu najlepšiemu, čo bolo v tomto štýle na začiatku 17. storočia skomponované.

Druhou postavou, nemenej významnou, je Giovanni Girolamo Kapsperger, autor, ktorý bol tvorivo mimoriadne plodný. Okrem množstva iných žánrov, ako napr. madrigaly, villanelly či duchovná hudba, svoju pozornosť venoval tiež monódii.

Tá reprezentuje rímsku školu, ktorá stavala na poctivej deklamácii a tradične sa v nej nachádzajú mimoriadne obľúbené passaggi.

Matúš Kucbel

Matúš Kucbel

„Kapsperger bol okrem skladateľskej činnosti veľkým inovátorom aj čo sa týka stavby a využívania novovzniknutého nástroja, ktorým bolo chitarrone. Jeho zbierka Libroprimo di ariepasseggiate a unavoce, Roma 1612, je vôbec prvou zbierkou kde využíva 19 – strunové chitarrone. Tento nástroj sme dali postaviť za týmto účelom a pokiaľ vieme, nehrá na ňom profesionálne žiadny iný hudobník,“

dodáva Matúš Kucbel, predseda občianskeho združenia VIVAT VOX ORGANI, ktoré celý festival organizuje.

Pierre Pitzl

Pierre Pitzl

Kompletný program festivalu nájdete na www.organspaniadolina.sk.  Jedná sa o župný koncert špeciál, ktorý sa oplatí vidieť a počuť.

Medzinárodný organový festival Vivat Vox Organi z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia  s finančnou podporou BBSK, Nadácie EPH a obce Špania Dolina, s propagačnou podporou mesta Banská Bystrica.

Zdroj: Lenka Štepáneková , Foto: ilustračné