Hanička a Murko v Banskej Bystrici

KULTÚRA
0 /

V nedeľu 17. novembra 2019 o 16:00 hod. sa v Aule SZU v Banskej Bystrici uskutoční koncert obľúbenej bábkovej dvojice Hanička a Murko. Malú speváčku Haničku a jej kocúrika Murka deti poznajú z YouTube, z Detskej televízie RiK, z CD a DVD, ale aj zo živých koncertov.

Hanička a Murko

Veselé predstavenie Haničky a Murka je kombináciou živého a dynamického koncertu a bábkového divadla. Koncert je interaktívny, deti môžu pri tanci použiť aj rôzne rekvizity, napr. farebné šatky, strapce či hrkajúce vajíčka.

Okrem pesničiek z nového CD (napr. Princezné, Hasiči, Mačiatka a ďalšie) zaznejú aj štyri najväčšie hity z prvého CD, medzi nimi najobľúbenejšie pesničky Autá a Ika – tika -gymnastika. Koncert Haničky a Murka je súčasťou jesenného koncertného turné k novému CD “Pesničky pre škôlkarov 2” v 19 mestách na celom Slovensku.

Bábky Haničku a Murka vedú profesionálni bábkoherci. Do koncertného vystúpenia sú okrem Haničky a Murka aktívne zapojení aj dvaja speváci. Predstavenie je určené pre malé deti – predovšetkým v škôlkarskom veku. Zabavia sa však aj staršie deti a tiež dospelí.

Hanička a Murko sú na detskej scéne dva roky. Vydali 2 CD a 1 DVD. Na YouTube majú viac ako 18 miliónov videní svojich pesničiek a vzdelávacích videí. Detská televízia RIK vysiela ich seriál Hanička a Murko pre najmenších.

Hanka

Hanka je škôlkarka. Pokiaľ jej to čas dovolí, s radosťou účinkuje vo videách s Haničkou a Murkom. Spolupracuje pri výbere tém pre videá, knižiek pre rozprávkové príbehy, námetov pesničiek a hodnotenie spracovania videí a pesničiek. Pri prvých videách pod hlavičkou Mačka strakatá nahrávala komentáre. Je tiež predlohou speváčky Haničky. Bez jej silnej inšpirácie by speváčka Hanička nevznikla. Hanka je milovaná dcéra Martina a Lucie. V tíme je od začiatku. Vstúpila do neho ako 18 – mesačná.

Martin

Martin skladá hudbu, nahráva viacero hudobných nástrojov, mixuje pesničky, nahráva komentáre k videám. Má na starosti zvukovú postprodukciu videí, strih, animácie a grafické spracovanie videí a klipov. Martin je aktívny hudobník a skladateľ, profesionálne sa tiež venuje zvukovej výrobe (zvuková postprodukcia televíznych relácií, seriálov, tvorba televíznych zvučiek…). Martin je otec Hanky a manžel Lucie. V tíme je od začiatku.

Lucia

Lucia píše texty piesní a scenáre, režíruje videoklipy, príbehy a vzdelávacie videá. Má na starosti aj výber tém vzdelávacích videí. Lucia pracovala 8 rokov v nadácii zaoberajúcej sa detskou problematikou a 9 rokov v štátnej správe v oblasti rozvojovej pomoci. 3 krásne roky strávila so svojou dcérou na materskej a rodičovskej dovolenke. Počas nej začala intenzívne pracovať na tvorbe pre deti. Riadi Mačku strakatú a manažuje Haničku a Murka – vrátane ich koncertovania naživo.  Lucia je mama Hanky a manželka Martina. V tíme je od začiatku.

Zdroj: Lucia Zimanyiová, Foto: ilustračné